Autorės nuotrauka
Kupiškio rajone jau yra du hibridinėmis drebulėmis apsodinti žemės sklypai. Šie medžiai Lietuvoje paplito vos prieš kelerius metus ir neaišku, kaip atrodys mokslininkų sukurtų drebulių giraitės. Europa skatina auginti sparčiai augančius medžius dėl medienos poreikio šilumos energijai.
Kaip sekasi auginti kolbelėse išvestus medelius, papasakojo vienos miškininkyste užsiimančios įmonės direktorius Romas Sadauskas.
Auga metrais
Valstybinės miškų tarnybos duomenimis, Lietuvoje jau yra gana nemažai sklypų, kur auginamos hibridinės drebulės. Jos į mūsų šalį atėjo prieš kelerius metus, kai 2007–2014 metų Europos paramos laikotarpiu skatintas sparčiai augančių medžių auginimas.
Kupiškio rajone jau yra du sklypai, apsodinti hibridinėmis drebulėmis. Treji metai šie medeliai želia Gyvakaruose. Praėjusį rudenį daugiau nei 5 hektarai žemės drebulytėmis apsodinti Puponių kaime.
Čia naują mišką nusprendė įveisti viena stambi miškininkystės įmonė. Jos vadovas R. Sadauskas sutiko aprodyti, kaip auga jaunas drebulynas.
Kol kas medeliai vos sprindžio dydžio. Bet pasak pašnekovo, per metus šie augalai stiebiasi ne centimetrais – o metrais. Per 25 metus hibridinė drebulė pasiekia 25 m aukštį ir 25 cm kamieno skersmenį. O pjauti jas galima ir po 10 metų.
„Lietuvoje užaugusių hibridinės drebulės miškų dar nėra, todėl sunku pasakyti, kaip visi tokie projektai atrodys po dviejų dešimtmečių“, – sakė R. Sadauskas.
Jo atstovaujama įmonė, kaip ir dauguma kitų, hibridinėmis drebulėmis susidomėjo dėl Europos paramos. Be to, miškininkyste užsiimanti įmonė turi nemažai laisvos žemės šalia nupirktų miškų.
„Mišką parduodami žmonės paprastai kartu parduoda ir žemę šalia jo. Tokius plotus mes stengiamės apsodinti naujais miškais. Kupiškyje nusprendėme įveisti drebulyną. Vieta pasirodė tinkama – nuo vakarų pusės miškas, apsaugantis medelius nuo vėjų. Šie augalai tam gana nepakantūs“, – pasakojo pašnekovas.
Plačiau skaitykite „Kupiškėnų mintyse“
——-
Autorius: Ingrida NAGROCKIENĖ