2024/12/21

 

PER METUS SUREAGAVO Į BEVEIK 3000 PRANEŠIMŲ APIE GALIMUS VAIKO TEISIŲ PAŽEIDIMUS

Nuo 2018 m. liepos 1 d. iki 2019 m. birželio 30 d. Panevėžio apskrities vaiko teisių apsaugos specialistai gavo 2952 pranešimus apie galimus vaiko teisių pažeidimus, į kuriuos vaiko teisių apsaugos specialistai reagavo teisės aktų nustatyta tvarka ir terminais.

„Daugiausia pranešimų gaunama apie galimus nesmurtinius vaiko teisių pažeidimus, t. y. kai mažas vaikas paliekamas vienas ar su asmenimis, negalinčiais tinkamai juo pasirūpinti; kai abu tėvai yra neblaivūs ir pan. Labai svarbu būti pilietiškiems ir nenumoti ranka, jeigu pastebėjote vaiką, kuris yra alkanas, neatitinkančio jo amžiaus (per mažo) ūgio ir svorio, aprengtas nešvariais, sudriskusiais drabužiais, neturi elementarių įgūdžių (pavyzdžiui, nemoka plautis rankų). Dėl ilgalaikio pagrindinių vaiko poreikių – fizinių, emocinių ir socialinių – netenkinimo sutrinka normali vaiko raida“, – sako Panevėžio apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) vedėja Žaneta Ginaitė.

Ž. Ginaitė pasidžiaugė, kad šiemet beveik visi vaikai (5 iš 6 vaikų), kuriems, nustačius aukščiausią grėsmę vaiko saugumui, teko ieškoti saugios aplinkos, laikinai buvo apgyvendinti pas jiems artimus giminaičius (močiutę, tetą, krikšto mamą), su kuriais sieja artimas emocinis ryšys, o ne institucijoje ar globos centre. Panaši laikinojo apgyvendinimo tendencija vyravo ir 2018 metais.

Nuo 2018 m. liepos 1 dienos iki šių metų birželio 30 dienos Panevėžio apskrityje iš nesaugios aplinkos iš viso paimti 485 vaikai: 228 iš jų – nuo 2018 m. liepos 1 dienos iki tų pačių metų gruodžio 31 dienos, kiti 257 vaikai – per pirmą 2019 metų pusmetį.

Panevėžio mieste per metus gauti 932 pranešimai apie galimus vaiko teisių pažeidimus, 112 nepilnamečių asmenų buvo paimta iš nesaugios vaikui aplinkos. Daugiausia pranešimų apie grėsmes vaikui sulaukta iš policijos pareigūnų.

„Panevėžio apskrities vaiko teisių apsaugos specialistai, siekdami apsaugoti vaikus nuo gresiančio pavojaus jų sveikatai ir gyvybei, bendradarbiauja su kitomis vaiko gerovę užtikrinančiomis apskrities įstaigomis: policijos komisariatais, savivaldybių administracijomis, Socialinių paslaugų centrais, apskrityje veikiančiais šeimų, vaikų globos namais, vaikų dienos centrais, švietimo ir sveikatos priežiūros įstaigomis. Šios įstaigos yra svarbiausi mūsų partneriai, nes, tarkime, policijos pareigūnai dažnai pirmieji gauna informaciją apie galimą nusikaltimą ar nusižengimą, o apskrities savivaldybių įstaigos, dirbančios vaiko gerovės srityje, teikia reikiamą pagalbą šeimoms, kuriose buvo smurtaujama prieš vaiką, vaikas patyrė nepriežiūrą ar nebuvo užtikrinami teisėti vaiko interesai“, – sako VTAS vedėja Ž. Ginaitė.

Liepos 1 d. sukako vieneri metai, kai pradėjo veikti centralizuota vaiko teisių apsaugos sistema – iki tol savivaldybių administracijų struktūrine dalimi buvę vaiko teisių apsaugos skyriai tapo vieningos Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos dalimi.

Panevėžio miesto, Pasvalio, Rokiškio, Kupiškio, Biržų, Panevėžio rajono savivaldybių teritorijoje vaiko teisių apsauga besirūpinantys vaiko teisių apsaugos specialistai yra Panevėžio apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus dalis.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Viešųjų ryšių ir
komunikacijos skyrius

Dalintis
Vėliausi komentarai
  • Ir psichologė Šap žinojo? Nesistengė padėti? Argi?

  • Norėčiau sužinoti kodėl nebuvo padėta mergaitei iš skapiškio, kuri neseniai nusižudė? Juk apie smurtą artimoje aplinkoje žinojo ir draugai, mokytojai , kaimynai, net ir garsioji psichologė Šap, bet vaikas pagalbos taip ir nesulaukė. Gal baikit imituoti darbą ir girtis pasiekimais, nes geri darbai ir be reklamos žinomi…Ir dar klausimas-ar privedimas prie savižudybės Lietuvoje nėra baudžiamas, ar tai policijos nedomina nes vaikas iš sunkiau gyvenančios šeimos

    • 100 proc. pritariu. Kodėl nieko nesiėmė puikioji komanda su Šap priešakyje, soc. darbuotoja, mokykla, bendruomenė?

  • Vaikai turi tureti ir pareigas, ne vien tik teises.

  • Vaiku teisiu specialistems turetu vadovautis sveiku protu ir nuovoka, nes skundus moka rasyti ir asmenys, kuriems uztenka durnumo. Retais atvejais del gerimo ar narkotiku gali buti bedu, bet siaip normalus zmones vaikus priziuri.

  • Gal galit pakomentuot ir informuoti kiek vaikų tai yra nepilnamečių pažeidė taisykles, įvykdė nusikalstamas veikas, padarė kitus administracinius teisės pažeidimų veiksmus

Rekomenduojami video