Kupiškio rajono taryba pritarė neįgaliųjų reabilitacinio-relaksacinio centro Šnipeliškio kaime steigimo projektui. Iki šiol niekas neteikė ir nepageidavo teikti tokio pobūdžio socialinių paslaugų rajone. Jį bene pirmą kartą ne tik regione, bet ir Lietuvoje, ėmėsi įgyvendinti trys skirtingo pavaldumo organizacijos: Kupiškio pensionatas (apskrities įstaiga), Lietuvos invalidų draugijos Kupiškio skyrius bei Kupiškio rajono savivaldybė.
Pasak Kupiškio pensionato direktoriaus Dainiaus Bardausko, jis jau senokai puoselėjęs mintį savo valdose įrengti relaksacijos- reabilitacijos kampelį su oranžerija, žiemos sodu, kriokliais, poilsio oazėmis. Pagalvodavęs, galbūt šią paslaugą galima būtų teikti ne tik šio pensionato gyventojams – įvairaus amžiaus psichinę ir fizinę negalią turintiems žmonėms, bet ir visai rajono neįgaliųjų bendruomenei, senyvo amžiaus asmenims po operacijų, dvasinių sukrėtimų, probleminių šeimų vaikams, gyvenantiems šv. Kazimiero vaikų globos namuose. Žmonėms būtų patogiau atgauti jėgas arčiau namų: ne visi juk gali išsiruošti į toliau esančias sanatorijas, palikti savo ūkį. Toks centras skatintų įvairių socialinių grupių bendravimą, stiprintų bendruomeniškumo jausmą, mažintų neįgalių žmonių izoliaciją, stiprintų reabilitacinius procesus.
Imtis projekto paskatino ir atsiradusios maždaug 180 kv. m laisvos patalpos pensionate, pradėjus veikti naujajam valgyklos korpusui.
Pensionatas, kaip valsybinė įstaiga, negalėjo teikti paraiškos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai dėl dalyvavimo šių metų Socialinių paslaugų infrastruktūros plėtros programos projektų konkurse. Todėl buvo pasirinkti partneriai iš nevyriausybinės organizacijos ir Savivaldybė.
Šnipeliškio relaksaciniam-reabilitaciniam centrui įrengti reikia 135 tūkst. litų. Iš šios sumos 90 tūkst litų būtų minėtos programos lėšos, Savivaldybė prisidėtų iki 20 tūkst. litų, pensionatas – iki 15 tūkst. litų, invalidų draugija – iki 10 tūkst. litų.
Direktorius teigė, jog naujajame centre tereikėtų įkurti dvi darbo vietas: gėlininko ir psichologo. Tačiau pastarojo specialisto prireiktų nebent padidėjus gyventojų skaičiui. Šiuo metu užtektų Kupiškio rajono pirminio asmens sveikatos priežiūros centre dirbsiančio specialisto paslaugų, nes pensionatas įeina į jo aptarnavimo zoną.
Visas kitas procedūras atliktų pensionato masažuotojas, kineziterapeutas, socialiniai darbuotojai.
Didžiausias klientų skaičius per dieną įgyvendinus projektą būtų apie 80, o per mėnesį – 1240.
Minėtos paslaugos būtų teikiamos nestacionariai. Jei Savivaldybė skirtų lėšų išlaikyti keletą lovų, tai žmonės šiame centre galėtų pagyventi ir ilgiau. Per Ligonių kasas gauti finansavimą stacionarui neišeina, nes pensionatas ne sanatorija, ne ligoninė. Žinoma, būtinos medicininės paslaugos būtų finasuojamos iš Ligonių kasų ir iš jų projekto.
D.Bardauskas informavo, kad šis projektas vasario 20 d. jau pateiktas ministerijai. Kada jis bus svarstomas, dar nežinia. Jei šįkart nepavyktų gauti finansavimo, bus bandoma kitais metais, nes ta programa bus tęsiama. Be to, pradės rinkti paraiškas ir Europos regioninės plėtros fondas, kurio finansinės galimybės didesnės.
——-
Autorius: Banguolė ALEKNIENĖ