Buitinių ir pavojingų atliekų kiekis pastaraisiais metais labai išaugo. Yra paskaičiuota, kad vienas Lietuvos gyventojas per metus atsikrato apie 300 kg atliekų. Manoma, kad ateityje atliekų kiekiai sparčiai didės – o tai kelia rimtą pavojų aplinkai ir žmonių sveikatai.
Praeitą savaitę Subačiaus seniūnijos gyventojai buvo pakviesti į susitikimą su UAB „Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centro“ (PRATC) darbuotojais, kurie pristatė projektą „Panevėžio regiono atliekų tvarkymo sistemos sukūrimas“, atsakė į susirinkusių gyventojų klausimus dėl atliekų rūšiavimo.
Rūšiuoti reikia išmokti
Pasak susitikime dalyvavusio projekto administratoriaus Vaido Pelecko, iki 2010 metų bus uždaryti 95 Panevėžio apskrityje esantys sąvartynai, o vietoje jų įrengtas naujas, atitinkantis visus Europos Sąjungos keliamus reikalavimus regioninis sąvartynas Dvarininkų kaime (Panevėžio r.). Į šį sąvartyną bus vežamos atliekos iš viso Panevėžio regiono – Panevėžio miesto ir rajono, Pasvalio, Biržų, Kupiškio ir Rokiškio rajonų.
Projekto administratorius susitikime akcentavo, kad į regioninį sąvartyną patys gyventojai atliekų vežti negalės, todėl visi turės būti sudarę sutartis su vežėjais ir privalės turėti konteinerius.
Kiekviename rajone bus po vieną kompostavimo ir didelių bei pavojingų atliekų aikštelę. Kupiškio rajono gyventojai dideles ir pavojingas atliekas galės vežti į jau baigiamą įrengti aikštelę Technikos gatvėje, o kompostavimo aikštelė bus Didžiagrašių kaime (Noriūnų sen.).
Anot V. Pelecko, gyventojams iš atliekų rūšiavimo bus taip pat naudos, nes reikės jas rečiau vežti. Kita labai svarbi detalė – uždarius dabar veikiančius sąvartynus, iki minimumo sumažės aplinkos tarša. „Aplinkos taršos poveikio mes negalime iš karto pajusti, bet jeigu nesiimsime priemonių, ateityje gali būti padaryta labai didelė žala gamtai ir žmogui. Juk vien elektros ir elektroninės įrangos atliekų su nuodingais priedais per metus sukaupiama nuo 25 iki 30 tūkstančių tonų. Visa tai turi būti išmetama į specialius konteinerius arba išvežama į tam skirtas atliekų aikšteles“, – sakė V. Peleckas.
Kur stovės konteineriai?
Vienas atliekų rūšiavimui skirtų konteinerių komplektas susideda iš trijų konteinerių: stiklui, plastmasei ir popieriui. Šie konteineriai yra padaryti taip, kad į popieriui skirtą konteinerį sunku būtų įmesti stiklo ar plastmasės atliekas – juk dar ne kiekvienas gyventojas yra sąmoningas, stengiasi jas rūšiuoti.
Pasak V. Pelecko, žmonės patys nuspręs, kur stovės konteineriai, kad jais patogiai galėtų pasinaudoti.
Subačiaus seniūnas Vidmantas Paliulis informavo, kad jau yra parengtas planas, kur bus pastatyti 8 komplektai konteinerių, todėl reikia tik jų sulaukti.
Atsakomybės teks mokytis
Susitikime kilo diskusijos dėl mokesčio už atliekų išvežimą. „Dabar į konteinerius prie daugiabučių namų šiukšles pila kas nori, o už jų išvežimą mokame tik tų namų gyventojai. Kuo daugiau atliekų išveža, tuo daugiau mokame“, – piktinosi vieno daugiabučio namo gyventoja. Atsakydamas į šį klausimą V. Peleckas teigė, kad yra mintis padaryti visuotinę rinkliavą – tai išspręstų daug dabar kylančių problemų. „Jeigu kiekvienas mokės pinigus už atliekų išvežimą, tai tikrai neapsimokės vežti šiukšles į pakeles“, – sakė projekto administratorius.
Gyventojams, namuose turintiems senų nenaudojamų televizorių, šaldytuvų ar kitų buitinių prietaisų, bus sudaryta galimybė jais atsikratyti niekur nevežant. Pasak V. Paliulio, reikia tik sekti informaciją skelbimų lentose, kur iš anksto bus pranešama, kada į Subačių atvyks stambių atliekų surinkėjai, ir jie iš namų paims nenaudojamą buitinę techniką.
——-
Autorius: Nida ŠULCIENĖ