2024/12/23

Ekspozicijose – šimoniška šviesa ir ramybė

Praėjusį penktadienį į Kupiškio etnografijos muziejų rinkosi trečiosios Aukštaitijos (Panevėžio ir Utenos rajonų) tautodailininkų tapybos ir grafikos darbų konkursinės parodos Kaziui Šimoniui atminti autoriai. Parodos uždarymo metu paskelbtas laureatas, apdovanoti visi dalyviai.

Dailininkas Kazys Šimonis, turėjęs savitą braižą ir dvasinį pasaulį, gimė Šimonių valsčiuje, Starkonių kaime (Kupiškio r.). Jo darbuose atsispindi realistiniai gamtos vaizdai, architektūros ir dailės paminklai, lietuviškų pasakų, legendų peizažai. Mintis į amžinti ir pagerbti garsaus tėviškėno atminimą prieš penkerius metus kilo Kupiškio etnografijos muziejaus specialistams. Siekdami pažymėti K. Šimonio didelius nuopelnus lietuvių liaudies vaizduojamajam menui, skatinti tautosakos žanrus ir kelti meninį lygį Kupiškyje muziejininkai ėmėsi organizuoti dailininko vardo Aukštaitijos regiono tautodailininkų tapybos ir grafikos parodas-konkursus.

Šiemet parodoje dalyvavo 17 autorių iš Biržų, Panevėžio, Utenos ir Kupiškio rajonų, jai pateikę 85 darbus. Tautodailininkų kūrinius vertino kompetentinga komisija: Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininkas Jonas Rudzinskas, šios sąjungos Panevėžio skyriaus pirmininkas Vidas Mažukna, Kupiškio skyriaus vadovas Vytautas Jasinskas, Lietuvos liaudies kultūros centro (LLKC) specialistė Alė Počiulpaitė, Kupiškio rajono savivaldybės Kultūros ir švietimo skyriaus vedėjas Vidas Vilimas, etnografijos muziejaus specialistė Loreta Bimbienė ir LLKC menotyrininkas, fotografas Ramūnas Vilkutis. Jų sprendimu šių metų laureato vardas suteiktas kupiškėnui Vytautui Pastarnokui, eksponavusiam šešis tapybos darbus.

Dalyvio diplomais, atminimo medaliais ir fotonovelių knyga apie Kupiškį apdovanoti tautodailininkai Anelė Araminienė, Elvyra Žemaitienė, Vaida Svigarienė iš Utenos, Aldona Bivainienė, Vida Kaulakienė, Irena Vapšienė iš Kupiškio.

Parodą apžiūrėjo ir jos rėmėjai. Jų dovanos įteiktos Genei Vaičekauskienei, Renei Sriubiškienei (Kupiškis), Aldonai Klesevičienei, Lidijai Dailidėnienei, Alfredai Petrulienei (Panevėžys), Petrui Lopetai, jaunausiam dalyviui Antanui Bražėnui, Odetai Tumėnaitei-Bražėnienei (Utena), Albertui Petkevičiui ir Kęstučiui Preidžiui iš Biržų.

A. Počiulpaitė akcentavo K. Šimonio vardo parodos-konkurso ypatingumą. Pasak jos, šis konkursas išsiskiria tuo, jog apsiriboja nedideliu regionu – Panevėžio ir Utenos apskritimis, tačiau tai nemažina jo vertingumo, atvirkščiai, leidžia atidžiau pažvelgti į šio regiono stilistiką, etnografijos bruožus. LLKC specialistė pasidžiaugė tautodailininkų darbų savitumu, iš jų dvelkiančia šimoniška, pakylėta ramybe.

Pirmoji konkursinė paroda įvyko 1999 m. Jo laureate tapo kupiškietė G. Vaičikauskienė. Antroji premija atiteko tautodailininkui iš Panevėžio Rimantui Skučikui, o trečiąją vietą pelnė O. Tumėnaitė-Bražėnienė iš Utenos. Antrojo konkurso, vykusio 2002 m. laureatu tapo tautodailininkas iš Biržų A. Petkevičius.

——-
Autorius: Jurgita ŽIUKAITĖ

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video