Skelbimai
Pašnekesiai
Vėrinys

JAUNOJI ŠAŠKININKĖ LINA – INTELEKTUALAUS SPORTO PRIZININKĖ

Autorės nuotrauka

Spalį Vilniuje vyko šaškių varžybos, XXVIII Juozo Kulikausko „64“ memorialas. Lina Malinauskaitė merginų grupėje laimėjo pirmą vietą, jai skirtas Lietuvos šaškių federacijos apdovanojimas.

Visame pasaulyje populiarus šaškių žaidimas yra tikrų tikriausia proto mankšta. Žaidžiant šaškėmis ugdomi protiniai gebėjimai, lavinami skaičiavimo, loginio mąstymo įgūdžiai, atmintis, dėmesio koncentracija. Šaškės, beje, traktuojamos ir kaip sporto šaka. Tokiu sportu užsiimti gali ne tik suaugusieji, bet ir vaikai.
Talentingais, konkurencingais jaunaisiais šaškininkais džiaugiasi ir Kupiškio rajonas. Viena jų – Kupiškyje gyvenanti Lina Malinauskaitė. Povilo Matulionio progimnazijos aštuntokė skina prizines vietas nacionalinio masto varžybose, jai prognozuojama ir europinė sėkmė.

Kristina VALYTĖ

Kelias iki pergalės – nelengvas

Visus pašnekovės apdovanojimus išvardyti būtų sunku – namuose yra dvi medaliais nukabintos lentynos, apdovanojimų taurės nebetelpa ant vieno staliuko, o ir padėkų raštai į vieną segtuvą tuojau nebetilps.

L. Malinauskaitei ypač sėkmingi buvo pastarieji mėnesiai. Apdovanojimai pasipylė kaip iš gausybės rago – fortūna kupiškėnę išties lydėjo. Spalį Vilniuje vyko šaškių varžybos, XXVIII Juozo Kulikausko ,,64“ memorialas. Merginų grupėje Lina pelnė pirmą vietą. Lapkritį iš Šiauliuose vykusių Lietuvos mokinių vaikų ir jaunių šaškių asmeninių pirmenybių mergina grįžo su trečios vietos apdovanojimu. Antai lapkričio 20 dieną Alytuje šaškių varžybų jotvingių taurei laimėti moterų kategorijoje Lina Malinauskaitė laimėjo antrą vietą, o jau kitą dieną Marijampolėje Lietuvos mokinių, jaunučių ir jaunimo šaškių asmeninėse pirmenybėse antrą vietą ji iškovojo tarp jaunimo. Lapkričio 27 dieną mergina puikiai žaidė ir greitųjų šaškių pirmenybėse Jonavoje – L. Malinauskaitė buvo stipriausia moterų kategorijoje.

Greitųjų šaškių pirmenybės Jonavoje. Moterų kategorijoje Lina buvo pripažinta stipriausia.

Kad taip pasiners į šį intelektualų sportą, Lina netikėjo, mat nuo pat mažens norėjo išbandyti kuo daugiau įvairių užsiėmimų. Domino piešimas, teatras, krepšinis, šokiai ir daugybė kitokių popamokinių dalykų. Pašnekovės mama Kristina Malinauskienė sakė, kad vienu metu dukra yra lankiusi net septynis būrelius, tad pastebėjusi, kad Lina pervargsta, prašė jos sumažinti tempą ir patarė sumažinti būrelių skaičių. Taigi mergina turėjo apsispręsti, kuri veikla jai pačiai labiausiai patinka.

Lapkričio 20 d. Alytuje vyko šaškių varžybos jotvingių taurei laimėti. Moterų kategorijoje Lina Malinauskaitė laimėjo antrą vietą.
Nuotraukos iš Kupiškio rajono šachmatų ir šaškių klubo archyvo

„Mokytis žaisti šaškėmis pas Viktorą Naglį pradėjau būdama penktokė. Šaškių žaidimas nebuvo visiška naujiena, esu jomis žaidusi darželyje, pradinėse klasėse, tačiau negalvojau, kad tai gali būti toks intensyvus protinis darbas. Reikia išmanyti teoriją, „gaudymus“, turi apskaičiuoti ėjimus, nes einama tik į priekį, atgal grįžti negali. Iš pradžių nebuvo ir aukštų pasiekimų. Atsimenu, iš pirmų varžybų grįždavau apsiašarojusi, nes galėjau žaisti geriau, o mane aplošė. Lūžis įvyko turbūt tada, kai per vienas varžybas sulaukiau vieno žaidėjo replikos, kad „aš negaliu laimėti“. Tada užsispyriau ir pasakiau sau, kad „aš galėsiu“. Kai dabar kartu su juo žaidžiu ir jį aplošiu, arba sužaidžiame lygiosiomis, jis man vis primena, kad atsiima savo žodžius“, – pasakojo Lina.

Kiekviena partija analizuojama

L. Malinauskaitė žaidžia dviejų rūšių šaškėmis – rusiškomis ir braziliškomis. Pastarosiomis, anot jos, žaisti truputį lengviau, bet šiek tiek skiriasi taisyklės, tad jei vieną dieną tenka žaisti su rusiškomis, o kitą – su braziliškomis, galima ir susimaišyti.
Po kiekvienų varžybų vyksta jų analizavimas. Apie tai plačiau papasakojo dukrą į varžybas lydinti mama Kristina.

„Pildomi tokie varžybų lapai. Į juos įrašoma kiekviena partija. Kiekvienas žaidėjas turi savo reitingus. Mes tuos lapus segame į segtuvą tam, kad stebėtume Linos lygį.

Grįžusi iš varžybų, Lina su treneriu kiekvieną partiją analizuoja: ką padarė gerai, ką galėjo daryti kitaip. Čia kaip matematika. Neišmokai, tai spręsi tol, kol išspręsi, ir tik tada galėsi keliauti toliau. Mes dažniausiai kartu visur ir važiuojame. Reikia dukrą morališkai palaikyti“, – sakė K. Malinauskienė.

Lapkričio 21 d. Marijampolėje vyko Lietuvos mokinių jaunučių ir jaunimo šaškių asmeninės pirmenybės.

Šiuo metu jaunieji šaškininkai varžyboms ruošiasi kontaktiniu būdu, tačiau per patį pandemijos piką, kai buvo griežtas karantinas, Linai neatitrūkti nuo šaškių padėjo dalyvavimas internetiniuose turnyruose.
Apdovanojimai skatina jaunąją šaškininkę tobulėti ir siekti aukštesnių tikslų. Lina kol kas daugiausia yra žaidusi regioninio ir nacionalinio masto varžybose, bet talentingai merginai prognozuojama ir europinė sėkmė. Ji pati sako, kad nereikia skubėti, norėtų dar bent metus kitus tobulėti.

„Toliausiai esu dalyvavusi Latvijoje, bene prieš porą metų Bauskėje, merginų kategorijoje laimėjau antrą vietą. Šiemet mama siūlė vykti į Bulgariją, tačiau atsisakiau, nes nesijaučiu tiek tvirtai, kad galėčiau rungtis su geriausiais Europos šaškininkais“, – teigė L. Malinauskaitė.

Tikslieji mokslai sekasi puikiai

Lina tvirtino, kad dėl treniruočių, varžybų mokslai nenukenčia. Priešingai – tikslieji mokslai sekasi puikiai. Greičiausiai dėl to, kad žaidžiant šaškėmis yra daug skaičiavimų. Labiausiai patinka matematika, fizika, eksperimentai per chemijos būrelį, smagu kartkartėmis pagroti gitara.

Taip pat mergina periodiškai savanoriauja „Maisto banke“.
„Dėl užimtumo nukenčia draugai. Dėl treniruočių, varžybų praleidau daug susitikimų su draugais, neatvykau į jų gimtadienius, o tokio savaitgalio, kai visiškai nieko neveikiau, tinginiavau, neatsimenu. Džiaugiuosi, kad draugai ir mokytojai palaiko mane, supranta. Tai irgi skatina stengtis, tobulėti“, – šypsojosi Kupiškio Povilo Matulionio progimnazijos aštuntokė.

L. Malinauskaitė prasitarė, kur norėtų studijuoti. Traukia policija arba veterinarija.
„Veterinarija gal netgi labiau. Myliu gyvūnus ir trokštu jiems padėti, esu gal per daug jautri sergantiems, alkstantiems, neprižiūrimiems kačiukams ir šuniukams“, – sakė Lina, prie savęs glausdama numylėtą katiną Pijų.

Šachmatų ir šaškių klubo pirmininko komentaras

Kupiškio rajono šachmatų ir šaškių klubo pirmininkas Ričardas Balabonas apie jaunąją šaškininkę atsiliepė taip: „Lina išsiskyrė iš kitų mąstymu ir, žinoma, pergalėmis jau pradinėje mokykloje vykusiuose mokinių šaškių turnyruose, kuriuos organizuodavo Šachmatų ir šaškių klubas. Į gabesnius mokinius atkreipęs dėmesį, laisvalaikiu juos ėmė treniruoti šaškių entuziastas Viktoras Naglys. Taip Lina per keletą metų išaugo į konkurencingą šaškininkę visos Lietuvos mastu.“

Mergina jau nebesuskaičiuoja, kiek apdovanojimų parsivežė iš šaškių varžybų. Ant sienų namuose yra dvi medaliais nukabintos lentynos, apdovanojimų taurės nebetelpa ant vieno staliuko, o ir padėkų raštai į vieną segtuvą tuojau nebetilps.
Autorės nuotrauka.

Šiuo metu Kupiškio šachmatų ir šaškių klubą sudaro daugiau nei 20 narių. Dauguma jų vyresnio amžiaus, bet yra ir saujelė perspektyvaus jaunimo. Tai broliai Arijus ir Astijus Ribokai, kurie yra iškovoję didelių pergalių visos Lietuvos mastu savo amžiaus grupėse (gaila, kad dėl pandemijos nepavyko dalyvauti Europos čempionate, į kurį jau turėjo kvietimus) ir L. Malinauskaitė.

„Aišku, viso to nebūtų be jų tėvų pastangų, kurie ir palaiko turnyruose savo atžalas, ir savarankiškai savo lėšomis juos vežioja po visą Lietuvą, nes klubas neturėtų jokių finansinių galimybių to daryti vos ne kiekvieną savaitgalį, kadangi išsilaikome tik iš klubo narių įmokų. Žinoma, visada džiaugiamės ir bet kokia Kupiškio rajono kūno kultūros ir sporto centro, Kupiškio kultūros centro ar Savivaldybės pagalba“, – pakomentavo R. Balabonas.

Reklama
1 komentaras

1 komentaras

  1. DajA (90.131.38.18)

    2021-12-20 at 21:50

    Sveikiname labai ir didžiuojamės! Sėkmės!

Komentarai

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Video rekomendacijos:

Taip pat skaitykite:

Reklama
Reklama
Į viršų