2024/03/04

Gaisrus gesins ir profesionalūs muzikantai

Birželį 28 diplomuoti naujokai, baigę Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Ugniagesių gelbėtojų mokyklą, papildė Kupiškio rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos darbuotojų gretas. Ar sunku buvo šiai, prieš penkiolika metų įsikūrusiai, tarnybai rasti čia norinčių triūsti žmonių, ar jiems sudarytos geros darbo sąlygos, papasakojo šios tarnybos direktorius Algirdas Bočiulis.

Norinčių buvo dvigubai daugiau

Pasak A. Bočiulio, šiuo metu rajono Savivaldybės priešgaisrinėje tarnyboje dirba 75 žmonės. Iš jų 64 yra ugniagesiai vairuotojai, 8 ugniagesiai yra komandų vadovai, administracijai, be jo, priklauso vyriausioji buhalterė Vida Brazdžiūnaitė, ir kasininkė, personalo reikalų tvarkytoja Ramutė Juknienė.

Priešgaisrinės tarnybos komandos veikia Adomynėje, Alizavoje, Antašavoje, Noriūnuose, Skapiškyje, Šimonyse, Virbališkiuose ir Žaideliuose. Kiekvienoje, pradėjus dirbti naujiesiems darbuotojams, yra po 9 žmones. Reikėtų, kad būtų po 10. Tuomet nekiltų sunkumų išleidžiant darbuotojus atostogų, ligos ir pan. atvejais. Kol kas steigti daugiau etatų neturima lėšų. Taip pat pagalbininkė praverstų ir vyriausiajai buhalterei, nes pastaruoju metu padidėjo jos darbo krūvis.

A. Bočiulis atviravo, kad naujų darbuotojų paieškos jam atėmusios nemažai sveikatos. Į 28 vietas pretendavo per 60 žmonių. Kai kurie negavę darbo buvo labai nepatenkinti, pyko. Atrenkant kandidatus buvo vadovaujamasi tam tikrais kriterijais. Pirmiausia buvo kreiptasi į kaimų ugniagesių komandas, kad padėtų charakterizuoti vietinius žmones, norinčius įsidarbinti. Juk kas, jei ne jie, geriausiai pažįsta savo kraštiečius. Buvo net kolektyvinių prašymų pretendento nepriimti dėl nesugyvenamo charakterio ir pan. Ne vienam vyrui koją gauti tarnybą pakišo išsilavinimo stygius (reikalauta vidurinio), prasta sveikata, patirties vairuoti sunkiasvorę techniką stoka. Pageidauta, kad kandidatai būtų iki 35-erių metų. Dėl paminėtų trukumų sunkiausia buvo sukomplektuoti Alizavos ugniagesių komandą. Dalį žmonių rekomendavo darbo birža. Tarp 28 naujokų yra įvairias profesijas turinčių žmonių: ir veterinarijos specialistų, ir ūkininkų, ir verslininkų, net pora muzikantų. A. Bočiulis šypsodamasis sakė, kad pastarųjų įgūdžiai labai pravers per ugniagesių šventes.

Direktorius, džiaugdamasis pagausėjusiu kolektyvu, paminėjo ir ugniagesius veteranus, kurie sėkmingai grumiasi su ugnimi jau per trisdešimt metų. Tai Antanas Medelinskas, Bronius Balčiūnas ir Povilas Pranceliauskas. Daug metų šiam veiklos barui skyrė šiuo metu jau išėję užtarnauto poilsio buvę Šimonių komandos nariai Raimundas Gudas ir Aloyzas Guntulis.

Apie transportą ir pinigus

Savivaldybės ugniagesių tarnybos komandos turi po 1 per 30 ar 20 m. senumo rusų gamybos gaisrinį automobilį GAZ 66. Kiekviename iš jų telpa apie 1,5 kubo vandens. Anot A. Bočiulio, įsiplieskus dideliam gaisrui toks vandens kiekis – tik lašas jūroje. Tad dažnai nepelnytai aplinkiniai mesteli repliką, kad neva ugniagesiai atvažiavę tuščiomis mašinomis. Iš panašios padėties pastaraisiais metais gelbsti kolegų norvegų iš Skien miesto, rotariečių rūpesčių, 2004 m. gautas 10 kubų talpos vandenvežis SKANIA. Iš jo operatyviai pasipildoma vandens. Šis automobilis yra laikomas Žaideliuose, kur dar nuo kolūkinių laikų yra įrengtos tokiai technikai tinkamos patalpos.

Visos ugniagesių komandos yra aprūpintos specialia apranga, šalmais, apavu. Deja, neturi suspausto oro aparatų, kurie leistų atlikti gelbėjimo darbus degančio pastato viduje. Direktorius pridūrė, kad pagal jų tarnybos nuostatus, gelbėjimo darbai yra ne jų kompetencija, nors ugniagesiai turi ir gelbėtojo kvalifikaciją kaip ir Kupiškio rajono priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos kolegos. Pagrindinė jų funkcija atkirsti ugnį, neleisti jai toliau plisti ir laukti pastiprinimo. Kas, jei ne vietinė ugniagesių komanda, prisistatys pirmoji toje vietovėje kilus gaisrui.

Pasak V. Brazdžiūnaitės, rajono ugniagesių tarnyba yra finansuojama per Savivaldybę. Tai valstybės jai deleguota funkcija. Per metus šios tarnybos išlaikymui šiuo metu yra skirta 1 mln. 360 tūkst. 700 Lt. Neatskaičius mokesčių, ugniagesiai, gauna 713 Lt pagrindinį atlyginimą. Dar apie 100 Lt galima prisidurti už naktinius budėjimus. Vyrai budi kas keturios paros. Antri metai visi ugniagesiai yra apdrausti nuo nelaimingų atsitikimų.

——-
Autorius: Banguolė ALEKNIENĖ

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video