2024/05/05

Muzikanto širdį nuramina rykliai

Sakoma, kad augintinį žmogus renkasi pagal savo būdą. O ką būtų galima pasakyti apie mūsų rajono kultūros darbuotoją muzikantą Sigitą Malinauską, kuris savo didžiuliame akvariume laiko ryklius. Tačiau šeimininkas tuoj pat sušvelnina padėtį tvirtindamas, kad jo žuvytės taikios ir draugiškai sugyvena su keturiasdešimčia kitų akvariumo kaimynių.

Ir grožiui, ir maistui

Iš tiesų kupiškėnas jau trečius metus augina ne tikrus ryklius, o tik į juos panašius, daug mažesnius keturis ryklinius šamus. Nelaisvėje jie gali užaugti net iki 130 centimetrų. Todėl šioms žuvims reikia didelio akvariumo.

S. Malinauskas savo ryklinius šamus laiko 500 litrų akvariume. Tačiau ir jo ateityje gali būti maža.

„Mane sužavėjo šių žuvų dydis. Kai prieš trejus metus pirkau savo „rykliukus“, jie buvo vos 2 centimetrų ilgio. O šiandien užaugo beveik iki pusmetrio. Daug kas jau klausinėja, kada juos kepsime“, – juokiasi pašnekovas.

O tokios kalbos visai ne iš piršto laužtos – mat Tailande besiveisiantys rykliniai šamai gaudomi ne tik dekoratyviniais tikslais, bet ir maistui.

Kartais supyksta

Paklaustas, ar ryklių giminei priklausančios žuvys parodo savo tikrąjį charakterį, muzikantas tik šypsojosi, kad jos visiškai nepateisina savo vardo. Gyvendamos kartu su keturiasdešimčia kitų akvariumo kaimynių (per 20 rūšių), dar nė vienos jų nenuskriaudė.

Tačiau pasiausti rykliniai šamai, pasak S. Malinausko, nevengia: „Šie šamai apibūdinami kaip nervingos ir grobuoniškos žuvys. Mano augintiniai taip pat kartais parodo agresyvumą, todėl su jais stengiuosi elgtis labai ramiai. Supykę išvarto visas akvariumo dekoracija, kartais iššoka ant grindų, o smūgiuodami gali net ir akvariumo stiklą įskelti“.

Nuo tokios bėdos Malinauskų šeima jau apdraudė savo butą. Mat 500 litrų vandens talpos akvariumui sudužus, būtų bėdos ne tik jiems patiems, bet ir kaimynams.

Mėgsta nuo mažens

Ryklinių šamų auginimas, pasak S. Malinausko, nėra labai pigus malonumas. Vien tik jų maitinimui šeimininkas išleidžia daugiau nei 100 litų per mėnesį. Ėda jie tik šaldytas uodo trūklio lervas.

Patys „rykliukai“, perkant juos mažus, kainuoja apie 20 litų. Tačiau užaugusios žuvies kaina siekia ne viena šimtą litų.

„Gal tai ir brangiau nei šuo ar katė. Tačiau akvariumas – mano vaikystės svajonė. Nuo mažens labai mėgau gamtą ir žvejybą. Pirmąjį akvariumą iš tėvo gavau būdamas dešimties“ , – paklaustas, kodėl pasirinko tokius augintinius, sakė pašnekovas.

Auginos ir lietuviškąsias

Kartą pašnekovas bandė auginti Lietuvos vandens telkiniuose gyvenančias žuvis. Tačiau jas, pasak šeimininko, prižiūrėti itin sunku.

„Auginau lydekas, ešerius, raudes, grūžlius, karosus ir kitas lietuviškas žuveles. Bet su jomis darbo žymiai daugiau nei su įprastomis akvariumo žuvimis – mat lietuviškosios ėda tik gyvas žuvis“, – pasakojo muzikantas.

„Tikras lietuviškas vaizdelis – kaimynas ėda kaimyną“, – savo vyrui paantrino S. Malinausko žmona Renata.

Apskritai, pasak šeimynos, darbo su akvariumu netrūksta – jei ne kokybiška, brangi įranga, su žuvelėmis žaisti tektų ištisas valandas. Dabar S. Malinauskas akvariumą valo ir vandenį keičia kas tris savaites. Belieka tik kiekvieną dieną nepamiršti savo augintinių pamaitinti.

„Visiška teisybė, kad akvariumas ramina. Kai dabartiniais laikais visi skuba, bėga, ramiai plaukiančios žuvelės – tikra atgaiva širdžiai“, – pokalbį baigė pašnekovas.

——-
Autorius: Ingrida STAKYTĖ

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video