2024/04/25

 

Adomynės bibliotekai – 65

Adomynės biblioteka įsikūrusi gražiame šio kaimo dvare. Vien gražių sienų ir istorinės dvasios sėkmingam šios įstaigos darbui neužtenka – šaltuoju sezonu skaitytojus ir bibliotekininkę Egidiją Namiejūnienę vargina žema temperatūra remonto nemačiusiuose kambariuose. Ką gi, istorija sukasi ratu – itin sunkiai vertėsi ir pati pirmoji Adomynės biblioteka.

Aukso amžius Adomynės dvare

Pirmosios Adomynės bibliotekos užuomazgos galėjo būti dar pokario laikotarpiu, kai parapijos salėje veikė knygynėlis. Jame dirbo Jonas Grigas, o čia atėję žmonės galėjo pasikeisti knygas.

Oficialiais duomenimis, pirmoji kaimo biblioteka atidaryta 1950 m. tremtinio Adomo Keršulio namuose – Adomynės pakraštyje. Daug žinių apie šią vietą nėra.
1953 m. spalio 30 d. bibliotekos patikrinimo akte rašoma: „Patalpos visiškai netvarkingos: langai be stiklų, durys kaip reikiant neužsidaro, krosnis išgriuvusi, grindų lentos nesuleistos, per kurias eina šaltis bei vėjas.“ 1954 m. biblioteka turėjo tik 47 skaitytojus, 2206 spaudinius.

1955 m. biblioteka perkelta į Adomynės dvaro pastatą. Po dešimties metų čia jau buvo daugiau nei 6000 spaudinių ir net 764 vartotojai. Bėgant metams įstaigos fondas augo, o skaitytojų po truputį mažėjo.
1977 m. po centralizacijos Adomynės biblioteka tapo rajoninės bibliotekos filialu. Iki nepriklausomybės paskelbimo metų ji aptarnavo knygų išdavimo tašką Mieliūnuose.

1990 m. pradėta dvaro rūmų restauracija ir biblioteka perkelta į buvusio kolūkio kontoros pastatą. Čia darbo sąlygos buvo labai prastos: kambariai – maži, nešildomi.

1996 m. dėl avarinės pastato būklės pusmetį nebuvo aptarnaujami bibliotekos lankytojai. Netrukus prijungtas ir Adomynės mokyklos bibliotekos fondas.
Tais pačiais metais įstaiga grįžo į dvarą, kur įsikūrė dviejuose kambariuose (plotas 100 kv. m). Čia biblioteka glaudžiasi iki šiol.

Dalijasi žurnalais

Dabar įstaiga turi 165 skaitytojus. Bibliotekoje 24 metus pradirbusi E. Namiejūnienė sako, kad skaitytojų po truputį mažėja dėl senstančio kaimo, tačiau žmonėms jos paslaugų reikia. „Ateina gyventojų. Kai kurie kompiuteriu nori pasinaudoti: internetu mokesčius sumoka, renkasi reikalingą informaciją. Kiti ieško periodinių leidinių. Jie dabar brangūs, tai skaitykloje patogu sužinoti šalies ir rajono naujienas“, – kalbėjo pašnekovė.

Biblioteka šiuo metu užsako tik tris laikraščius ir vieną žurnalą. Žmonės, pasak bibliotekininkės, juose labiausiai ieško televizijos programos, rajono naujienų, sodo ir daržo patarimų. Yra adomyniečių, kurie į skaityklą atneša ir duoda kaimynams paskaityti pačių užsisakytų periodinių leidinių.

Iš viso Adomynės spaudinių fondas siekia per 10 tūkst. egz. Šis turtas po truputį auga, tačiau viską lemia lėšos.
„Norėtųsi, aišku, ir daugiau gauti. Bet vis geriau nei nieko. Knygos dabar brangios – tai bibliotekoje jas skaityti taupiau“, – sakė E. Namiejūnienė.

Į biblioteką kiekvieno mėnesio trečią trečiadienį atvyksta bendrovės „Kupiškio komunalininkas“ darbuotojai. Tad adomyniečiai turi progą su jais pasikonsultuoti, sumokėti mokesčius.

Nuotraukos iš bibliotekos archyvo

Žiemą knygų ieško pati

Didžiausias bibliotekos rūpestis tebėra prastos darbo sąlygos – šaltuoju metų laiku kambariuose tvyro žema temperatūra. Skaitykla šildoma elektriniu šildytuvu, tačiau knygų saugykla labai šalta.

„Rodos, prišildai su aparatu vieną kambariuką, bet pabuvus tos šilumos nebesijaučia. Kamšome ir langus, bet visa šiluma išeina per sienas. Atėję skaitytojai sako, kad šilta, bet paskui greitai ima šalti. O jei reikia žiemą knygų paimti, tai dažniausiai pati nueinu, kad žmonės nesušaltų nešildomose patalpose“, – kalbėjo pašnekovė.

Paklausta, ar rengiasi švęsti bibliotekos 65 metų jubiliejų, E. Namiejūnienė sakė, kad šios minties įgyvendinti tikriausiai nepavyks.

——-
Autorius: Ingrida NAGROCKIENĖ

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video