2023/11/29

 

FOTOGRANDAI IR METRAŠTININKAI

Parodos dalyvius Vidmantą Jankauską (iš kairės antras), Vilių Naujiką, Julių Alekną, Valdą Kopūstą, pasveikino renginio kuratorė ir sumanytoja Lina Matiukaitė ir Kupiškio viešosios bibliotekos direktorius Algirdas Venckus (pirmas iš dešinės). Autorės nuotraukos
Juozas Kraujūnas.

Po daugiau nei dviejų mėnesių pertraukos, laikantis visų karantino dėl koronaviruso grėsmės prevencijos reikalavimų, birželio 6 dieną Kupiškio viešojoje bibliotekoje atidaryta retrospektyvinė fotografijų paroda „Kupiškis ir kupiškėnai“, skirta Kupiškio fotometraštininko Juozo Kraujūno (1945–2008) 75-osioms gimimo metinėms.

Bibliotekos salėje ir pirmo aukšto languose galime pamatyti Juozo Kraujūno, Viliaus Naujiko, Juliaus Aleknos, Vigilijos Grigienės, Vidmanto Jankausko ir Valdo Kopūsto fotografijas.

Banguolė ALEKNIENĖ-ANDRIJAUSKĖ

Impulsą davė sukaktis

Renginio vedėja, Kupiškio viešosios bibliotekos darbuotoja Lina Matiukaitė, teigė, kad visuomenė daugiau žino, labiau yra susipažinusi su prieškario laikų mūsų krašto fotografų darbais. Mieste buvo iškabinti stendai su nuotraukomis, atspindinčiomis kai kuriuos prieškario Kupiškio gyvenimo momentus. Jaunoji karta mažiau išmano XX a. antros pusės Kupiškio krašto istoriją. Tai buvo sovietiniai metai, kai daugelis mūsų kartos žmonių gimė ir užaugo. Džiugu, kad to meto gyvenimas užfiksuotas nuotraukose. Tad kilusi mintis parašyti projektą ir šias nuotraukas parodyti visuomenei.

Šį sumanymą paskatino ir tai, kad Kupiškio krašto fotometraštininkas Juozas Kraujūnas šiemet balandžio 6 dieną būtų šventęs 75-erių metų sukaktį. Deja, 2008 metais jis mirė. J. Kraujūno šeima Kupiškio viešajai bibliotekai padovanojo jo fotografijų archyvą.

Kupiškėnai susidomėjo paroda Kupiškio viešosios bibliotekos languose.

Pasak renginio vedėjos, visi šios parodos nuotraukų autoriai yra kupiškėnai, išskyrus J. Kraujūną, kuris buvo molėtiškis, bet Kupiškyje gyveno nuo 1971 metų. Parodai atrinkta keletas sovietinio laikotarpio jo fotografijų, kuriose užfiksuoti to meto Kupiškio vaizdai. Paskutiniuoju gyvenimo dešimtmečiu J. Kraujūnas buvo Savivaldybės fotografas. Jo nuotraukos iš įvairių rajono renginių, kitokių įvykių kas savaitę buvo iškabinamos Savivaldybės informacinėje lentoje.

L. Matiukaitės pakviesti prisistatė fotografai J. Alekna, V. Jankauskas, V. Kopūstas ir V. Naujikas. V. Grigienė dėl svarbių priežasčių į parodos atidarymą neatvyko.

J. Alekna akcentavo, kad didelė garbė dalyvauti parodoje kartu su Viliumi Naujiku, vienu garsiausių šalies fotomenininkų. Jam pritarė ir kiti kolegos. V. Naujikas papasakojo apie bendravimą su J. Kraujūnu.

Viliaus Naujiko fotografijos parodos lankytojams sukėlė daug teigiamų emocijų.

„Juozas buvo užsidegęs Kupiškyje kurti Fotomenininkų draugijos skyrių. Aš buvau pakviestas tame procese dalyvauti kaip Lietuvos fotomenininkų draugijos atstovas.

Tą faktą abu labiau sutvirtinome Kupiškio restorane, o vėliau bendravimą tęsėme pas Juozą namuose. Iš Vilniaus važiuodamas į Skapiškį dažnai išlipdavau Kupiškyje ir aplankydavau Juozą. Jis gyveno netoli autobusų stoties.

Kartais tą pačią dieną ir nebeišvažiuodavau į Skapiškį. Nakvodavau pas Juozą. Jo žmona Vidalija buvo labai tolerantiška moteris. Mums netrukdydavo bendrauti.

Juozas buvo malonus, aktyvus. Jei ne tas nelaimingas vėjo gūsis, būtų dar daug nuveikęs Kupiškio labui“, – buvo įsitikinęs V. Naujikas.

Jis priminė, kad J. Kraujūnas fotografuodavo ir moteris. Tai irgi turėtų būti įdomios nuotraukos.
J. Alekna sakė, kad jam su Juozu vaišintis neteko, bet yra buvę visokiuose baliuose ir kartu fotografavę.
„Mūsų keliai nelabai susikirsdavo. Mat Juozas buvo valdžios žmogus, o aš ne. Vėliau aš jį mažai pažinojau. Juozas turėjo žavesio. Gaila, kad čia eksponuojamos ne pačios geriausios jo fotografijos. Buvo jo įdomesnių darbų iš ankstyvesnio laikotarpio sporto (ypač „Žalgirio“ krepšininkų), kelionių tema“, – kalbėjo J. Alekna.

Pasak L. Matiukaitės, atrinktos J. Kraujūno nuotraukos labiausiai tiko Kupiškio temai. Šio autoriaus daugiau fotografijų – iš Baltijos kelio, Sąjūdžio laikų ir kitų įvykių galima pamatyti Kupiškio viešosios bibliotekos interneto tinklalapyje eksponuojamoje virtualioje parodoje.

V. Kopūstas prisiminė, kad susidomėjęs fotografavimu dažnai lankydavosi pas J. Kraujūną Kupiškio kultūros centre, kur jis turėjo savo darbo kabinetą. Juozas niekada jam negailėdavo patarimų, paaiškindavo, jei fotografuojant iškildavo visokių klausimų.

Parodos dalyvius Vidmantą Jankauską (iš kairės antras), Vilių Naujiką, Julių Alekną, Valdą Kopūstą, pasveikino renginio kuratorė ir sumanytoja Lina Matiukaitė ir Kupiškio viešosios bibliotekos direktorius Algirdas Venckus (pirmas iš dešinės).
Autorės nuotraukos

Visos V. Naujiko fotografijos yra eksponuojamos bibliotekos salėje antrame aukšte.

Ši paroda sutapo ir su garbingu fotografo 80-mečio jubiliejumi. Ta intencija skambėjo jam skirtas muzikinis kūrinys, kurį atliko jaunoji pianistė Ugnė Begonytė, ir parodos dalyvių sveikinimai.

Plačiau apie vieną garsiausių Lietuvos fotomenininkų V. Naujiką skaitykite birželio 20 d. „Kupiškėnų minčių“ numeryje

Dalintis
Vėliausi komentarai
  • O gal dar užsisakysi, kad pagal pageidavimą kokį foto katalogą atvežtų į namus…?

  • Paroda kaip paroda. Labai grazios Uzgaveniu kaukes.

  • Daugiabuciu languos galejo iskabinti.niekur eit nereiktu.ir be maskiu

Rekomenduojami video