2023/06/03

 

PRIKLAUSOMYBĖS

Banguolė Aleknienė-Andrijauskė,
žurnalistė

Užpraeito antradienio vakare ilgai buvo neapšviesta Kupiškio Lauryno Stuokos-Gucevičiaus aikštė. Bet prieš vidurnaktį ji vėl nušvito.

Dėl to buvo nepatogu tik iš darbo ar parduotuvių grįžtantiems miestelėnams. Bet šis nutikimas yra tarsi įspėjimas, kad tokių trikdžių gali būti ir kitą dieną.

Šios spėlionės išsipildė. Trečiadienio rytą miesto centre vėl buvo nutrūkęs elektros tiekimas, įvaręs nerimo įstaigų darbuotojams ir tiems, kurie dirba, mokosi nuotoliniu būdu.

Lyg tyčia tokiais momentais dažnai pasitaiko, kad mobilusis telefonas baigia išsikrauti, o nešiojamasis kompiuteris irgi tuoj pat nustos veikti, negavęs elektros energijos dozės.

Žinoma, neplanuotus elektros gedimus sunku numatyti ir apie tai iš anksto įspėti jos vartotojus. Bet norėtųsi ir tokiais atvejais gauti tuoj pat informaciją, pavyzdžiui, SMS žinute, koks gedimas ir kada jis bus pašalintas. Naršyti internete ir ieškoti elektros tiekėjų tinklalapiuose informacijos, kur skambinti, kur kas skelbiama, gali, deja, ir šiais laikais ne visi.

Tokie nutikimai rodo, kad mes visi labai esame priklausomi nuo elektros tiekimo. Likusi be elektros pradėjau ieškoti informacijos apie elektros generatorius. Iki tol buvau mačiusi kaime vienoje sodyboje tokį gana didelį agregatą. Pasirodo, tų generatorių esama ir daug kompaktiškesnių, gražaus dizaino, dujinių, benzininių, dyzelinių. Gal dauguma žmonių, gyvenančių nuosavuose namuose, kaimo sodybose, yra juos įsigiję ir patiria mažiau streso nustojus tiekti elektros energiją.

Mąstau, kad ir bute toks praverstų, bet kur jį dėti, kai vietos nedaug. Gal reikėtų visiems daugiabučiams namams bendrą tokį generatorių turėti, kai namuose buities reikmėms vis labiau naudojamės elektros prietaisais.

Dingus elektrai džiaugiausi, kad turiu dujinę viryklę. Galėjau bent karštos arbatos išgerti. Pastaruoju metu svarsčiau, ar nereikėtų tos viryklės pakeisti elektrine. Pasitaikantys elektros tiekimo trikdžiai vis sulaiko nuo šio žingsnio. Gal tikrai nereikia prisirišti prie vieno energijos šaltinio? Lygiai taip pat kaip prie vieno banko ar kito paslaugų teikėjo, prie virtualių pinigų, vien tik internetu gaunamos informacijos.

Girdžiu oponentus sakant, kad pusvalandis be elektros tai jokia tragedija. Gedimai paprastai greitai sutvarkomi. Dėl to gyvenimas nesustoja. Tad gręžiotis atgal nereikėtų, turime pasitikėti technologine pažanga ir galimybėmis.

Sutinku. Visgi ramiau, net įdomiau gyventi, kai yra alternatyvų. Kaip sakoma, viskas, kas gera, yra tik pamiršta sena.

Autorės nuotrauka

Dalintis
Vėliausias komentaras
  • Kam reikia taip girtis ir liaupsinti šitą pliką betoninę aikštę, kurioje neliko jokios žalumos? Atsimenu, kokia ji buvo prieš 20 – 30 metų, liūdna

Rekomenduojami video