2024/06/23

 

ANTROS PAKOPOS PENSIJŲ FONDAI GALI SPROGTI NUO GODUMO

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Ekonomistas Raimondas Kuodis tvirtina, kad antros pakopos pensijų fondai „gali sprogti nuo godumo“, nes, pasak jo, jie sugebėjo padaryti neįtikėtiną dalyką – gauti sau valstybės subsidijas ir paskui „atnešti“ jas gyventojams, kaip uždirbtą grąžą.

„II pakopa, man rodos, gali sprogti nuo godumo. Ji sugebėjo padaryti neįtikėtiną dalyką. Pvz. „Sodra“ yra pensijų fondas, bet jis negali konkuruoti su II pakopa, nes ji prasimušė valstybės subsidijas sau, kurias laiko savo grąžos dalimi, nors tas subsidijas moka ne gyva valstybė, o gyventojai, bet mums tai atnešama kaip uždirbta grąža. Jau vengiama kalbėjimo apie grąžą apskritai, sakoma, kad tiesiog apsimoka pas mus.“, – pirmadienį „Žinių radijui” teigė R. Kuodis.

Ekonomistas tikina norįs skaidraus diskurso šiuo klausimo, o politikai, kalbėdami apie pensijų fondui, naudoja įvairius triukus.

„Aš noriu skaidraus diskurso šiuo klausimu, esu surašęs visus triukus, ką naudoja ir politikai. Dabar ponas Lingė tiesiog atkartoja, ką politikai yra surašę, kad pensijų fondai aplenkė infliaciją su savo grąžinimais. Kodėl jie turi tik infliaciją aplenkti? Jie turi lygiuotis į algų kylimą, kuris yra suma infliacijos ir našumo augimo, ne tik infliacijos“, – sakė R. Kuodis.

„Šie dalykai yra koktūs, nes kažkokia chėbrytė skandina valstybinę viešąją sistemą, stuburą socialinės apsaugos sistemos, Sodrą, tam, kad būtų uždirbti keli papildomi euriukai“, – pridūrė jis.

ELTA primena, kad Pensijų kaupimo įstatymu nuo 2019 m. sausio 1 d. buvo pakeistas II pakopos pensijų kaupimo modelis.

Visi, jaunesni nei 40 m. iki 2019 m. nedalyvavę II pakopos kaupime, yra automatiškai įtraukiami į II pakopos pensijų kaupimą, atsisakymo atveju automatinis įtraukimas kartojamas kas 3 metus iki 40 m. amžiaus.

Dalyvaujantys II pakopoje toliau kaupia savo lėšomis visa apimtimi (t. y. į dalyvio pensijų fondo sąskaitą bus pervedama 3 proc. nuo darbo užmokesčio) ir papildomai gauna valstybės skatinamąją 1,5 proc. įmoką, apskaičiuotą nuo metų šalies vidutinio darbo užmokesčio.

Dalyvaujantys II pakopoje minimalia apimtimi toliau kaupia savo lėšomis kasmet didėjančiomis įmokomis (nuo 1,8 proc. iki 3 proc.) ir gauna valstybės skatinamąją įmoką, per 5 metus padidėsiančią nuo 0,3 proc. iki 1,5 proc.

Dalyvavę iki 2018-12-31 gali apsispręsti nebekaupti II pakopoje, pasirinkę vieną iš dviejų variantų – stabdyti tolesnį įmokų mokėjimą, o sukauptą turtą palikti toliau investuoti II pakopos pensijų fonde arba sukauptas lėšas grąžinti „Sodrai“ ir tokiu būdu atstatyti prarastus „Sodros“ vienetus bei įsigyti papildomų, jei sukaupta suma yra didesnė nei „Sodros“ pervestos įmokos.

Grąžinus sukauptas lėšas „Sodrai“, II pakopos pensijų fonde galima pradėti kaupti iš naujo.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Mindaugas Lingė yra tvirtinęs, kad pensijų kaupimo antroje pakopoje rezultatai rodo, jog uždarbis kaupiant pensijas yra didesnis negu infliacijos rodiklis ilguoju laikotarpiu.

Jis aiškino, kad skirtingais metais yra matomas uždarbio iš pensinių fondų svyravimas ir tai sukelia streso bei nežinomybės, tačiau sistema yra kurta 25–30 metų perspektyvai ir rezultatai turi pasiteisinti būtent per įvardintą laikotarpį.

Tuo tarpu Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos nariai yra pateikę įstatymo pataisą, kurią priėmus iš antrosios pensijų pakopos sistemos tiems, kas į ją buvo įtraukti automatiškai, būtų galima pasitraukti paprasčiau.

ELTOS inf.

Dalintis
Vėliausi komentarai
  • Prievolė.,kaip gali pasirinkti, jei negali nespėjau parašyt kad nenoriu tai dabar vagia iš saskaitos. Kas čia per nesąmonė automatiškai įtraukiamas? Yra vaikų reikia juos išlaikyt, kai ir taip vanduo, elektra, dujos, maistas, viskas pabrango.

  • Man reikalingi pinigai visi ir dabar,nes reikia stogą remontuoti reikia baldų virtuvei reikia užbaigti pradėtus darbus,noriu į sanatoriją ,noriu kelionės,kol dar turiu jėgų ir yra noro .Esu pensininkė,dar dirbu,44 m darbo,o pensija mažesnė negu kitų su būtinuoju stažu..Mano pensija mažesnė dėl to kad esu 2oj pakopoj,o kad neatidavę po 20 ar 30 € duos dalines išmokas ,tai čia reiškia gyvenimas pagerės dėl šitų kapeikų,vienam kartui į parduotuvę ir tai maža.Esam apgauti kai sudarėme sutartis žadėjo išėjus į pensijąviską atiduos,odabar mulkina visokiais būdais,nurodinėja kaip man reikia tuos pinigus panaudoti ,čia jau mano reikalas,aš jūsų ,ponai įstatymų leidėjai neklausiu,ir jūs man neaiškinkit. Pažeidinėjat, konstituciją,žmogaus laisvę apvaginėjat,otokiu atveju yra teisėsauga.

  • Visi buvome apgauti su tuo kaupimu senatvei, kai pasirašėme dokumentus sakė išėjus į pensiją gausite visas sukauptas lėšas iš karto. Dabar prigalvojo įvairių anuoitetų, kad tik nereikėtų atiduoti žmogaus sukauptų, sunkiai uždirbtų pinigų. Tegu leidžia žmonėms apsispręsti, kas nori tegu kaupia, o man dabar reikalingi tie 50 eurų kas mėnesį. Pensijos stažą ruošiasi kelti iki 72 metų, tai kas beatgaus tuos pinigus, tik lobis tai.

  • Apskritai tas darinys -aferistu ir vagiu šaika

  • Jei mirsi nesulaukęs pensijos, SODRa pasiglemš visus pensijai sukauptus pinigus ir net vainiko laidotuvėms ar padėkos neatsiųs. Antra pakopa reikalinga tik tam, kad mirties ikipensijiniu laikotarpiu atveju 2 pakopoje sukaupti pinigai liktų grabui ir padorioms laidotuvėms, kaip kaupimo senatvei priemonė tai visiška apgaulė.

Rekomenduojami video