Antradienio popietę Noriūnų biblioteka buvo sausakimša. Pirmą kartą skaitytojai ir miestelio bendruomenės nariai buvo pakviesti į parodos atidarymą. Fotografijų parodą “Žvilgsnis į Palėvenę” čia surengė vietinė kūrėja Aldona Ramanauskienė.
Turtinga baroko architektūros vienuolyno ir bažnyčios ansambliu, patraukli savo gamtos landšaftu Palėvenė – puikus modelis fotografo darbams. Čia pat vietoje gyvenantis žmogus, priešingai nei koks atvykėlis, dar geriau pažįsta erdvę, kiekvieną būties mirksnį, saulėlydį. Visa tai galime pamatyti ir Aldonos Ramanauskienės nuotraukose.
Nuo fotografijos iki floristikos
Moters kūrybinės biografijos dar nepuošia solidus surengtų parodų sąrašas (ši paroda tik antroji), bet ne tai svarbiausia. “Žvilgsnis į Palėvenę” kalba savo kraštą mylinčio žmogaus širdimi. A. Ramanauskienė – aktyvi Noriūnų bendruomenės dalyvė, platus ir šios moters interesų ir pomėgių laukas. Ji – Lietuvos gėlininkų sąjungos, Kupiškio ūkininkų draugijos, laikraščio “Tau, parapijieti” redkolegijos, draugijos Lietuvai pagražinti, o taip pat Palėvenės bažnyčios pastoracinės tarybos narė. A. Ramanauskienė randa laiko ir tapybai bei mezgimui. Jaunystėje įgijusi buhalterės specialybę dabar aktyvi noriūnietė gali pasipuikuoti ir floristės diplomu, kartu su vyru Kostu šiuo metu gilinasi į Šventojo rašto studijas. Dar vienas iš A. Ramanauskienės pomėgių – knygos, jos namų bibliotekoje galima rasti net šimto metų senumo egzempliorių.
Fotografuoti moteris pradėjo prieš aštuonerius metus. Pradžią, pasak parodos autorės, lėmė atsitiktinumas. Tiesiog sūnus namie paliko fotoaparatą. Nuo to viskas ir prasidėjo. Fotografavimas pradėjo traukti it magnetas. Aišku, visi jos pomėgiai nebūtų įgyvendinami jei ne supratingas vyras Kostas. Jiedu kartu kuria grožį savo namuose, savo miestelyje ir apylinkėse.
Kuriama istorija
Paroda “Žvilgsnis į Palėvenę” – viena iš puoselėjamo grožio apraiškų. Beje, nors tai buvo tik pirmoji Noriūnų bibliotekoje rengiama ir antroji A. Ramanauskienės paroda, tačiau jos atidarymas vyko pagal visas parodų atidarymo tradicijas. Jos metu Palėvenės bažnyčios vargonininkė Gintautė Lauciūtė skaitė savo eiles, parodos autorę sveikino garbingi svečiai ir kaimynai, o po parodos atidarymo visi buvo pakviesti pasivaišinti vyno taure.
Į autorę kreipėsi ir ją pasveikino Kupiškio Kristaus Žengimo į dangų bažnyčios klebonas, dekanas, kanauninkas Vladas Rabašauskas, sakydamas, jog A. Ramanauskienės užfiksuoti Palėvenės vaizdai įeis į istoriją. Ateitį, pasak dekano, pranašauja pranašai, o dabartį ir jos istoriją kuriame mes patys.
Padeda nugalėti rutiną
Parodą surengusią moterį pasveikino ir Noriūnų seniūnijos seniūnas Audronijus Zulonas. Jis teigė, kad tokie žmonės kaip A. Ramanauskienė savo miestelį įkvepia grožiui ir tvarkai. Pasak seniūno, daug žygių buvo padaryta dėl Palėvenės vienuolyno atstatymo. Ne vienas garbus asmuo atvykęs į Palėvenę kalbėdavo apie būtinybę išsaugoti vienuolyno ir bažnyčios ansamblį, bet jiems išvykus pažadai ir likdavę pamiršti. A. Ramanauskienės fotografijų paroda “Žvilgsnis į Palėvenę” įamžina šio unikalaus architektūrinio paminklo buvimą, tad vien už tai turime būti dėkingi parodos autorei. Kaip kalbėjo seniūnas A. Zulonas, daugelis mūsų per dienų rutiną dažnai nebepastebi mus supančio grožio, A. Ramanauskienė – iš tų žmonių, kurie jį primena ir parodo.
Kupiškio etnografijos muziejaus direktorė Violeta Aleknienė pasveikinusi “Žvilgsnio į Palėvenę” autorę, sakė, kad po parodos Noriūnų bibliotekoje, su šiais darbais bus supažindinami ir muziejaus lankytojai. Kupiškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Danguolė Tamulevičienė padėkojusi A. Ramanauskienei už surengta parodą vylėsi, kad iš Kupiškio etnografijos muziejaus nuotraukos vėl sugrįš į gimtuosius Noriūnus.
Pati parodos autorė sujaudinta į ją atėjusiųjų dėmesio kuklindamasi sakė, kad savo darbų taip aukštai nevertinanti, tiesiog norėjusi parodyti kas jai pačiai gražu buvę.
——-
Autorius: Ovidijus PETKEVIČIUS