Lietuvoje beveik visose savivaldybėse veikia 508 vaikų dienos centrai, teikiantys akredituotas vaikų dienos socialinės priežiūros paslaugas. Šiemet jiems paskirstyta 8,5 mln. eurų iš valstybės biudžeto.
Vis dėlto dienos centrai prašo 2025 metais didesnio finansavimo, nes dabartinis netenkina būtinų poreikių.
Kritiškai vertinamos ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pakeistos taisyklės, kurios numato griežtesnę vaikų, kurie gali lankyti dienos centrus, atranką.
Banguolė ALEKNIENĖ-ANDRIJAUSKĖ
Reikia žiūrėti lanksčiau
Kupiškio rajono savivaldybėje veikia VšĮ Kupiškio vaikų dienos centras, kurį kuruoja visuomeninė organizacija „Gelbėkit vaikus“.
Šis centras turi savo struktūrinius padalinius Adomynėje, Subačiuje ir Noriūnuose.
Kupiškio rajono švietimo pagalbos tarnybos iniciatyva Savivaldybė įsteigė vaikų dienos centrus Šimonyse, Alizavoje, o vėliau ir Šepetoje, Skapiškyje. Visi šie vaikų dienos centrai veikia mokyklų patalpose.
Kupiškio vaikų dienos centro vadovė Rosita Veikalienė pakomentavo, kad vaikų dienos centrams išties stinga lėšų, kad jie galėtų teikti kokybiškas paslaugas.
„Dienos centruose vaikams ne tik užtikrinamas elementarus užimtumas, padedama paruošti pamokas, bet ir stengiamasi, kad vaikų laisvalaikis būtų turiningas, kad jie įgytų naujų įgūdžių, kažką įdomaus pamatytų, sužinotų. Įvairios išvykos, muziejų ir kultūros renginių lankymas turi didelės reikšmės lavinant vaikus, mokant juos bendravimo. Tai daug geriau nei vien tik sėdėti prie knygų.
Kyla maisto, elektros ir kitų kasdien mums būtinų paslaugų kainos. Tad neišvengiamai dienos centrams, kad išsilaikytų, reikia didesnio finansavimo“, – kalbėjo pašnekovė.
Pasak jos, atranka į vaikų dienos centrus labai griežta ir nebeatitinka realių poreikių. Šie centrai paslaugas turi teikti ne tik socialinės rizikos šeimų vaikams, bet ir visą dieną dirbančių tėvų vaikams.
„Pirmiausia reikėtų pagalvoti apie vaiko saugumą. Pavyzdžiui, jei tėvai dirba iki 18 val. ar ilgiau, tai iš mokyklos 13 val. namo sugrįžęs pradinukas ilgai būna vienas.
Taip pat yra tėvų, kurie negeba vaikui paaiškinti, padėti atliekant namų darbus, negali užtikrinti vaikui turiningo užimtumo.
Matau iš savo darbo praktikos, kad yra tėvų, kurie negauna vaikų dienos centrų paslaugos, nors ir norėtų. Būna sunku paaiškinti, kodėl taip yra“, – teigė R. Veikalienė.
Plačiau skaitykite lapkričio 8 d. „Kupiškėnų mintyse“ arba prenumeruokite PDF