2023/03/26

 

LIETUVOS POLICIJA PASITIKI 82 PROC. ŠALIES GYVENTOJŲ

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė penktadienį Panevėžyje dalyvavo 2022 m. policijos veiklos rezultatų pristatyme, kuriame nubrėžė pagrindines policijos veiklos kryptis ateinantiems metams ir teigiamai įvertino policijos užtikrinamą teisėtvarką šalyje 2022 metais.

Lietuvos policijos generalinio komisaro R. Požėlos teigimu, kriminogeninė situacija šalyje išlieka stabili – viešosios tvarkos pažeidimai negrįžo į ikipandeminį lygį, mažėja nužudymų ir kitų sunkių ir labai sunkių nusikaltimų. Pasitikėjimas policija siekia net 82 proc. šalies gyventojų, o 9 iš 10 gyventojų jaučiasi saugūs savo gyvenamojoje vietoje.

Pristatyme dalyvavusi ministrė Agnė Bilotaitė pabrėžė, jog būtina ne tik pritraukti jaunus, bet ir išlaikyti patyrusius profesionalus – tai leis turėti patikimą policijos pareigūnų komandą ir išlaikyti visuomenės pasitikėjimą. Kalbėdama apie policijai tenkančius iššūkius ministrė įvardijo keletą tendencijų – nerimą keliantis augantis sukčiavimų skaičius, ypatingai elektroninėje erdvėje, didėjantis skaičius smurto artimoje aplinkoje atvejų, prekybos žmonėmis tendencijos.

Įtampų visuomenėje daugėja ir dėl karo Ukrainoje, teisėtos ir neteisėtos migracijos procesų – pasikeitusi gyvenimo realybė atsispindi ir policijos suvestinėse bei darbe.

„Policija ir kitos statutinės tarnybos išlieka visų įvykių priešakyje. Todėl dėmesys pareigūnų atlyginimams, aprūpinimui ir darbo sąlygoms – kiekvieną dieną mano ir visos VRM komandos darbotvarkėje“, – teigė ministrė.

2022 m. duomenimis, policijos sistemoje visų pareigūnų pareigybių grupių vidutinis darbo užmokestis „į rankas“ padidėjo 13 proc., jis augs ir šiemet. 2023 m. lėšos darbo užmokesčiui (245,7 mln. eurų) sudaro beveik tiek pat, kiek 2021 m. sudarė visas policijos sistemos biudžetas (247,3 mln. eurų). Policijos pareigūnų aprūpinimui šiemet numatyta daugiau nei 7 mln. eurų.

Ministrė pabrėžė, jog šalyje esant pareigūnų trūkumui, būtina susitelkti ties pareigūnų pritraukimu, didinti policijos pareigūno profesijos patrauklumą. Pasak jos, pritraukti pareigūnų galėtų stipendijos, parama ar vienkartinės skatinamosios išmokos kursantams, be to, svarstoma galimybė pareigūnams kompensuoti būsto paskolos palūkanas, siekiant užtikrinti lygias galimybes su pareigūnais, gaunančiais butpinigius.

Policijoje dirba nemažai jaunimo, tačiau nepavyksta išnaudoti patyrusių pareigūnų potencialo, pareigūnai galėtų tarnauti ilgiau. Ministrė teigė, jog šiuo metu dirbama siekiant įtvirtinti subalansuotą pareigūnų ir karių valstybinės pensijos modelį, užtikrinsiantį orią pensiją pareigūnams.

Ministerija taip pat siūlo valstybės lygiu stiprinti nusikaltimų prevenciją. Jau parengta koncepcija, kuri netrukus bus teikiama Vyriausybei.

Banguolės Aleknienės-Andrijauskės nuotrauka

Kas antras policijos pareigūnas turi teisę išeiti į pensiją

Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla teigia, kad policijos sistema susiduria su pareigūnų senėjimo problema. Anot policijos vadovo, šiuo metu kas antras pareigūnas turi teisę išeiti į pensiją.

Kaip penktadienį Panevėžyje policijos veiklos 2022 m. ataskaitos pristatymo metu kalbėjo R. Požėla, pernai iš sistemos pasitraukė virš 170 pareigūnų.

„Lyginant su 2021 metais, mūsų sistema pernai sumažėjo tik trimis darbuotojais, tačiau, kalbant apie statutinius pareigūnus, deja, minus 172 statutiniai pareigūnai“, – sakė R. Požėla.

Anot policijos generalinio komisaro, vis dėlto viena didžiausių policijos sistemos problemų – pareigūnų bendruomenės senėjimas.

„Gera žinia yra toje vietoje, kad mes per penkis metus galbūt pasenome tik vieneriais metais – prieš penkis metus vidurkis buvo 37 metai. Bet problema yra kad organizacija sensta pagal darbuotojų ištarnavimo laiką ir šiai dienai, deja, kas antras mūsų statutinis policijos pareigūnas turi teisę palikti tarnybą ir išeiti į pensiją“, – dėstė R. Požėla.

Jis ragino politikus, svarstant įstatymų pataisas, įvairias su policijos veiklos koregavimu susijusias iniciatyvas, elgtis korektiškai, atsargiai. „Kiekviena žinutė paimta iš konteksto iš karto sukelia cunamio efektą visoje bendruomenėje ir neatsargus pasvarstymas gali sukelti negrįžtamas pasekmes, kai didelė dalis pareigūnų dėl to nežinomybės ar dėl gandų gali masiškai palikti tarnybą“, – komentavo R. Požėla.

ELTA

Dalintis
Komentarų nėra

PALIKTI KOMENTARĄ

Rekomenduojami video