2024/04/23

 

APSKRITIES PAREIGŪNAI IŠSKUBĖJO PADĖTI

Rugpjūčio 10 d. Vilniuje, prie Seimo, vykusiam protestui prieš COVID-19 ribojimus vakare peraugus į riaušes, policija sulaikė 26 asmenis, nukentėjo 18 pareigūnų. Neramumų antradienio vakarą buvo ne tik prie Seimo, bet ir Šalčininkų rajone esančiame Rūdninkų poligone, kuriame gyvena apie 800 migrantų (šiuo metu tai didžiausias Lietuvoje jų apgyvendinimo centras). Padėti pareigūnams buvo kviečiami ir kolegos iš kitų šalies miestų.

Jurga BANIONIENĖ

Reikia telktis

Tarp jų – ir Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai. Šią informaciją „Kupiškėnų mintims“ patvirtino Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyriausiasis specialistas Tadas Martinaitis.

„Iš Panevėžio apskrities vyksta pareigūnai į Vilnių palaikyti viešąją tvarką. Centralizuotai, tad prijungiami ir rajonai – Kupiškis, Rokiškis, Biržai. Tikslių skaičių, kiek pareigūnų išvyko, neįvardysime, nes jis kinta. Šiuo momentu jis vienoks, jei aplinkybės pasikeistų, gali būti kitoks“, – sakė T. Martinaitis.

Anot pašnekovo, pareigūnai pasirengę viskam – ir riaušes atremti, ir prižiūrėti viešąją tvarką.

„Tokie neramumai tikrai nekasdieniai ir neaišku, kaip jie gali pasisukti, natūralu, kad reikia telktis“, – pabrėžė T. Martinaitis.

Protestas peraugo į riaušes

Antradienį ryte vykusiam protestui prieš COVID-19 ribojimus peraugus į riaušes, policija sulaikė 26 asmenis, nukentėjo maždaug 10 pareigūnų, skelbia portalas LRT.lt.

„Policija ėmėsi veiksmų ir išsklaidė minią, sulaikė 26 asmenis, kurie pristatyti į vyriausiąjį policijos komisariatą“, – LRT radijui trečiadienį sakė Vilniaus apskrities policijos komisariato viršininkas Saulius Gagas.

ELTA primena, kad nuo antradienio ryto prie Seimo besitęsiantis protestas prieš COVID-19 ribojimus peraugo į riaušes. Seimo įėjimus užblokavusius mitinguotojus nustūmė į įvykio vietą atvažiavusi riaušių policija. Prieš protestuotojus riaušių policijos pareigūnai panaudojo ašarines dujas, piktybiškiausiai nusiteikę protestuotojai buvo išvesti. Policijos pareigūnai susirinkusius mitingo dalyvius nustūmė nuo Seimo vartų, taip sudarydami galimybę iš Seimo išvykti parlamentarams.

Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl riaušių prie Seimo organizavimo. Policijos generalinio komisaro Renato Požėlos teigimu, atsakomybė dėl pažeidimų, fiksuotų per mitingą, kils renginio organizatoriams.

Neramumų antradienio vakarą buvo ne tik prie Seimo, bet ir Šalčininkų rajone įkurtame Rūdninkų poligone.

Apie 22 val. iš Viešojo saugumo tarnybos budėtojo gautas pranešimas, kad Rūdninkų poligone kilo neramumai, migrantai laužo tvorą. Tą pačią dieną, apie 23.45 val., situacija stabilizavosi.

Policijos departamentas praneša, kad sulaikyta 11 neteisėtų migrantų, kurie buvo pabėgę iš poligono.

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė mano, kad antradienį vakare panašiu metu įvykę neramumai prie Seimo ir Rūdninkų poligone galėjo būti dvi tos pačios organizuotos akcijos dalys.

„Mano vertinimu, tai organizuota ir suplanuota akcija, tikrai gerai sudėliota. Detalesnius vertinimus atliks Valstybės saugumo departamentas ir pateiks savo išvadas“, – trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo A. Bilotaitė.

Ministrė pabrėžė, kad riaušių prie Seimo organizatoriams reikės prisiimti atsakomybę, o tokiomis akcijomis, jos nuomone, siekiama sudaryti nestabilią padėtį valstybėje.

„Tą patį vakarą vykę neramumai Rūdninkų poligone taip pat nėra atsitiktinumas, o gerai suplanuota ir koordinuota akcija prieš Lietuvos valstybę, siekiant destabilizuoti padėtį ir sukelti dar didesnius neramumus“, – teigė A. Bilotaitė.

Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla taip pat stebėjosi dėl tokio sutapimo, kai neramumai tuo pačiu metu kyla dviejose skirtingose vietose.

„Aš esu pareigūnas, mėgstu kalbėti faktų kalba. Dabar tokių konkrečių faktų neturiu, bet man, kaip ir ministrei, kyla tokių nuostabų, kaip čia taip išėjo, kad panašūs veiksmai įvyko vienu metu keliose vietose“, – stebėjosi R. Požėla.

Tuo tarpu Viešojo saugumo tarnybos (VST) vadas Ričardas Pocius sieja įvykius Rūdninkuose ir prie Seimo ir mano, kad tai buvo koordinuoti veiksmai.

„Vien tai, kad mūsų žvalgyba užfiksavo tuos pačius veidus tiek liepos 26 d. Rūdninkų blokavime ir (antradienį – ELTA) prie Seimo, tai galiu teigti, kad taip (mano, kad susiję – ELTA)“, – teigė R. Pocius, kartu patikslindamas, kad poligono teritorijoje būnantys migrantai gali gauti informaciją naudodamiesi mobiliaisiais telefonais.

„Tuo pačiu laiku prasidėję veiksmai jau yra lakmusas pradėti suprasti, kad tai buvo sistemiškai organizuota. Galiu pasakyti, kad nelegalūs migrantai turi visišką kontaktą su Lietuvos piliečiais ir ne tik su Lietuvos piliečiais. Čia ne naujiena, kad keičiasi informacija. Mobilusis telefonas šiais laikais viską gali“, – tvirtino VST vadas.

Antivyriausybiniai protestai virsta valstybę destabilizuojančiais veiksmais

ELTA informuoja, kad Valstybės saugumo departamentas (VSD) sako, kad po antradienio vakarą ir naktį vykusių riaušių prie Seimo rūmų yra pagrindas vertinti, jog antivyriausybiniai protestai virsta valstybę destabilizuojančiais veiksmais.

Puolimas prieš Parlamentą ir parlamentarus, taip pat ir viešąją tvarką palaikančius pareigūnus, apsiginklavus lazdomis ir akmenimis, įgauna antivalstybinės veiklos bruožų. Tokiais veiksmais peržengiama riba tarp teisės į taikius protestus ir atsakomybės už smurtinius išpuolius.

Šiuo metu VSD renka ir tikrina papildomą informaciją apie protesto Vilniuje ir neramumų neteisėtų migrantų sulaikymo vietoje aplinkybes, galimą šių įvykių koordinavimą, sąsajas tarp asmenų, dalyvaujančių pastarojo meto protestuose, nepriklausomai nuo jų vietos ir turinio.

Surinkta informacija, įskaitant ir apie įtampą visuomenėje galinčius sukelti veiksnius, tarp jų – ir susijusius su skiepijimo procesais bei kitais pandemijos suvaldymo veiksmais, nuolat teikiama sprendimų priėmėjams ir kompetentingoms institucijoms.

VSD kol kas nėra fiksavęs įrodymais pagrindžiamo užsienio šalių veikimo pastarojo meto protestuose, tačiau juose aktyviai dalyvauja už antivalstybinę veiklą nuteisti ir antilietuviškos retorikos nevengiantys asmenys, atkartojami Lietuvai priešiški Rusijos ir Baltarusijos naratyvai. Įgarsinti protestuose Lietuvoje, jie vėl tiražuojami minėtų šalių žiniasklaidoje.

Pažymėtina, kad nuotaikų radikalizavimu Lietuvos visuomenėje, priešpriešos eskalavimu gali būti suinteresuotos priešiškos užsienio valstybės, nepatenkintos Lietuvos vykdoma užsienio politika, o neramumai visuomenėje ir jos grupių susidūrimai su teisėsauga gali būti išnaudojami siekiant susilpninti Lietuvos gebėjimus įgyvendinti paramą demokratiniams procesams kaimynystėje.

VSD taip pat atkreipia dėmesį, kad, kaip parodė pastarieji įvykiai prie Seimo, neatsakingos manipuliacijos protestuotojų emocijomis gali juos paskatinti radikaliems veiksmams.

ELTOS nuotrauka

Dalintis
Vėliausi komentarai
  • Iš valstiečių bėga visi kurie labiau išsilavinę,lieka visi padaliniai streikų organizatoriai,jie negali susitaikyti ,nori vėl į valdžią bet kokiom priemonėm…

  • kUPIŠKIO PAREIGŪNAI PADĖJO MALŠINTI O KIEK RAJONO VALSTIEČIAI PRIRINKO AKMENŲ MĖTYTI DAR NĖRA TOKIOS STATISTIKOS

Rekomenduojami video