2024/11/28

Nebeįsileis uogautojų ir grybautojų

Kupiškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimas uždrausti fizinių asmenų lankymąsi bei vaistažolių, grybų ir uogų rinkimą Danutės Mockevičienės privačiame miške tapo tikra mįsle netgi patiems miškotvarkos specialistams. Anot jų, toks atvejis mūsų rajone – pirmas. Tačiau paaiškėjo, kad galimybę neįsileisti prašalaičių į savo valdas numato Lietuvos įstatymai.

Augins šernus

Gruodžio 15 dieną Savivaldybės administracijos direktoriaus Žilvino Aukštikalnio įsakymu apribotas grybautojų, uogautojų ir kitų miško gėrybių mėgėjų įėjimas į nedidelį miško plotą Padembio kaime, Subačiaus seniūnijoje. Tokie apribojimai padaryti dėl čia savo sodybą įsigijusios, privataus miško savininkės D. Mockevičienės prašymo.

Moteris savo valdose nusprendė auginti šernus ir pagal Laukinių gyvūnų laikymo įstatymą tam tikslui privalėjo sudaryti reikalingas sąlygas.

„Kol kas turime tik porą šernų. Tačiau norint juos auginti reikia laikytis Laukinių gyvūnų laikymo įstatymo. Dėl šio sumanymo turėjome daugybę popierizmo. Vienas reikalavimų – uždrausti pašalinių žmonių lankymąsi miškelio teritorijoje“, – sakė privataus miško savininkė D. Mockevičienė.

Atsikratyti grybautojų ar uogautojų moteris teigė tikrai nesistengianti. Jos valdose, pasak pašnekovės, žmonės ir anksčiau nesilankydavo, nes čia stovi sodyba, o vaikščioti aplink ją negalima šimto metrų atstumu.

„Niekas ir anksčiau nevaikščiodavo mūsų miškelyje – tiesiog to reikalauja įstatymai“, – tvirtino Padembio gyventoja.

Reti atvejai

Apie apribojimus privačiame miške iš „Kupiškėnų minčių“ išgirdęs Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento Kupiškio rajono agentūros specialistas Vidas Valma teigė, kad tokie atvejai – gana reti. O mūsų rajone uogautojų ir grybautojų apsilankymai privačiame miške uždraudžiami pirmą kartą.

„Įėjimas į mišką buvo ribojamas dėl pasiutligės. O tokių atvejų, kad neleistų uogauti, grybauti privačiame miške, pas mus dar nebuvo. Todėl ir pati tvarka man dar nėra labai gerai žinoma. Nesuprantu, kam reikia uždrausti lankymąsi miške – daugelis mūsų turi miškų sklypus ir jokių draudimų nesiimame“, – svarstė specialistas.

Tačiau vartydamas Miškų įstatymą, V. Valma rado informaciją, kad savivaldybių vykdomosios institucijos miškų urėdijų ir valstybinių parkų direkcijų ar privačių miškų savininkų teikimu, o miestų miškuose – be šio teikimo, kai yra svarbių priežasčių (didelis miško gaisrų pavojus, miško kirtimai, specializuoto ūkio plotai, saugomi objektai, būtinumas išsaugoti miško išteklius, miško verslai ir pan.), gali visuose miškuose uždrausti ar apriboti fizinių asmenų lankymąsi bei vaistažolių, grybų, uogų ir kitų miško išteklių naudojimą.

Kupiškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Žilvino Aukštikalnio teigimu, tai jau trečias atvejis, kai Savivaldybė apriboja lankymąsi privačiuose miškuose. To, anot jo, reikalauja Laukinių gyvūnų laikymo taisyklės.

Iš viso mūsų rajone gruodžio 1 dieną buvo užregistruota 14 513 hektarų privačių miškų teritorijos, kurią į sklypus pasidaliję 5 366 savininkai.

Valstybinių miškų Kupiškio rajone yra daugiau nei 13 tūkst. hektarų.

——-
Autorius: Ingrida NAGROCKIENĖ

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video