2024/04/23

 

NAUJAS ROMANAS – DAR VIENAS SKAPIŠKĖNĖS FANTAZIJOS VAISIUS

Skapiškėnė Aldona Lavickienė išleido trečią savo knygą. Jurgitos Banionienės nuotraukos

Šiandien Skapiškio kultūros namuose pristatoma nauja knyga – šio miestelio literatų grupės „Liktarna“ įkūrėjos ir vadovės Aldonos Lavickienės romanas „Likimo vėjai“.

Tai trečia skapiškėnės knyga.

Su Aldona pasikalbėjome prieš šventę. Pokalbis sukosi apie atrastą savo talentą ir aistrą rašyti, kitus kūrybinius įkvėpimus.

Jurgita BANIONIENĖ

Kūrybai reikėjo subręsti

Pakvietusi į namus Skapiškyje, A. Lavickienė rodė ant stalo išdėliotas visas tris savo knygas. „Labai smagu turėti jas savo rankose, tai buvo viena mano svajonių, kuri išsipildė. Juk ne veltui sakoma: labai norėk ir turėsi“, – džiaugėsi knygų autorė.

„Netikiu, kad yra kur nors žmogelis, kuris nors retsykiais nepafantazuoja. Žinoma, jeigu žmonės rašytų viską, apie ką tik pagalvoja, tai visas pasaulis greitai taptų beprotnamiu, kaip kažkas jau sakė, o sveikiems reikėtų pasislėpti už grotų, nes būtų baisu gyventi su tais, kurie, velniai žino, kokias nesąmones svaičioja“, – pirmo savo romano „Kodėl gi ne“ įžangoje rašo A. Lavickienė ir kviečia skaitytoją į kelionę su knyga.

Apie fantazijas mūsų pašnekesys ir užsimezgė. Aldona teigė, kad visada turėjusi lakią vaizduotę. „Jau mokykloje mėgau fantazuoti. Fantazijose gyvenu ir dabar“, – šypsojosi skapiškėnė.
Mokykloje, jaunystės laikais kūryba nebuvo jos gyvenimo dalis. Kūrybai subrendo gerokai vėliau. Pasak pačios Aldonos, tam, matyt, tiesiog atėjo metas: „Būdavo, dirbi eilinius darbus, eini gatve, perskaitai kokią knygą, pasižiūri filmą, o galvoje mintys dėliojasi, tik vis neturėjau kada jų užrašyti.“ Bandė tą daryti ranka, tačiau kažko vis trūko. Bet kai sūnus dovanojo kompiuterį ir moteris išmoko juo dirbti, atsitraukti nuo rašymo nebegalėjo.

Fantastinis romanas

Pirmas romanas gimė labai greitai – per penkis mėnesius. Savo kūrybą Aldona pirmiausia parodė literatūrinio labdaros ir paramos fondo „Baltasis balandis“, remiančio jaunuosius poetus, įkūrėjai, anykštėnei Aldonai Širvinskienei. Ji ir paskatino imtis knygos leidybos. Romanas „Kodėl gi ne“ dienos šviesą išvydo 2014 metais. Tai knyga apie vienos moters svajonių išsipildymą. Joje persipina fantastika, mistika, detektyvo užuomazgos.

„Pati skaitau labai daug fantastinių knygų, mėgstu ir šio žanro filmus. Realus gyvenimas – per sudėtingas, todėl knygoje siekiau parodyti, kaip norėtųsi gyventi“, – pasakojo knygos autorė.

Kūrybinga ir idėjų nestokojanti moteris ne tik rašo. Susižavėjusi medelių iš karoliukų gaminimu, pati išmoko šios technikos. Tuomet kilo mintis Skapiškyje surengti humoristinių eilėraščių konkursą „Humoro medis“. Ją palaikė ir fondas „Baltasis balandis“. Į du kartus vykusius baigiamuosius konkurso renginius buvo sugužėjęs nemažas būrys humoristinės poezijos kūrėjų iš visos Lietuvos. Jų eilės sugulė į du almanachus.

Subūrė literates

Prieš dvejus metus A. Lavickienė nutarė suvienyti Skapiškio krašto rašančias moteris. Taip atsirado literatų grupė „Liktarna“.

„Dabar mūsų yra aštuonios. „Liktarnos“ tikslas – pasidalyti savo kūryba, pabendrauti. Organizuojame renginius Skapiškyje, vykstame į svečius pas kitus literatus. Pradžioje rinkdavomės pas mane, paskui viena kitos namuose. Būtent per vieną tokį pasisėdėjimą mano galvoje gimė pirmas humoristinis eilėraštis, o paskui jie tiesiog pasipylė vienas po kito“, – kalbėjo A. Lavickienė.

Praėjusiais metais atsirado ir antra moters knygelė, šįsyk – poezijos. „Vienu metu atėjo ir eilėraščių, ir medelių iš karoliukų kūrimas, didysis nuprotėjimas, todėl ir knygą taip pavadinau“, – juokavo pašnekovė.

Plačiau skaitykite „Kupiškėnų mintyse“

Dalintis
Vėliausi komentarai
  • Skaičiau Jūsų knygą ,,Kodėl gi ne“ labai patiko, nustebino Jūsų talentas.Kai man davė paskaityti šią knygą ilgokai nepradėjau maniau nieko verta, bet kai pradėjau jau nepadėjau kol neperskaičiau visos iki galo. Rašot įdomiai šmaikščiai ir intriguoja turinys taip ir norisi sužinoti kas gi bus toliau. Norėčiau nusipirkti visas Jūsų knygas tik nežinau kur galėčiau jas gauti.

  • Sveikinu, kartais Skapiškis būna per toli nuo namų ir negali paspausti rankos. Daug kūrybinių užmojų!!! Onutė iš Paįstrio, Panevėžio r.

  • sveikiniamai Jums ,saunuole.

Rekomenduojami video