2024/03/05

 

ANT NAUJO NAMO – ĮPAREIGOJIMAS ĮRENGTI SAULĖS ELEKTRINĘ

Aplinkos ministerijos nuotrauka

Siūloma įpareigoti statant naujus vieno ar dviejų butų gyvenamuosius pastatus, kiekvienam butui įrengti ne mažesnę kaip 5 kW galios saulės šviesos energijos elektrinę.

Tai numatančias Statybos įstatymo pataisas įregistravo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos Seime narys Linas Jonauskas.

Seimo narys siūlo, kad saulės šviesos energijos elektrinės turėtų atsirasti ant nuo 2024 m. pradėtų statyti gyvenamųjų pastatų stogų. 

Pasak Seimo nario, tai ne tik sumažins elektros energijos išlaidas, spartins gaminančių vartotojų skaičių, bet ir didins Lietuvos suvartojamos elektros energijos dalį iš atsinaujinančių energijos išteklių.

„Lietuvos gyventojai patiria didelį elektros energijos kainų šuolį. Saulės energetika gyvenamuosiuose pastatuose galėtų stipriai sumažinti patiriamas išlaidas. Kai kuriose Europos valstybėse atsiranda įpareigojimai saulės elektrinėmis padengti ne tik naujai statomus gyvenamuosius pastatus, bet ir renovuojamus. Manau, kad įpareigojimas įrengti ant naujai statomo namo stogo saulės šviesos energijos elektrinę, bus tikrai naudingas. Tokia elektrinė greitai atsipirks ir padės sumažinti gyventojų patiriamas energijos vartojimo išlaidas. Taip pat greičiau pasieksime Europos žaliojo kurso tikslus. Esame įsipareigoję iki 2030 metų pasiekti, kad atsinaujinančios energijos ištekliai elektros energijos suvartojimui Lietuvoje sudarytų ne mažiau kaip 50 procentų“, – sako L. Jonauskas.

Seimo narys įstatymo projekte siūlo ir  išlygas, kam toks reikalavimas nebūtų taikomas.

„Pirmiausia pastatas turi atitikti elektrinės prijungimo prie energetikos tinklų prijungimo sąlygas. Taip pat išimtis būtų taikoma atvejams, kai prognozuojamas metinis saulės šviesos energijos elektrinės efektyvumas yra mažesnis negu 70 procentų jos galios. Pavyzdžiui, dėl pastato lokacijos ar architektūros stogas atsiduria šešėlyje ir saulės šviesos energijos generacija yra itin maža. Tokiu atveju, statant naują gyvenamąjį pastatą nebūtų reikalaujama ant jo stogo įrengti saulės šviesos energijos elektrinę“, – teigia L. Jonauskas.

Pasak parlamentaro, įsigaliojus įstatymui, per metus ant naujų gyvenamųjų pastatų įrengtos saulės šviesos energijos elektrinių pajėgumas siektų 35000 kW.

Jo duomenimis, kasmet per metus yra pastatoma apie 7000 naujų gyvenamųjų pastatų. 1 kW saulės šviesos elektrinė per metus pagamina apie 1000 kWh elektros.

Jau ir dabar Lietuvoje yra taikomi įvairūs reikalavimai naujai statomų gyvenamųjų namų energiniam efektyvumui. Nuo 2021 m. Lietuvoje statybos leidimai išduodami tik tiems gyvenamiesiems pastatams, kurie yra A++ energinės klasės. 

ELTA inf.

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video