2024/05/18

Žuvims gali grėsti gaišimas

Karšti orai kenkia ne tik žmonėms, tačiau ir visai gyvajai gamtai. Bene labiausiai nukenčia žuvys. Kokia situacija šiuo metu yra Kupiškio rajone, kalbėjomės su Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos vyresniuoju valstybiniu inspektoriumi Gytautu Stuku.

Dumbilų dar nėra

Žmonės pastebėjo, jog dėl jau nebe pirmą savaitę trunkančių karščių tam tikri vandens telkiniai ima “žydėti” – jų paviršiuje susidaro dumbliai, kurie, esant palankiems orams, dauginasi. Anot G. Stuko, dumblių dauginimąsi lemia gausybė veiksnių. Vieni iš pagrindinių – dideli karščiai ir silpnas vėjas. Visas procesas vyksta taip: dumbliai sunaudoja vandens telkiniuose esančius ištirpusio deguonies likučius, susidaro pastarojo trūkumas ir padidėja tikimybė, kad gali pradėti dusti žuvys. Pasak G. Stuko, žuvų dusimą gali sukelti ne tik dumblių populiacijos augimas, bet ir šiltas vanduo. Pašnekovas teigė, jog Kupiškio rajone dar nėra matęs dumblių vandens telkinių paviršiuose, tačiau labai tikėtina, jog jų gali atsirasti.

Tikimybė menka

Pašnekovo teigimu, Kupiškio rajone jis dar nėra pastebėjęs, kad žuvims stigtų deguonies. Tačiau šis reiškinys galimas, bet kalbėti ankščiau laiko apie tai nesinorėtų. Kodėl? Viena iš priežasčių – baimė, kad gyventojai ims gaudyti, jų manymu, dūstančias žuvis. “Paskaitę šį straipsnį kai kurie gali su tinklais prie vandens telkinių imti tykoti neva dūstančių žuvų”, – pasakojo vyresnysis valstybinis inspektorius. Tai jau būtų brakonieriavimas, tačiau tokie “žvejai” galėtų mėginti pasiteisinti, kad matė dūstančių žuvų, nors anaiptol taip nėra”. Praėjusiais metais, anot pašnekovo, žuvys negaišo, nors dumblių vandens paviršiuje ir buvo. Todėl tikimybė, jog šiemet žuvys gali imti gaišti – menka.

Brakonierių baudos neatbaido

G. Stuko teigimu, šiais metais itin padaugėjo brakonierių. Per pusmetį mūsų rajone buvo užfiksuota net aštuoniolika nelegalios žvejybos atvejų, kuomet buvo žvejojama tinklais. Nors tokių piliečių laukia bauda nuo 200 iki 700 litų bei pažeidimo padarymo įrankių ir priemonių konfiskavimas, tačiau tokios baudos, matyt, jų neatbaido. Taip pat padaugėjo ir nelegaliai medžiojančių gyvūnus.

Lietus – į naudą

Anot Mieliūnų kaime gyvenančio pensininko, ilgamečio žvejo Antano Šilaikio, vandens “žydėjimas” yra, matyt, neišvengiamas procesas. Tačiau jis būdingas tik sekliems, negiliems bei mažo pločio vandens telkiniams. Vyras labiausiai mėgsta žvejoti upėje, todėl tekančiame vandenyje nėra pastebėjęs šio proceso. To paties kaimo gyventojas keturiolikmetis Miglius Zolubas taip pat mėgsta paimti meškerę į rankas. Vaikinas dažniausiai žvejoja kartu su savo tėčiu ar pusbroliu įvairiuose vandens telkiniuose. “Pavasarį mačiau vieną kitą nugaišusią žuvį, tačiau vasaros metu – niekuomet”, – pasakojo jis.

Šiomis dienomis pagaliau prapliupęs lietus pradžiugino ne tik nuo kaitros pailsusius žmones, bet ir palengvino žuvų bei visos gyvosios gamtos dalią.

——-
Autorius: Sonata MOGYLAITĖ

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video