2023/11/30

 

MEDŽIAMS MIESTE – BŪTI AR NEBŪTI

Rekonstruojant Kupiškio Lauryno Stuokos-Gucevičiaus aikštę nebeliks išlakių medžių, augančių priešais „Merkurijaus“ kavinę. Vietoje jų bus pasodinti nauji, kurie gal tik po trisdešimties metų pavys šiuo metu žaliuojančius medžius. Daliai kupiškėnų abejonę kelia toks valdžios ir aikštės projektuotojų sprendimas. Autorės nuotrauka

Lietuviui medis visais laikais buvo svarbi vertybė. Pastaruoju metu Lietuvoje vis daugiau atsiranda žmonių, pasisakančių prieš beatodairišką medžių kirtimą miestuose.

Atliekant šaligatvių remontą, tiesiant takus ar statant naujus statinius kertami medžiai sukelia gyventojams pagrįstų klausimų ir abejonių.

Kauniečių protestai dėl medžių kirtimo ištisose gatvėse net inicijavo Aplinkos ministerijoje diskusiją. Į ją buvo kviesti aplinkai neabejingi gyventojai, visuomeninės organizacijos, savivaldybių atstovai.

Deja, iš Kupiškio rajono savivaldybės, Aplinkos ministerijos žiniomis, oficialiai niekas į diskusiją nesiregistravo.

Banguolė ALEKNIENĖ-ANDRIJAUSKĖ

Kvietimo neišgirdo

Žinių apie Savivaldybės atstovo dalyvavimą Aplinkos ministerijoje aptariant želdinių klausimą neturėjo nei mero pavaduotojas Aurimas Martinka, nei Infrastruktūros skyriaus vedėjo pavaduotojas Mažvydas Šalkauskas.

Galima svarstyti įvairiai, kodėl ši tema nesudomino rajono valdžios atstovų. Gal sutrukdė atostogų metas ir kiti didžiulių renginių rūpesčiai, gal pristigo informacijos iš pačios ministerijos, nors įvairiais žiniasklaidos kanalais visi, ir plačioji visuomenė, ir valdžios atstovai, kviesti į tą diskusiją. O gal ir taip mūsų išrinktieji žino, ką reikia daryti su medžiais ir kitais želdiniais.

To pasiteiravome A. Martinkos, kuris buvo komisijos, sprendusios Kupiškio centrinės miesto aikštės pertvarkymo reikalus, narys. Juolab kad ir kupiškėnai labai kontroversiškai vertina naują galutinį šios aikštės sutvarkymo projektą, ypač dėl suplanuotų čia kirsti medžių, pasigenda viešumo, progos išreikšti savo nuomonę.

Pasikliauta architektais

A. Martinka neprieštaravo, kad visuomenė nebuvo iki galo informuota apie galutinį Kupiškio miesto aikštės sutvarkymo projektą. Anot jo, vyko sudėtingi darbų viešieji pirkimai, viskas su projektą rengusiais architektais suderinta. Šiuo metu keisti projekto nebeįmanoma. Ieškodami geriausio aikštės sutvarkymo varianto, Savivaldybės atstovai apvažiavo ir apžiūrėjo ne vieno Lietuvos miesto naujai sutvarkytas aikštes.

Plačiau skaitykite „Kupiškėnų“ mintyse

Dalintis
Vėliausi komentarai
  • Dar kartą kalbėti apie Kupiškio aikštės medžius tikrai reikia. Nėra reikalo iškirsti sveikų ir gražių medžių šiaurinėje aikštės dalyje. Projektai tikrai gali būti koreguojami, jeigu priimti ne visai teisingi sprendimai. Prieš kertant medį reikia devynis kartus pamatuoti. Tik nereikia visų reikalų derinti su ponu Martinka. Tas, kuris nori išspręsti visus klausimus visose srityse, dažniausiai neišmano nė vieno. Nesuprantu tokio neprofesionalaus požiūrio ir užsispyrimo kirsti tuos medžius, kurie tikrai puošia aikštę. Nejaugi jūs iš tikrųjų norite sugadinti miesto centrinę dalį. Kokie gražūs medžiai miesto centrinėje aikštėje ir liepos buvusioje kareivinių teritorijoje Gedimino gatvėje pastebi ir atvykę iš kitų miestų kraštovaizdžio architektai. Jokių ten aukščių keisti nereikia, šaknų nukasinėti taip pat nereikia, reikia tik protingesnio požiūrio ir supratimo, kas yra mūsų vertybės. Iškirsti gerus medžius ir pasodinti naujus bus visiška klaida ir jokio vaizdo nebus ištisus 10 metų. Labai keista, kad rajono valdžia sau nori prisiimti tokią atsakomybę. Aikštė jau ir taip bus daug plikesnė, nes priekinius medžius reikės iškirsti įrengiant didesnį grindinio plotą. Medžiai prie buvusio banko su avinėliu bus iškirsti, rengiant mašinų stovėjimo aikštelę. Šiaurinės dalies medžius tikrai privalome išsaugoti. Net ir vykdant projektą, galimi pakeitimai. Viską galima suderinti, tik reikia noro ir suvokimo, kad tokios klaidos kainuoja net ir politinę karjerą. Pagarbiai. Euchrida Sipavičienė.

  • Idomu ka gero del Kupiskio ir jo zmoniu yra nuveike pykcio pritvinke komentatoriai? Liudnai jus gyvenat- vien blogio ieskot. O Kupiskis grazus ir grazeja, o Meras gerbiamas ir dirbantis is sitdies.

  • pasibaisejau valstieciu gerbeju kulturos lygiu

  • Komentatoriai, ką nors protingo pasiūlykit. Įžeidinėti proto daug nereikia, bet kultūros pasimokyti būtina. Gerbkim kiekvieną specialybę, nesityčiokit iš kaimo vaikų. Jiems taip pat reikalingi mokytojai. Tenka pastebėti, kad oponuojantys komentarai – dažniausiai tai patyčios, kultūros stoka, pravardžiavimai.

    • Tikrai, kaimiečiai prie gamtos. Jie apie augalus geriau išmano. Man nepatinka, kai medžiai griųna ant žmonių ar automobilių, trauko elektros laidus.

  • aišku, kad kaimo istorijos mokytojas ir veterinaras viską žino geriausiai. Vienas žino ko reikia žmonėms, kitas- gyvuliams. Kam tie medžiai? Nebent nugarai pasikasyti…

  • Medžius iškirsti, aikštę plynai plytelėmis iškloti ir bronzinius Martinkos ir Bardausko biustus pastatyti.

  • Senai laikas tas puvenas nupjiaut nauja pasodint kaip aikšte rekonstruot su tais senais medziais

Rekomenduojami video