2024/06/16

 

JAUKAUS BŪSTO VADOVAS PAGAL BITES

Broliai Ignas ir Vilius Jackevičiai įkūrė savo bityną tam, kad galėtų visiems pasiūlyti ne tik išskirtinės kokybės natūralius produktus, bet ir keistų nusistovėjusį požiūrį į bitininkystę bei bites. Nuotraukos iš autorių asmeninio albumo

Namai – tai vieta, kurioje dažnas praleidžiame daugiau nei pusę savo gyvenimo. Aplink namus sukasi visi svarbiausi gyvenimo etapai: maži basakojai lakstome po kambarius ir tyrinėjame visas jų kertes, paūgėję namolio grįžtame pailsėti ir atsikvėpti, vėliau patys po namus vaikomės savo miniatiūrines kopijas ir, galiausiai, namuose anūkams mezgame šiltas kojines ar ruošiame stalą, prie kurio susės visa didelė šeima.

Namai kur kas daugiau nei tik vieta. Tai – visko pradžia.

Visas nuostabus bičių gyvenimo ratas apsisuka per mėnesį ar du, todėl jos, kaip niekas kitas, namus moka paversti tikra jaukumo oaze. Žinoma, su šiokia tokia žmogaus pagalba, apie kurią ir pakalbėsime.

Natūralumas – tai jaukumas

Nors gyvename gerokai ilgiau nei bitės, mums, įsirenginėjant namus, reikėtų iš jų gerokai pasimokyti. Pirmiausia, bitėms neįkišite sintetinių gaminių. Jų namai padaryti tik iš natūralios medienos, o kambarius bitės įsirengia pačios naudodamos klasikinio stiliaus vaško architektūrą. Tad, prieš statydami bitėms daugiabutį namą, vadinamą daugiaaukščiu aviliu, pirmiausia pasiruoškite geros minkštos medienos. Tam geriausiai tinka spygliuočiai (eglės, pušys). Išpjautos lentos turi būti gerai išdžiūvusios, t. y. išdžiovintos specialioje džiovyklėje arba namie išlaikytos bent metus. Priešingu atveju daugiabutis namas bus nesandarus, sienos trūkinės ar išsikraipys ir už tai bitės Jums tikrai nepadėkos.

Prieš pradėdami statyti namus, susiklijuojame apie 1 colio (apie 2,5 cm) storio lentas, gerai jas nuobliuojame ir nušlifuojame. Bitės – iš prigimties labai švelnūs pūkuoti padarėliai, todėl ir namus jos mėgsta švelnius.

Geri pamatai – pusė darbo

Turbūt nepasakysime nieko neįprasto teigdami, kad namus būtina pradėti nuo gerų pamatų. Jei mes pamatus pilame giliai į žemę, darome juos kuo tvirtesnius, tai bitėms viskas atvirkščiai. Bičių daugiaaukščio namo pamatai – avilio dugnas – kiauras. Tai būtina, nes name nebus kondicionieriaus ir visą parą dirbančios valytojos. Tad pirmiausia pasidarome tvirtą rėmelį, gerai jį išfrezuojame, kad tvirtai susinertų kampai, ir ant jo pritvirtiname kvėpavimo groteles. Grotelių akutės turėtų būti apie 3 mm pločio, kad bitėms būtų saugu, vėsu ir būtų paprasta pašalinti visas nereikalingas medžiagas. Avilio dugno rėmas turėtų būti apie 45 x 50 cm.

Pasirūpinę pamatais galime pradėti statyti sienas. Daugiaaukštis avilys ypatingas tuo, kad aukštų skaičių nustatome atsižvelgdami į bičių šeimos stiprumą. Ir nors visi aukštai daromi vienodai, svarbiausias yra pirmas, dvigubai didesnis už visus kitus aukštus, kuris niekada nekeičiamas, kuriame bitės augina vaikus, rūpinasi motinėle, kaupia duonelės atsargas, praleidžia ir savo žiemą, – tai lizdinis aukštas. Jį irgi darome iš švelnių lentų, plotį pritaikome pagal dugno kraštines, o į aukštį paliekame apie 31 cm.

Prieš avilio sienas sutvirtindami varžtais, kiekvieną sudūrimą būtinai patepame specialiais medienos klijais. Tada viską tvirtai susukame, o nuo išorinio aplinkos poveikio apsaugome išorę padengdami ekologiškais vandens pagrindo dažais. Avilio vidaus dažyti nepatariame, nes bitės jį mielai pasidengia savo išskiriamomis natūraliomis medieną balzamuojančiomis medžiagomis, o visus tarpukus užsandarina stipriu antimikrobiniu užtaisu – pikiu.

Svarstote, kaip dažyti avilio išorę? Bitės nesivaiko madų ir mėgsta klasiką, todėl nemarginkite avilio populiariausiomis šio sezono spalvomis, nepieškite skrituliukų ir pasilaikykite savo meninius gebėjimus tam, kas tai įvertins. Kadangi bitė mato tik geltoną, žalią, mėlyną, baltą ir rudą spalvas, lengviau rasti namus ir nepasiklysti jai padėsite avilio aukštą nudažę viena iš šių spalvų. Be to, kad bitės nepataikytų į kaimynų duris, kaip kartais nutinka tūlam lietuviui po smagaus vakaro, viename plote laikomus avilius reikėtų dažyti skirtingai, skirtingomis spalvomis nudažyti prielakį, aukštus ir vengti gražaus, tvarkingo ir vienodo vaizdo mūsų akims, tačiau tikro chaoso bičių pasaulėlyje.

Kai mažas keturkampis namukas jau padarytas, svarbiausias darbas yra išfrezuoti avilio rankenas ir vidinius kraštus, į kuriuos įstatomos sienos – korio rėmeliai. Rankenas frezuojame gana gilias, tokias, kad būtų patogu paimti, nes per patį darbymetį visas avilio aukštas su medumi gali sverti daugiau nei 20 kilogramų. Rėmelių įtvirtinimų kiekviename aukšte turėtų būti tiek, kiek ir rėmelių, – 10. Kuo tvirčiau sustatysime vidines namo sienas, tuo lengviau jis atlaikys žemės drebėjimus, kai nukelsime ir uždėsime aukštus vėl ir vėl vasarą rūpindamiesi bitėmis ir kopinėdami medų.

Sienų apdaila – bičių darbas

Nors sienas bitės pasidarys pačios, bet tam, kad joms padėtume, turime tvarkingai sustatyti avilio rėmus su gerai pritvirtintais sienų pradmenimis – vaško plokštelėmis – į jiems išfrezuotas vietas. Rėmus darome iš keturių pagaliukų, tarp kurių įtempiame vielą. Ji sutvirtins visą būsimą korį su bičių suneštu medumi. Tai svarbu ne tik sukant medų, tačiau ir nuolat stebint ir kilnojant rėmelius iš vienos vietos į kitą, pervežant avilius. Juk nesmagu, kai tavo namuose ima griūti tavo paties statytos sienos. Rėmas daromas stačiakampio formos, tačiau vienos kraštinės pagaliukas išsikiša į šonus tiek, kad būtų patogu įstatyti į jau išfrezuotus avilio sienos laikiklius. Padarę rėmus jų stabilumą ir prisitvirtinimą visada patikriname tuščiame avilio korpuse.

Daugiabučio namo įrengimas

Kai jau padarytos visos avilio dalys, reikia jį tinkamai surinkti. Į pirmą aukštą įstatome dešimt rėmų, o ant jų – specialias motinines grotas, pro kurias gali pralįsti tik bitės darbininkės. Šios grotelės skirs pamatinį lizdinį aukštą nuo visų virš jo būsiančių medaus aukštų. Nesant šių grotelių motinėlė karaliautų po visą avilį ir dėtų kiaušinėlius į viso avilio akutes, o tranai laimingi gertų medutį iš kur papuola. Bitės auklytės turėtų strimgalviais bėgioti po visą avilį besirūpindamos palikuonimis, o taip pat nebūtų įmanoma išsukti medaus – nebent mėgstate jį ragauti kartu su mažais delikatesiniais kirmėliukais. Uždėję šias groteles dedame medaus aukštus su 10 rėmelių. Dedame pirmiausia vieną. Jei pamatome, kad jis artipilnis medaus, uždedame dar vieną ir taip pamažu per vasarą pastatome tikrą dangoraižį, kartais net aukštesnį nei mes patys.

Kad ir kiek aukštų dėtume, paskutinis aukštas visada vainikuojamas tuo, be ko neapsieina nė vienas namas, – stogu. Bitės mėgsta skardinį stogą, izoliuotą putplasčiu ir specialia šilumą atspindinčia folija. Skarda apsaugos avilį nuo lietaus, tačiau greitai įkais saulėtą dieną. Kad avilys neperkaistų, padės putplastis, kuris yra puiki termoizoliacinė medžiaga. Galiausiai, kad bitėms būtų jauku, folija nuo stogo atspindės didžiąją dalį iš avilio sklindančios šilumos ir ji lengvai neišgaruos. Nors bitės ir maži padarėliai, svarbu nepamiršti, kad joms visai nebūna šalta. Šalta tik mums. Todėl jų avilių papildomai apšiltinti nerekomenduojame.

Įkurtuvės

Štai kokiame avilyje tikrai ne sarmata įkurdinti gražią bičių šeimą. Ypač jei tas avilys dar ir su meile darytas. Kad ir kur pasirinksite įkurdinti šeimą, svarbu avilį pastatyti kuo tiesiau. Broliai bitininkai avilius stato grupėmis po 5–6. Grupelėmis jie tvirtesni, mažiau vėjo ir kitų negandų blaškomi. Aviliai statomi ant specialių metalinių kojų, kurios avilį pakelia nuo žemės paviršiaus ir leidžia bitėms mėgautis natūralia ventiliacija.

Įkurdinus bites labai svarbu prie lakos įrengti prielakius. Tai – mažųjų darbininkų ir pakilimo, ir nusileidimo takai. Per patį darbymetį bitės nektarą gali pargabenti net iš už keliolikos kilometrų. Jo prisigėrusios jos būna ne tik gerokai pasunkėjusios, tačiau ir išvargintos ilgos kelionės. Prielakis – tai vieta bitei nutūpti, pailsėti ir pamažu pareiti į avilį. Nesant prielakio ne visos bitės turi jėgų įskristi į avilį, dalis nukrenta šalia jo ir, deja, žūsta.

Namai namai, be namų mums, oi, negerai… Negerai ir mums, ir bitėms, ir žvėreliams, ir paukšteliams. Juk kiekvienas, net ir mažiausias gyvas sutvėrimas, ieško tos vienintelės vietos, kurioje jis jausis saugus, laukiamas, stiprus. Jei ežiukas stiprus turėdamas savo spyglius, o lokys – savo letenas ir nasrus, tai bitės stiprios savo vienybe. Ir ta vienybė, kaip niekas kitas, mažą keturkampį namelį joms paverčia saugiausia, geriausia, šilčiausia ir mieliausia pasaulio vieta, į kurią jos visomis išgalėmis stengiasi grįžti. Juk ir mes po dienos darbų galiausiai nurimstame tik savo namuose, kur net jautriausia širdis ramybę randa.

Avilio statybininko paruoštukė:
avilio rėmo dydis 45 x 50 cm;
pirmo aukšto sienelių matmenys: dvi sienelės 45 x 31 cm ir dvi 50 x 31 cm;
kitų aukštų sienelių matmenys: 2 sienelės 45 x 15,5 cm ir dvi 50 x 15,5 cm;
pirmo aukšto rėmelių matmenys: ilgasis viršutinis pagaliukas 47 cm, 2 trumpieji pagaliukai 29 cm, apatinis pagaliukas 41,5 cm;
medaus aukštų rėmelių matmenys: ilgasis viršutinis pagaliukas 47 cm, 2 trumpieji pagaliukai 13,5 cm, apatinis pagaliukas 41,5 cm.

Ignas ir Vilius JACKEVIČIAI,
bitininkai

Dalintis
Vėliausi komentarai
  • Šaunūs vyrai. Neblogai išmano bitininkystę, gerai pažįsta bičių gyvenimą. Kai kurie bitininkavimo metodai sumodernėję. Bitės labai jautrios kenkmingom medžiagoms. Ekologiškų medžiagų šiam moderniam gyvenime ne tiek daug likę. Bitininkystėje reikėtų vengti bitėms nedraugiškų medžiagų ¬ klijų, cheminių medžiagų. Ekologiškos medžiagos bičių būstui įrengti yra mediena ir medžio plaušo plokštes, kurioms nenaudojami klijai, nendrės, šiaudai, kanapės. Europoje bitininkystės inventoriui naudojama liepos mediena. Apie medienos panaudojimą galima daug rašyti. Polistirolas vadinamas putplasčiu šildamas išskiria nuodingas medžiagas, bitės jį graužia ir neša iš savo namų. Chemines medžiagas skleidžia ne tik žemdirbiai, bet ir bitininkai naudodami bičių būstui netinkamas medžiagas. Aš nerašau apie biolaukus, kuriais turėtų būti apgaubtos bitės ir medus. Aš penkiasdešimt metų bitininkauju ir dar ne viską perpratau.

  • Nuostabūs, šilti ir nuoširdūs vaikinai, o dar ir bites myli bei gamtą, sėkmės Jums bičiuliai.

Rekomenduojami video