2025/02/20

 

KOKĮ POVEIKĮ DANTŲ BŪKLEI DARO NEIGIAMOS EMOCIJOS IR STRESAS?

Kristinos Valytės nuotrauka

Galbūt ne visiems teko girdėti, tačiau mūsų burnos ertmės sveikata yra glaudžiai susijusi su emocine bei psichine gerove. Dantų būklei ir burnos sveikatai neigiamos emocijos ir nuolatinis stresas gali sukelti itin žymų neigiamą poveikį. Nors įprastai odontologija yra medicinos sritis, kuri sprendžia tik su burnos ertme susijusias problemas, šiuo metu sparčiai populiarėja ir kita odontologijos forma – holistinis dantų gydymas. Holistinio gydymo metodai yra visiškai kitokie nei tradiciniai. Jų pagalba atskleidžiamas ryšys tarp organizmo gerovės, psichologinės būklės ir dantų sveikatos. Holistinė medicina siekia ne tik gydyti dantų pažeidimus, bet ir atsižvelgti į bendrą organizmo būklę bei emocinius ir psichologinius paciento veiksnius, kurie gali įtakoti įvairių dantų ligų vystymąsi. Aptarkime, kokį poveikį dantų būklei daro neigiamos emocijos ir stresas bei kokią naudą tokiose situacijose užtikrina holistinis gydymas.

Stresas ir neigiamos emocijos – tiesus kelias į bruksizmo sutrikimą

Stresas ir neigiamos emocijos, tokios kaip nuolatinis nerimas, pyktis, liūdesys ar depresija, gali sukelti įvairiausias dantų problemas. Pavyzdžiui, nuolatinis stresas arba neigiamos emocijos gali paskatinti bruksizmo sutrikimą. Ši būklė pasireiškia nevalingu dantų trynimu ir griežimu, kuris dažniausiai paūmėja nakties metu. 

Stresas – pavojus, kuris gali paskatinti dantų nuskilimus ir lūžius

Stresas didina įtampą raumenyse. Raumenyse padidėjusi įtampa gali sukelti žandikaulio ir dantų pažeidimus, tokius kaip emalio nusidėvėjimą, dantų skilimus ar net lūžius. Dėl patiriamo streso gali pasireikšti ir padidėjęs burnos sausumas, nes streso metu organizmas gamina mažiau seilių. Seilės yra svarbios burnos sveikatai, nes jos padeda neutralizuoti rūgštis, kurios gali pažeisti dantis. Be to, seilės atlieka svarbų vaidmenį kovoje su bakterijomis. Seilių trūkumas gali lemti dantų ėduonį, dantenų uždegimus, nemalonų burnos kvapą. Seilių deficitas gali paskatinti ir  įvairių infekcijų atsiradimo riziką. 

Kaip su streso sukeltomis dantų problemomis kovoja holistinis gydymas?

 

Holistinė odontologija demonstruoja kiek kitokį požiūrį į dantų gydymą. Ji siekia ne tik pašalinti jau atsiradusius dantų pažeidimus, bet ir surasti jų atsiradimo priežastis, kurias galėjo įtakoti ne tik prasta dantų priežiūra, bet ir psichologiniai sutrikimai ar kitos sveikatos problemos. Holistinis dantų gydymas supranta sąsają tarp dantų būklės ir bendros žmogaus sveikatos. Todėl taikant holistinius gydymo metodus, pacientui įprastai siūlomos itin natūralios gydomosios priemonės, kurios ne tik efektyviai šalina dantų pažeidimus, bet ir stiprina imuninę sistemą, pasitarnauja bendrai sveikatos gerovei. Jeigu dantų pažeidimai atsiranda dėl psichologinių veiksnių, gali būti įgyvendinama ir pokalbiais paremta psichologinė terapija, kuri padeda sumažinti stresą, leidžia geriau valdyti emocijas. Įvairūs streso valdymo metodai taip pat yra svarbi holistinio dantų gydymo dalis. Meditacija, joga, kvėpavimo pratimai ir masažai yra praktikos, kurios gali padėti sumažinti įtampą, pagerinti kraujotaką ir skatinti viso organizmo atsipalaidavimą. Pavyzdžiui, reguliari meditacija gali padėti sumažinti nerimą ir pyktį, kurie tikrai gali daryti neigiamą įtaką dantų būklei. Trumpai tariant, holistinis dantų gydymas siekia subalansuoti visą organizmą. Todėl gydymo metu atliekamos ne tik įprastos odontologinės procedūros, bet ir pateikiamos įvairios rekomendacijos dėl gyvenimo būdo keitimo. Tai gali apimti miego režimo keitimą, fizinio aktyvumo skatinimą, mitybos korekcijas ir pan.  

Reikėtų suprasti, kad burnos ertmė yra neatsiejama organizmo dalis, todėl neigiamos emocijos ir stresas tikrai gali sukelti neigiamą įtaką dantų būklei. Didelį stresą, nerimą patirtiantiems žmonėms, rekomenduojama kreiptis į holistinę odontologiją atstovaujančius gydytojus, kurie pasirūpins ir burnos, ir psichologinės būklės gerove bei padės atkurti pusiausvyrą.

„Saulės spektro“ inf.

Užs. Nr.102

Dalintis
Komentarų nėra

PALIKTI KOMENTARĄ

Rekomenduojami video