Paskelbus, kad vėl brangsta šildymo paslaugos, redakciją užplūdo laiškai apie šilumininkų blogą darbą įvairiose srityse. “Vaikydamiesi tik pelno ir neteikdami sutartyse numatytų paslaugų, jie nesidrovi vėl ir vėl didinti įkainius,„- piktinasi kupiškėnai. Visų Šilumos tinklams pateiktų priekaištų viename straipsnyje aptarti neįmanoma, todėl pradedame jų ciklą, kuriame aptarsime ir Kupiškio, ir kitų rajono miestelių problemas, kurias sukėlė pelno besivaikantys šilumininkai. Tuo pačiu gyventojus prašome dar aktyviau informuoti redakciją apie visus priekaištus šiai organizacijai.
Noriūnai – bandymų poligonas Praėjusią savaitę gavome Noriūnų gyventojų prašymą pasidomėti, kodėl kiekvieną vasarą jiems nutraukiamas karšto vandens tiekimas. Mat nuo birželio pabaigos tiekimas nutrauktas ir šiemet. Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad apie šią neilgą pertrauką gyventojai buvo informuoti ir tikisi, kad šį kartą vandens tiekimas bus atnaujintas laiku. Tačiau jau ketverius metus (nuo 2002-ųjų vasaros) besitęsiantis pasityčiojimas iš nemažos gyvenvietės gyventojų juos verčia abejoti, ar ir šį kartą jie vos ne iki rugsėjo pirmosios turės verstis be šilto vandens.
Penktus metus Noriūnuose šilumininkai eksperimentuoja – nutrauksim šilto vandens tiekimą gyvenvietei ir pamatysim, kas bus. Nieko neatsitiko pirmaisiais metais, nieko ir antraisiais. Kodėl netęsti eksperimento. Žmonės truputį patriukšmavo, parašė kelis laiškus, į kuriuos gavo kelis valdiškus atsakymus. Ir vėl ramu.
AB “Panevėžio energija„ prašė pagalbos Šilumininkai pasiskaičiavo, kad ne šildymo sezono metu tiekti šiltą vandenį jiems nenaudinga. Parašė laišką, kuriame paprašė Rajono savivaldybės padengti nuostolius, kuriuos patirtų šias paslaugas teikdami Noriūnams ir Subačiui.
Kupiuškio savivaldybės administracijos direktorius Žilvinas Aukštikalnis sakė, kad nuo 2000-ųjų metų Savivaldybė iš Panevėžio šilumos tinklų gavo keletą tokių raštų. Buvo prašoma kompensuoti nuostolius, susidarančius dėl karšto vandens tiekimo į Noriūnų ir Subačiaus gyvenvietes nešildymo metu. Paskutiniuoju raštu prašyta kompensuoti 93 tūkstančių litų nuostolį. Po tų raštų buvo surengtas susirinkimas su šilumos tiekėjais, kurio metu jie pasiūlė atskiruose butuose įrengti šildymo įrenginius ir sutiko padengti trečdalį šių darbų sąmatos vertės. Dar vieną trečdalį sutiko mokėti savivaldybė. Gyventojams taip pat tektų sumokėti trečdalį pinigų. Tiesa, toks pasiūlymas buvo pateiktas tik Subačiaus žmonėms, apie Noriūnus nebuvo kalbėta, nes ten susidarė pakankamai didelė suma bei nebuvo sąlygų išpildyti visus techninius reikalavimus. Subačiaus gyventojai nepanoro mokėti ir trečdalio, todėl viskas liko taip, kaip ir anksčiau.
Viskas vyksta pagal planą Su Noriūnų gyventojų priekaištais supažindinome Kupiškio Šilumos tinklų, kurie yra AB “Panevėžio energija„ padalinys, viršininką Saulių Žilinską. Jis mums pasakojo, kad pernai karštas vanduo į šią gyvenvietę nebuvo tiekiamas nuo birželio pirmosios iki liepos ketvirtosios. Šiemet liepos 14 dieną vandens tiekimas bus vėl atnaujintas. S. Žilinskas mums pasakojo, kad šiais metais vandens tiekimas buvo sustabdytas net vėliau nei planuota (birželio 27 dieną). Šilumininkai norėjo, kad žmonės per populiariąsias Jonines turėtų karšto vandens.
Viršininko tvirtinimu, paprastai katilinė sutvarkoma per dvi tris savaites. Gyventojai apie vandens tiekimo sustabdymo grafiką yra informuojami iš anksto ir tų grafikų laikomasi. Gal tik vienais metais, kai buvo remontuojama katilinė, tiekimas buvo sustabdytas ilgesniam laikui. Kad karštas vanduo į Noriūnus nebuvo tiekiamas ištisas keturias vasaras, S. Žilinskas nenorėjo sutikti, o dėl tikslių terminų pasiūlė kreiptis į AB “Panevėžio energija„.
Istorijos faktai kitokie Nors S. Žilinskas mums pasakojo apie trumpus vasarinius šilto vandens tiekimo susbdymus, Noriūnų gyventojai tokius pasakojimus vadina absurdu.
AB “Panevėžio energija„ mums pateikė informaciją apie karšto vandens netiekimą į minimą gyvenvietę nuo 2002 metų vasaros. Tais metais vandens nebuvo nuo birželio 3-osios iki rugpjūčio 20 d., 2003 metais – nuo gegužės 26 d. iki rugpjūčio 29 d., 2004 m. – nuo birželio 1-osios iki rugpjūčio 20-osios, pernai – nuo gegužės 30-osios iki liepos 4-osios. Įmonės atstovė spaudai Daiva Paulauskienė “Mintims„ pasakojo, kad tokie išties nemaži periodai susidarė dėl to, kad vienais metais reikėjo rekonstruoti katilinę, kitais -daryti hidraulinius bandymus ir vėliau šalinti jų metu nustatytus trūkumus.
Noriūniečiai su oficialia informacija apie vandens tiekimo sustabdymus beveik sutiko, pateikdami neesmines korektūras. Jie yra tiksliai užfiksavę gyvenimo be šilto vandens grafikus, tačiau pasakojimo apie kelias vasaras ištisai vykdomus darbus jie nevertino rimtai. Žmonių nuomone, vandens tiekimo sustabdymo priežastis buvo visai kita, bet apie tai truputį vėliau.
Prieš atjungiant vandenį, noriūniečiai būdavo supažindinami, kad tiekimas sustabdomas būtiniems darbams atlikti. Tų darbų, gyventojų tvirtinimu, niekas neatlikinėdavo, o šilto vandens nebūdavo visą vasarą. Tik rugpjūčio viduryje pasirodydavo keletas vyrų, kažką pakrapštydavo... ir visos vasaros darbai baigti. Vandenį vėl galima tiekti. Pasityčiojimas? Žinoma.
Noriūniečiai bandė kovoti su tokia savivale. Jų bendruomenės atstovai kreipėsi ir į bendrovės vadovus Panevėžyje. Tačiau jiems buvo porinama, kad tegul džiaugiasi, jog jiems apskritai yra tiekiamas vanduo, o vaikus, nors prieš leisdami į mokyklą, gali nuprausti.
Nerasdami teisybės, Noriūnų gyventojai kreipėsi į Nacionalinę vartotojų teisių tarnybą. Iš ten gavo raštus, kuriuose šios tanybos pirmininkas Feliksas Petrauskas pripažino, kad šioje situacijoje vartotojų teisės yra pažeidinėjamos. Kol vyko susirašinėjimas, baigėsi vasara ir vandens tiekimas vėl buvo atnaujintas.
Kiekvienas gyventojas, kuriam tiekiama šiluma, su tiekėju sudaro sutartis, kurių kažkodėl privalo laikytis tik paslaugos gavėjas. Jam pažeidus sutarties sąlygas, kyla įvairiausių nemalonumų. Jei sutartį pažeidinėja šilumininkai, viskas tvarkoje. Jo atstovai pripasakos galybes istorijų nuo būtino planinio ar neplaninio remonto, profilaktikos iki ežiuko bobutės gimtadienio ir išdrįs kelis mėnesius palikti visą miestelį be vandens. Kas jiems už tai? Kol kas nieko...
Nors dabar įvairūs pareigūnai įvairiai pasakoja, kodėl kelias vasaras į Noriūnus nebuvo tiekiamas karštas vanduo, viską, paprasčiausiai, į lentyneles sudėlioja dar 2002 metų žiemą Noriūnų seniūnui šilumininkų technikos direktoriaus atsiųstas raštas, kuriame labai aiškiai parašyta, kad nešildymo sezono metu tiekti vandenį į gyvenvietę tiesiog nuostolinga, todėl ir netieks. Tai ir buvo pamatas, kuris pagimdė įvairiausias pasakas.
Dabar AB “Panevėžio energija„ paskelbė apie didinamus paslaugų įkainius. Matyt, vykdyti sutartis jau nebus nuostolinga, todėl labai tikėtina, kad šiemet karštas vanduo bus pradėtas tiekti jau kitą savaitę.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.