2024/04/27

Vaikų su negalia kasdienybę paįvairins unikalus relaksacijos kambarys

Kupiškio vaikų ir jaunimo ugdymo centras „Varpelis“ įgyvendina projektą „Aplinka visiems“. 2003 m. gegužės 17 d. čia buvo baigtas šio projekto I etapas – sanitarinių patalpų remontas, o šių metų gegužės 13 d. II etapas – duris atvėrė relaksacijos kambarys. Centro pedagogės įsitikinusios, jog toks kambarys būtinas jų ugdytiniams – 29 įvairaus amžiaus vaikams ir jaunuoliams, turintiems sunkią protinę negalią, atsigauti po epilepsijos priepuolių, geriau valdyti savo emocijas, atsipalaiduoti.

Ko gero, visų tų teigiamų pokyčių „Varpelio“ gyvenime galėjo ir nebūti, jei ne jų projekto partnerių rotariečių parama. Vien relaksacijos kambariui įrengti prireikė 41 tūkst. litų. Iš šios sumos 12 tūkst. litų skyrė rajono Savivaldybė, likusią sumą paaukojo BRONSHOJ ir ASSENS ROTARY klubai iš Danijos, PLON ROTARY klubas iš Vokietijos ir Kupiškio rotariečiai.


Idėjos krikštamotė iš Danijos

Per relaksacijos kambario atidarymą, kuriame dalyvavo ne tik pedagogai, Savivaldybės, tėvų atstovai, Kupiškio rotariečiai, bet ir jų kolegos iš Vilniaus bei Danijos, vaikų ir jaunimo ugdymo centro „Varpelis“ direktorės pavaduotoja Daiva Mergiūnienė sakė, kad centro specialistės įvairiai įsivaizdavo, kaip tas relaksacijos kambarys galėtų atrodyti, kaip turėtų būti pasitelkiama muzika, šviesa, kvapai ir vaizdai ugdant auklėtinius. Iš visų pateiktų minčių ir pasiūlymų išsirutuliojo projektas. Praėjusių metų pabaigoje pasitaikė gera proga su savo idėjomis supažindinti į „Varpelį“ užsukusią Danijos ROTARY klubų delegaciją. Svečiai sumanymu įkurti vaikams su negalia relaksacijos kambarį susidomėjo. Juos taip pat sužavėjo šio centro ugdytinių piešiniai. Juos danai nemokamai (visas su tuo susijusias išlaidas padengė vienas iš šio šalies ROTARY klubų) išleido kaip atvirukus. Tokiu būdu buvo skirti pirmosios lėšos šiam projektui įgyvendinti.

Po patalpų atidarymo ceremonijos kalbėjęs Danijos apygardos 1460 valdytojo pavaduotojas Peras Hoyenas pasidžiaugė, kad danai labai noriai aukojo pinigus trokšdami padėti vaikams su negalia. Jie taip pat buvo maloniai nustebę ir nuoširdžiai domėjosi bei priėmė jų pieštus atvirukus. Tokiu būdu reikalai pajudėjo. Šiuo metu yra sumanyta vaikų piešinius išleisti kaip plakatus. Jie bus pardavinėjami Tarptautinėje ROTARY konvencijoje, kuri vyks šią vasarą Kopenhagoje. Po jos paaiškės, kiek dar pavyko surinkti pinigų ir kaip juos galima būtų panaudoti „Varpelio“ materialinei bazei stiprinti.

P. Hoyeno žmona Anette, atstovaujanti ASSENS ROTARY klubui, sakė jaučiasi šio projekto krikštamote. (Jų šeima sumanė vaikų piešinius išleisti kaip atvirukus ir plakatus.) Viešnia pasakojo, kad yra psichologė ir dirba su panašių problemų turinčiais vaikais. Tad ko reikia kolegoms iš Kupiškio ir jų ugdytiniams puikiausiai įsivaizdavusi. Kaip ir dera krikštamotei, ji atvyko su dovanomis. Relaksacijos kambario lankytojai galės muzikuoti jos dovanotu egzotišku būgnu, įvairiais skambalėliais.

Pabandė atsipalaiduoti

Projekto sumanytojams ir svečiams buvo pasiūlyta relaksacijos kambaryje patogiai įsitaisyti odiniuose krėsluose ir atsipalaiduoti. „Varpelio“ darbuotojos pasistengė kuo išsamiau jiems perteikti visus šio kambario privalumus: nuo būtino neryškaus apšvietimo, žalios spalvos sienų fono, iki įvairių vaistingųjų žolelių ir kvapų terapijos, meditacinės muzikos ir kambario akcento – akvariumo su žuvelėmis.

Kambaryje yra pastatytas orą išvalantis aparatas. Pučiant orui relaksacinis helis skleidžia vaistingųjų augalų kvapą. Kambaryje pakabinti du kvapų generatoriai su ventiliatoriais ir džiovintų augalų maišeliais. Jų kvapai irgi veikia raminančiai, atpalaiduojančiai, teikia pasitikėjimo savimi, teigiamų emocijų. Aromo terapijai naudojamos ir kvapniosios žvakės su eteriniais aliejais. Relaksaciniai užsiėmimai trunka 20-30 min. Prieš juos išsiaiškinama, ar kuris nors iš ugdytinių nėra vienai ar kitai medžiagai alergiškas.

Spalvų ir šviesos terapija atliekama bioptrono aparatu. Juo per odą veikiami tam tikri organizmo taškai. Odai naudojami specialūs kremai iš augalinių aliejų. Po relaksacijos procedūrų būtina atsigerti vaistinių žolelių arbatos.

Visą šio relaksacijos kambario užsiėmimų metodiką (ir žolelių arbatos receptūrą) sukūrė Vilniaus universiteto docentas Petras Dagilis. Anot D. Mergiūnienės, tokio relaksacijos kabineto, kur tiek daug terapinių priemonių, Lietuvoje dar nėra. Pedagogė pabrėžė, jog visa tai skirta kasdieninei vaikų su negalia gyvensenai gerinti, kompensuoti jiems buities, mūsų suvokiamos ir įprastos kasdienybės stygių.

——-
Autorius: Banguolė ALEKNIENĖ

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video