2024/04/13

 

LIETUVOS, LENKIJOS IR LATVIJOS VADOVAI LAIŠKE NATO PERSPĖJA APIE ĮVYKIŲ BALTARUSIJOJE KELIAMĄ GRĖSMĘ

Pixabay nuotrauka

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, Lenkijos Prezidentas Andrzejus Duda ir Latvijos Prezidentas Egilis Levitas laišku kreipėsi į NATO Generalinį Sekretorių bei Aljanso valstybių ir vyriausybių vadovus, ragindami imtis veiksmų, kurie padėtų atremti grėsmes, keliamas agresyvių Rusijos veiksmų ir kintančios situacijos Baltarusijoje.

Trijų šalių vadovai atkreipia dėmesį, kad Rusijos ir Baltarusijos bendradarbiavimas kenkia ne tik regiono, bet ir visos euroatlantinės erdvės saugumui. Baltarusijos teritorija ir ištekliai Rusijos naudojami brutaliam ir nelegaliam agresijos karui prieš Ukrainą, kas liudija vis glaudesnę dviejų šalių karinę integraciją.

„Naujausia jos išraiška tapo taktinių branduolinių ginklų dislokavimas Baltarusijos teritorijoje. Tokiu būdu eskaluojama padėtis karo Ukrainoje kontekste ir keliama tiesioginė grėsmė mūsų bendruomenės saugumui. Tai yra dar vienas šiurkštus NATO ir Rusijos santykių pagrindų akto pažeidimas, akivaizdžiai rodantis, kad šis dokumentas nebegalioja“, – rašoma Lietuvos, Lenkijos ir Latvijos lyderių laiške.

Trijų šalių vadovai taip pat atkreipė dėmesį, kad Rusijos samdinių grupės „Wagner“ ir jų lyderio Jevgenijaus Prigožino persikėlimas į Baltarusiją sukeltų grėsmę šios šalies politiniam stabilumui, taip pat grasintų potencialiu konvencinių ir branduolinių ginklų kontrolės praradimu.

Pasak Lietuvos, Lenkijos ir Latvijos Prezidentų, J. Prigožino samdinių grupės atvykimas į Baltarusiją po nesėkmingo maišto Rusijoje taip pat gali tapti paskata Baltarusijai atnaujinti pastangas sukelti naują masinės migracijos bangą ir humanitarinę krizę prie ES sienų.

„Šiandien, NATO viršūnių susitikimo Vilniuje išvakarėse, mums reikalingas solidarumas ir vienybė, kad galėtume pagal 360 laipsnių principą atremti visas grėsmes, įskaitant ir tas grėsmes, kurias atnešė naujausi įvykiai Baltarusijoje. Turime parodyti Rusijai, kad jas matome ir suprantame, ir kad esame pasirengę imtis visų įmanomų priemonių joms atremti“, – rašoma Lietuvos, Lenkijos ir Latvijos Prezidentų laiške.

Trijų šalių lyderiai, be kita ko, pažymi, kad Baltarusijos žmonėms reikalinga aiški NATO žinia, kad demokratinės, stabilios ir klestinčios Baltarusijos, kuri būtų nepriklausoma nuo Rusijos valios ir Kremliaus vidaus kovų, vizija svarbi Aljansui.

„Veiksmai, kuriuos mes siūlome, ne tik padidins sąjungininkų saugumą, bet ir atitiks Baltarusijos tautos demokratinius siekius. Mūsų veiksmų seka turėtų apimti: 1) branduolinio atgrasymo peržiūrą ir pritaikymą naujai realybei, 2) konvencinių grėsmių, kylančių iš Baltarusijos, įtraukimą vykdant karinę Aljanso adaptaciją, 3) išankstinį amunicijos ir ginkluotės dislokavimą rytiniame Aljanso flange, 4) gynybos išlaidų didinimą, peržengiant 2 proc. BVP ir jį derinant su NATO prioritetais, 5) sąjungininkų atsparumo hibridinėms grėsmėms didinimą“, – rašoma bendrame Lietuvos, Lenkijos ir Latvijos vadovų laiške.

Prezidentūros inf.

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video