Birželio 2 d. Kupiškio socialinių paslaugų centre surengtas seminaras „Paauglystės iššūkiai“. Diskusiją su paaugliais vedė ir apie šiuo amžiaus tarpsniu patiriamus pokyčius ir sunkumus kalbėjo psichologė Valija Šap.
Jurga BANIONIENĖ
Kas yra paauglystė?
Pirmiausia aptarta paauglystės sąvoka ir kaip ją suvokia patys paaugliai. Tai tam tikras žmogaus raidos laikotarpis tarp vaikystės ir suaugusiojo amžiaus.
Anot V. Šap, vieni suaugusieji teigia, kad dabar paauglystė labai lengva, nes viskuo pasirūpinta, paaugliams nieko netrūksta, kiti atvirkščiai, kad šiandien paaugliams ypatingai sunku.
Patys seminaro dalyviai paauglystę apibūdino įvairiai: mokykla, džiaugsmas gyvenimu, naujų dalykų išbandymas, meilė, seksas, finansų stoka savo poreikių patenkinimui, brendimas.
Jaunimo paprašyta įvardyti ir paauglystės laikotarpiu patiriamus išbandymus. Skambėjo tokie apibūdinimai: priklausomybės, patiriamas stresas, pinigų trūkumas, poilsio stoka, nuotaikų kaita.
Jie kėlė klausimus, kodėl dažnai apninka prasta nuotaika, kaip padaryti, kad taip nebūtų. Psichologė pateikė pavyzdį, kai esi labai įsimylėjęs. Negali sau pasakyti, įteigti nebemylėti.
„Arba esate labai nusivylę, nes išdavė geriausias draugas. Galite sau pasakyti: „Nieko tokio, ir toliau būsiu tau draugiškas?“ Ne. Žmogaus smegenys sudarytos iš dviejų pusrutulių, viena jų pusė atsakinga už loginį mąstymą, antra už emocijas ir jos tarpusavyje nesusijusios. Jeigu visą dieną jaučiate liūdesį, nesakysite sau: „Būk laimingas“. Žmogus negali logiškai sau pasakyti, nes emocijos, jausmai nepaklūsta mąstymui“, – tvirtino lektorė.
V. Šap pabrėžė, kad sveikas žmogus yra tas, kuris turi gebėjimą išgyventi visas emocijas. Iki pietų jam gali būti liūdna, gal pavargęs, neišsimiegojęs, bet paskui emocijos pasikeičia. Jei ši kaita netrukdo, tai sveiko žmogaus požymis.
Plačiau skaitykite birželio 10d. „Kupiškėnų mintyse“ arba prenumeruokite PDF