Skelbimai
Pašnekesiai
Rezervuota jaunimui

SAVANORYSTĖS KULTŪROS PLĖTRA. GALIMYBĖS SAVANORIAUTI KUPIŠKYJE

Savanoriauti Lietuvoje gali visi asmenys nuo 14 metų bet kurioje ne pelno siekiančioje organizacijoje. Kiekviena jų numato savanorių poreikį bei atitinkamą profilį ir, pasirašiusi dvišalę savanoriškos veiklos sutartį, pasitelkia savanorius.

Kupiškyje akredituotų savanorius priimančių organizacijų yra tik keturios, tikimasi sulaukti daugiau. Kaip joms sekasi bendrauti ir bendradarbiauti su jaunimu, ką apie tokią savanorystę mano patys jaunuoliai?

Jurga BANIONIENĖ

Viliasi, kad akredituotų daugės

Kupiškio rajono savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė (vyriausioji specialistė) Gabija Jurkėnaitė apsidžiaugė sulaukusi klausimo apie savanorystę rajone, nes neseniai, gruodžio 5-ąją, minėta Tarptautinė savanorystės diena.

Kupiškio jaunimo reikalų koordinatorės Gabijos Jurkėnaitės teigimu, savanorystė naudinga ir pačiam savanoriui, ir jį priimančiai organizacijai. Nuotrauka iš asmeninio pašnekovės albumo.

„Kartu su VšĮ „Socialinė iniciatyva“ direktore Viktorija Gaspariūnaite aplankėme net 19 gimnazistų klasių ir papasakojome apie savanorystės galimybes Kupiškyje. Savanorystė sudėtinga dėl to, kad turime tikrai daug įstaigų, kurios norėtų priimti savanorius ir gali tą daryti, bet garsiai apie tai nekalba. Visada sakau, kad apie gerus darbus reikia šaukti, kad išgirstų visi. Šiuo metu mokiniai gali savanoriauti pagal įvairias programas. Tai trumpalaikė savanorystė, kurią gali suteikti dauguma organizacijų; savanorystė užsienyje pagal Europos solidarumo korpuso projektus ir Jaunimo savanoriška taryba, kurios metu atlikęs 6 mėnesių savanorystę jaunuolis (14–29 m.) gali gauti 0,25 balo prie stojamojo balo į aukštąsias mokyklas. Tačiau rajone yra tik keturios akredituotos įstaigos – Kupiškio etnografijos muziejus, Kultūros centras, vaikų lopšelis-darželis „Obelėlė“ ir Subačiaus biblioteka. Jau esame aplankę daug įstaigų, siūlome joms akredituotis, viliuosi, kad kitais metais prie mūsų prisijungs Kupiškio rajono policijos komisariatas, Jaunimo centras, jaunimo erdvė Subačiuje, Socialinių paslaugų centras, ligoninė, mokykla „Varpelis“, taip pat ir visi Kupiškio kultūros centro padaliniai. Organizacijos teikti akreditacijos prašymą gali visus metus.

Trumpalaikę, arba neapibrėžto laiko, savanorystę suteikia daug įstaigų: socialinių paslaugų centras, policijos komisariatas, jaunimo centras, turizmo ir verslo informacijos centras, kultūros centro padaliniai, viešoji biblioteka, skautai, šauliai, vaikų globos namai ir kitos“, – pasakojo G. Jurkėnaitė.

Apie savanorystės naudą

Anot pašnekovės, įstaigos sulaukia savanorių, tik neretai jaunuoliai ar kitų amžiaus grupių atstovai (savanoriauti gali visi) tiesiog nežino apie šias galimybes. „Ypač po visų suvaržymų, nuotolinio mokymosi jaunuoliai tapo labai uždari ir net pamiršo, kur vėl būtų galima aktyviai įsitraukti. Bet klausimų, kaip ir kur būtų galima savanoriauti, jau tikrai sulaukiau. Daug savanorių turi Kupiškio Stasio Lozoraičio 505-oji šaulių kuopa, taip pat Kupiškio policijos komisariatas, noriai juos priima ir Kultūros centras. Savanorių tikrai visur šiek tiek yra, bet jų visada gali būti ir daugiau“, – pabrėžė jaunimo reikalų koordinatorė.

G. Jurkėnaitė teigė, kad savanorystė duoda labai daug tiek įstaigai, kuri priima savanorius, tiek ir jiems patiems. Pagrindiniai
dalykai – didžiulės kompetencijos ir įgūdžiai įvairiose srityse per neformalųjį ugdymą, ateities perspektyvos ir patrauklumas darbdaviui.
„Šiuo metu darbdaviai tikrai vertina įgytas savanorystės žinias, tai pati patyriau. Būdami savanoriais, žmonės įgyja tos darbo patirties, kurios darbdaviai ir nori. Taip pat tai parodo, kad esi užsidegęs, atkaklus ir negaili laiko tobulėjimui, sugebi priimti sprendimus. Plečiasi ir pažintys, savanoriaudamas gali sutikti žmonių, iš kurių pasisemi žinių, patirties. Savanorystė gali padėti apsispręsti, ir kuo nori būti. Daug jaunuolių dar nežino, kur suks baigę mokyklą, todėl savanorystė padės žengti į vieną ar į kitą pusę. Pavyzdžiui, jaunuolis mąsto apie komunikacijos studijas. Pabandęs savanorystę vienoje iš įstaigų, kur pagrindinis darbas yra su socialiniais tinklais, skelbimų rašymas ir maketavimas, jis supras, kad tai būtent jam, arba – atvirkščiai.

Reikia patiems bandyti ir svarbiausia norėti“, – akcentavo Savivaldybės atstovė.
G. Jurkėnaitė įžvelgė naudą ir savanorius priimančioms organizacijoms. Jos gauna naują idėjų ir visai kitokį požiūrį turintį žmogų, tad tik nuo organizacijos priklauso, kaip jį priims. „Jeigu organizacija į savanorius žiūrės kaip į papildomą naštą, tada nieko iš jo nemokės pasiimti, o jeigu kaip į galimybę, viskas bus tik į naudą“, – sakė G. Jurkėnaitė.

Ji priminė, kad šiuo metu visi 14–29 m. jaunuoliai kviečiami įsijungti į Jaunimo savanoriškos tarnybos programą. Registracija vyksta iki gruodžio 18 d. 18 val. https://jst.jrd.lt/newCandidate.

„Jeigu jaunuolis ar bet kas kitas žino sritį, kur norėtų savanoriauti ar atlikti praktiką, bet nežino įmonės ar įstaigos, į kurią kreiptis, visada gali klausti manęs“, – ragino G. Jurkėnaitė.

Ryžosi pamėginti

Adelė Baronaitė ryžosi išbandyti savanorystę organizacijoje. Nuotrauka iš asmeninio pašnekovės albumo.

Kupiškio Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos mokinė Adelė Baronaitė visai neseniai pateikė paraišką įsitraukti į Jaunimo savanoriškos tarnybos programą. „Galbūt savanoriauti pradėsiu nuo sausio arba liepos. Apie tai žinojau ir anksčiau, bet vis nesiryžau pildyti anketos. Gavusi dar daugiau informacijos, nutariau pamėginti. Tai gera patirtis, be to, skatina ir 0,25 stojamojo balo. Kadangi Kupiškyje yra tik keturios akredituotos įstaigos, priimančios savanorius, pasirinkimas labai mažas, rinkčiausi Kultūros centrą arba muziejų. Man tai geriausi variantai, kadangi noriu studijuoti meno dalykus“, – pasakojo gimnazistė.

Savanorystė Adelei ne naujiena, ji savanoriavo festivalyje „Stichijos“, įgyvendinant mokyklos projektus. Anot jos, kam sėdėti namuose nieko neveikiant, jei gali būti naudingas. „Įgyji daug geros patirties, sužinai naujų dalykų, susipažįsti su žmonėmis, turiningai praleidi laiką. Kodėl nepabandžius“, – svarstė A. Baronaitė.

Jovilė Juškaitė, prieš porą metų savanoriavusi vaikų lopšelyje-darželyje, įsitikinusi, kad kai kažką duodi kitiems, ir pats gauni vertingų dalykų. Nuotrauka iš asmeninio pašnekovės albumo.

Jovilė Juškaitė, dabar jau studentė, prieš kelerius metus išbandė savanorystę vaikų lopšelyje-darželyje „Obelelė“. „Apie savanorystę išgirdau būdama dvyliktoje klasėje, kai buvo atvykęs Jaunimo savanoriškos tarnybos atstovas supažindinti ir paskatinti savanoriauti. Kiekviena nauja patirtis duoda įspūdžių ir žinių, kurios vėliau praverčia, ne kartą tuo įsitikinau. Nemaža paskata buvo papildomas 0,25 stojamasis balas, bet dar didesnis noras buvo išbandyti save darbe su vaikais. Savanorystės metu išmokau iniciatyvos imtis pirma, pasisėmiau nemažai drąsos bei kantrybės. Labiausiai džiaugiuosi vaikų tyrumu ir šiluma. Kiekvieną kartą įžengus į darželį, jie mane apiberdavo gražiais žodžiais ir šiltais apsikabinimais. Buvo gera žinoti, kad esu laukiama. Mano nuomone, įvykdėme gerus mainus, aš vaikams suteikiau mažų jų rutinos permainų, o jie mane apgaubė savo meile. Rekomenduočiau visiems išbandyti savanorystę, ji duoda labai įdomias ir smagias patirtis“, – teigė Jovilė.

Naujos idėjos ir papildomos rankos

Kupiškio vaikų lopšelio-darželio „Obelėlė“ direktorės pavaduotoja ugdymui Jurgita Naikauskienė sakė, kad įstaiga gauti akreditaciją nutarė siekdama naujovių, nes jaunimas kupinas idėjų, galiausiai tai – dar vienos papildomos rankos, pagalba.

„Mes savanorius priimame trečius metus, per tą laiką turėjome dvi savanores mergaites pernai ir užpernai. Šiais metais norinčių neatsirado, bet tai lemia sudėtinga situacija dėl COVID-19 ligos pandemijos. Pernai jau susidūrėme su šia problema, ir tėvai klausė, kodėl čia būna pašalinis žmogus, tad veikla dažniau vyko nuotoliniu būdu, tokia savanorystė visai kitokia. Be abejo, savanorė ir tokiu būdu nuveikė daug – įgarsino pasakų, prigamino vaikams įvairiausių priemonių, bet kai jie pajunta kitokį bendravimą su jaunimu, tai priimtiniau. Patys savanoriai irgi pasisemia daug patirties, susiduria su tam tikrais išmėginimais, juos įveikia. Pavyzdžiui, vaikas neklauso, nenori kažko daryti, tada reikia mokėti išspręsti šį klausimą ir pan.“, – pasakojo J. Naikauskienė.

Kupiškio etnografijos muziejaus direktorė Jūra Sigutė Jurėnienė teigė, kad jos vadovaujama įstaiga 2019 m. sulaukė dviejų savanorių, šiais metais savanoriauja viena mergina. „Turime akreditaciją, todėl ir priimame savanorius. Dabar pas mus darbuojasi viena gimnazistė. Ji ne tik dirba prie kompiuterio, bet ir talkina visur kitur. Išsiverčiame ir patys, bet kai jaunimą gali pritraukti, kad jis pamatytų muziejinio darbo specifiką, pačią muziejinę veiklą, labai gerai. Tai kartu ir profesinis orientavimas, jaunuolis pas mus pamato daug įdomių dalykų – muziejaus fondus, ekspozicijų sales, parodas, edukacinę veiklą. Savanorystę aš laikau labai prasmingu dalyku, kuris, galbūt, išsirutulios į labai rimtus savanoriškus darbus“, – pabrėžė J. S. Jurėnienė.

Kupiškio rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus vyriausioji tyrėja Danguolė Baliuvienė sakė, kad įstaiga nėra akredituota, bet sulaukia savanorių, kurie teikia pagalbą policijai. Seimui priėmus Lietuvos Respublikos policijos rėmėjų įstatymą, Lietuvos policija, vadovaudamasi juo, yra sudariusi galimybę civiliams asmenims prisidėti prie viešosios tvarkos ir gyventojų saugumo užtikrinimo. Savanorišką veiklą policijos įstaigose gali vykdyti vaikai nuo 12 metų, tai jaunieji policijos rėmėjai, ir asmenys nuo 18 metų – policijos rėmėjai. Jaunųjų policijos rėmėjų veikla orientuojama į nepilnamečių nusikalstamumo ir kitų teisės pažeidimų prevenciją kartu su policijos ir švietimo (ugdymo) įstaigomis, saugios aplinkos kūrimą mokyklose ir jų prieigose, jaunųjų policijos rėmėjų supažindinimą su saugios aplinkos kūrimo veiklos praktiniu įgyvendinimu, atsižvelgiant į jų amžių, papildomą neformaliojo ugdymo veiklą, suteikiant vaikams teisinių žinių, supažindinant su policijos ir kitų skubiosios pagalbos tarnybų veikla, į pilietiškumo ugdymą, savarankiškumo ir lyderystės skatinimą, bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžių stiprinimą.

Siekiant užtikrinti kokybišką ir veiksmingą jaunųjų policijos rėmėjų įtraukimą į saugios aplinkos kūrimo procesus, nustatomas didžiausias leistinas jaunųjų policijos rėmėjų policijos įstaigose skaičius. Panevėžio apskrityje numatytas maksimalus 150 jaunųjų policijos rėmėjų skaičius.

Šiuo metu Kupiškio rajono policijos komisariate jaunojo policijos rėmėjo veiklą vykdo 13 Kupiškio rajono vaikų, yra 10 policijos rėmėjų. Jie, neviršydami įstatyme nustatytų įgaliojimų, padeda policijai užtikrinti žmogaus teises ir laisves, saugoti viešąją tvarką, prižiūrėti eismo saugumą, užkirsti kelią nusikaltimams, kitiems teisės pažeidimams, juos atskleisti ir kt.

Tinklas – platus

Jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Nacionalinės jaunimo politikos skyriaus jaunimo savanoriškos tarnybos koordinatorė Justina Krauledaitė tvirtino, kad savanorius priimančių organizacijų tinklas platus, apima visas apskritis ir 60 savivaldybių. Jaunimo savanoriškos tarnybos programą visoje Lietuvoje šiuo metu yra parengusios, akredituota 531 savanorius priimanti organizacija bei 28 savanorišką veiklą organizuojančios organizacijos, kurios yra partnerės ir koordinuoja programos įgyvendinimą skirtingose savivaldybėse, apskrityje.

Kupiškio rajono savivaldybėje savanorius lydi ir priimančias organizacijas konsultuoja VšĮ „Socialinė iniciatyva“.

Anot pašnekovės, organizacija, kuri siekia gauti akreditaciją, turi būti įregistruota Lietuvos Respublikoje, būti ne pelno siekianti. Taip pat turėti galimybių ir išteklių suteikti savanoriams asmeninio ir profesinio tobulėjimo erdvę, žmonių, kurie užtikrintų pagalbą savanoriui tarnybos metu. Labai svarbu, kad organizacija išmanytų neformaliojo ugdymo požymius ir metodus, suvoktų savanorystės principus, gebėtų įvardyti darbo su savanoriais svarbą ir jų integracijos į organizaciją etapus, užtikrintų kokybišką savanorių veiklą ir jiems skiriamas užduotis.

Su savanoriu pasirašoma trišalė sutartis intensyviai 6 mėnesių savanorystei, kurios metu jaunuoliai vidutiniškai 35–40 val. per mėnesį atlieka savanorišką veiklą pasirinktoje organizacijoje. Programos vietų skaičius yra ribotas, vietos skiriamos pagal registracijos laiką ir datą, o kiti jaunuoliai įtraukiami į laukiančiųjų eilę. Dalis Lietuvos savivaldybių administracijų taip pat prisideda prie programos įgyvendinimo ir skiria papildomą finansavimą, kad kuo daugiau jaunuolių galėtų pradėti tarnybą.

„Organizacijos prisideda prie savanorystės kultūros plėtros Lietuvoje. Organizacija turi savanorį, galbūt ir būsimąjį darbuotoją, su kuriuo kartu auga ir tobulėja, jaunuoliai prisideda prie organizacijos veiklos įgyvendinimo, tampa komandos dalimi. Jaunuolis, kuris baigia ne trumpesnę nei 6 mėnesių tarnybą, be neįkainojamos patirties ir lavinamų kompetencijų, taip pat gali pretenduoti gauti 0,25 balą už neformaliuoju būdu pagal Jaunimo savanoriškos tarnybos programą įgytas kompetencijas, šiuo balu pasinaudoti stojant į pirmos pakopos (bakalauro) studijas Lietuvos aukštosiose mokyklose“, pasakojo J. Krauledaitė.

Apie Kupiškį Jaunimo reikalų departamento atstovė sakė, kad nors turime tik keturias akredituotas organizacijas, dirbtinai didinti jų skaičiaus nesiekiama. Svarbu, kad savivaldybėse, kuriose yra mažiau priimančių organizacijų, jos kokybiškai įgyvendintų Jaunimo savanoriškos tarnybos programą.

„Organizacijas pagal savo pomėgius, hobius, jiems įdomias sritis renkasi patys jaunuoliai, todėl pasitaiko atvejų, kai vienoje organizacijoje tarnybą atlieka 2 ar 3 jaunuoliai, o kitoje bent pusmetį savanorių nėra.

2021 m. Kupiškio priimančiose organizacijose Jaunimo savanoriškos tarnybos programą įgyvendino 3 jaunuoliai“, teigė J. Krauledaitė.

Reklama
1 komentaras

1 komentaras

  1. Darbas (188.69.213.170)

    2021-12-16 at 10:17

    Savanoryste yra darbas.Ir sunkus ,o kartu -naudingas.Nereikia apie tai kalbeti ,bet dirbti.Ir pačiai vadovei siūlyčiau daugiau savanoriauti…nei kalbeti.

Komentarai

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Video rekomendacijos:

Taip pat skaitykite:

Reklama
Reklama
Į viršų