Kupiškėnų mintys

2022 m. sausio 18 d., antradienis

Reklama   |   Prenumerata   |   Naujienos   |   Archyvas

 

 Ieškoti

Kroštas brungiausias
Informacija
Įkainiai
 
Skalsu kalbos

2017−06−29

LUBINAI – INVAZINIAI. Auginti ar kitaip platinti gausialapius lubinus draudžiama, nes jie linkę greitai plisti, o tai daro didžiulę žalą gamtai. Ši gėlė kaip ir keletas kitų invazinių augalų, paplitusių mūsų šalyje, išstumia tam tikros vietovės natūralią augmeniją ir pradeda vyrauti.
„Nors lubinai nėra tokia didelė problema kaip Sosnovskio barštis, jie taip pat neigiamai veikia ekosistemas. Vienas iš būdų stabdyti lubinų plitimą – skinti žiedus ir taip neleisti subręsti sėkloms“, – sako aplinkos viceministras Martynas Norbutas.
Gausialapių lubinų paplitimą lėmė šio augalo savybės. Jie geba kaupti savyje azotą, dėl to keičiasi dirvožemio sudėtis bei nyksta pievų, smėlynų ir kitų buveinių augalų rūšys. Gausialapiai lubinai yra stiprūs konkurentai vietiniams augalams.
Aplinkosaugininkai pastebi, kad lubinus išnaikinti nėra labai lengva, nes dažniausiai jie užima didelius plotus. Veiksmingiausia priemonė – juos iškasti, pievas dažniau šienauti, dirvonuose taikyti agrotechnines priemones. Tiesa, dažniausiai lubinai plinta apleistose, nešienaujamose pievose, todėl jų žiedų skynimas gali padėti bent iš dalies stabdant jų plitimą.


2017−06−16

ARCHEOLOGINIAI KASINĖJIMAI. Kupiškio rajono savivaldybės administracija ir Lietuvos istorijos institutas pasirašė Kupiškio, Aukštupėnų piliakalnio su gyvenviete archeologinių kasinėjimų sutartį. Darbai numatomi dviem etapais: 2017 metais I etapas – geofizikiniai ir geoarcheologiniai tyrimai, 2018 metais II etapas – archeologiniai tyrimai, jų rezultatų ir mokslinių išvadų pristatymas.
Kupiškio, Aukštupėnų piliakalnis su gyvenviete priklausė baltų genčiai – sėliams, tai buvo pačios piečiausios jų žemės. Manoma, kad piliakalnyje XIII a. stovėjo medinė bendruomenės pilis – pati ankstyviausia būsimo miestelio užuomazga, tačiau piliakalnio pilis ir įtvirtinimai buvo sugriauti jau per pirmuosius Kalavijuočių ordino žygius apie 1240 m. Apie šiuos įvykius nėra išsamių ir patikimų žinių.
Šiais moksliniais tyrimais siekiama užpildyti tuščią ankstyvojo Kupiškio miesto istorijos puslapį, atskleisti piliakalnio formavimosi genezę ir supažindinti visuomenę su jo istorija.
Todėl archeologiniai tyrinėjimai – puiki Piliakalnių metų ir artėjančio Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo įprasminimo veikla, atskleidžiant ir praturtinant Kupiškio miesto ir visos Lietuvos istoriją.


2017−05−06

Saugos valstybė. Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2017 m. balandžio 10 d. įsakymu Nr. D1-288 naujais valstybės saugomais gamtos paveldo objektais paskelbti 3 Kupiškio rajono objektai – Alizavos ąžuolas, Salamiesčio akmuo ir Žvėrių vinkšna.
Į šį sąrašą jau įtraukta – Stirniškių atodanga ir Buivėnų ąžuolas.


2017−03−30

Lietuvos narystė NATO. Trečiadienį sukako 13 metų, kai Lietuva tapo Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos (NATO) nare.
Apie Lietuvos siekį prisijungti prie NATO prabilta jau Nepriklausomybės atkūrimo laikotarpiu, o pirmasis Lietuvos delegacijos vizitas į Aljanso būstinę įvyko dar 1991 m. gegužę. Tuomečio faktinio Lietuvos vadovo Vytauto Landsbergio kelionė į Briuselį buvo neoficiali, nes oficialaus vizito suorganizuoti nebuvo galimybės. Oficialų Vilniaus pageidavimą jungtis prie Aljanso išreiškė Prezidentas Algirdas Brazauskas, o kvietimo pradėti derybas dėl prisijungimo Lietuva sulaukė 2002 m. tuomet Prahoje vykusio NATO viršūnių susitikimo metu.
NATO nare Lietuva tapo 2004 m. kovo 29 d., o po kelių dienų Trispalvė iškilmingai pakelta prie Aljanso būstinės Briuselyje. Tai buvo penktoji Aljanso plėtros banga nuo jo įkūrimo 1949 m. Per tą laiką NATO narių išaugo nuo 12 iki 28.


2017−03−18

Proto mankšta. Kovo 15 d. į Panevėžio miesto dailės galeriją rinkosi viktorinos „Ar žinai?“ dalyviai. Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato organizuojamas ir jau tradicija tapęs renginys – skirtas Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti. Šiais metais protų mūšis subūrė ne tik pareigūnus, bet ir gausias svečių pajėgas.
13 komandų renginyje krimto suktus ir šmaikščius klausimus, prisiminė Lietuvos istoriją ir demonstravo paruoštus namų darbus. Intensyvi kova vyko iki paskutinės akimirkos, o pergalę išplėšė prokurorai. Antrąją vietą užėmė Kupiškio rajono policijos komisariato komanda, trečią – jungtinė Panevėžio miesto dailės galerijos, muziejaus, bibliotekos ir informacijos centro komanda „Respublikos gatvės komanda“.
Prizinių vietų laimėtojams buvo įteiktos vertingos dovanos ir kvietimas viktorinoje „Ar žinai?“ susitikti po metų.


2017−03−07

SIAUTĖ LIEPSNOS. Kovo 3 dienos vidurdienį Kupiškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiai skubėjo į Byčių kaimą, nes buvo gautas pranešimas, kad iš namo kamino verčiasi juodi dūmai. Nuvykus paaiškėjo, kad dega suodžiai kamine. Netrukus gaisro židinys buvo užgesintas ir nuo ugnies apsaugotas dviejų aukštų mūrinukas, dengtas šiferiu.
Kovo 4 dieną Kupiškio priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba gavo pranešimą, kad Pyragių kaime dega negyvenamas namas. Atvažiavus ugniagesiams gelbėtojams pastatas jau degė atvira liepsna. Sutramdžius ugnį paaiškėjo, kad nudegė nenaudojamos pirties stogo konstrukcijos ir medinė perdanga.


2017−02−18

Pasikeitė klubo prezidentas. Vasario 5 d. ataskaitinis Vilniaus kupiškėnų klubo susirinkimas išrinko Vilių Bartulį šio klubo prezidentu, atsisakius toliau eiti tas pareigas pastaraisiais metais prezidentavusiai Filomenai Marčiulionienei.
V. Bartulis – transporto inžinierius, technologijos mokslų daktaras, Vilniaus Gedimino technikos universiteto docentas, daug metų šioje aukštojoje mokykloje dirbęs administracinį darbą.
Jo vaikystė ir ankstyvoji jaunystė prabėgo Vėžionyse ir Kupiškyje, kur baigė vidurinę mokyklą.


2017−02−09

Konfliktavo neblaivūs broliai. Naktį iš antradienio į trečiadienį Kupiškio rajone neblaivus 1998 metais gimęs asmuo sumušė savo taip pat neblaivų nepilnametį brolį.
Incidentas Skapiškio miestelyje įvyko vasario 8 d., apie 1.40 val. Įtariamajam nustatytas 1,15 prom. girtumas, o 2000 m. gimusiam broliui – 2,08 prom. Jaunesnysis brolis smurtautoją vėliau grasino nužudyti.
Dėl kirstinės žaizdos apatiniame akies voke nukentėjusįjį apžiūrėjo medikai, vėliau abu brolius pareigūnai uždarė į areštinę.


2017−02−04

Tarp nugalėtojų. Sausio 26 d. Biržų technologijų ir verslo mokymo centro Vabalninko skyriuje vyko respublikinis profesinių mokyklų ekonomikos ir verslo žinių konkursas „Verslo žinios karjeros sėkmei 4“. Konkurse dalyvavo mokiniai iš 13 profesinių ugdymo įstaigų. Kupiškio technologijos ir verslo mokyklai atstovavo 1 kurso prekybos įmonių vadybininko padėjėjo mokymo programos mokinė Erika Ramanauskaitė ir 2 kurso virėjo mokymo programos mokinė Eglė Tomkevičiūtė. Mergaites konkursui rengė vyresnioji profesijos mokytoja Vida Slabadienė. Mokiniai pasitikrino savo žinias ir gebėjimus atsakinėdami į teorinius klausimus ir spręsdami uždavinius. Jų atliktus darbus vertino kompetentinga komisija, sudaryta iš darbdavių atstovų. Renginio dalyviai demonstravo savo išprusimą ir kūrybiškumą, varžėsi „Protų kovose“. Mokinius lydėję mokytojai galėjo tobulinti kvalifikaciją, dalyvaudami seminaruose.
Antrą vietą konkurse laimėjo Kupiškio technologijos ir verslo mokyklos mokinė Erika Ramanauskaitė.


2017−01−28

Respublikinė tautodailės paroda. Lietuvos nacionaliniame muziejuje (Arsenalo g. 1, Vilniuje) atidaryta respublikinė tautodailės paroda, skirta Lietuvos tautodailininkų sąjungos 50-mečiui. Parodoje galima pamatyti ir kupiškėnų tautodailininkų Irenos Vapšienės, Genios Vaičikauskienės, Alfonso Blažio, Vytauto Pastarnoko, Virginijos Jurevičienės, būsimos tautodailininkės Ritos Molienės darbus. Paroda veiks iki kovo 20 dienos.


 Naujausias     <     1    2    3    4    5   ...    >     Seniausias          Pereiti į    psl.

(yra 201 psl.)
 

Savaitės klausimas

Ar pritariate, kad tėvai būtų skatinami eiti tėvystės atostogų?

 
 
 
 

 

Vardadieniai

Gedgaudas, Jogailė, Jolita, Liberta, Priscilė, Priska, Radys, Radmantas, Radmantė, Radmina, Radminas.

Naujienos: Visos naujienos  |  Aktualijos  |  Gamta ir mes  |  Sveikata  |  Vėrinys  |  Nuomonės  |  Kupiškio krašto kaimų istorijos  |  Rezervuota jaunimui  |  PAMIRŠTI NEGALIMA PRISIMINTI
Kroštas brungiausias: Kupiškėnų kertala
Informacija: Skelbimai  |  Atsiliepimai  |  Redakcija
Įkainiai: Prenumerata  |  Reklama
Archyvas: Amatų gijos  |  Aukštaičių kraštas  |  Bendruomenė  |  Kamara  |  Iš ESmės  |  Požiūris  |  Sugrįžimai  |  Ulyčia  |  Amžių sandūroje  |  „Pasikalbosykim“  |  Laiko raštas  |  Gyvenimo ratas  |  Savi tarp kupiškėnų  |  Šėlsmas  |  Talalojus  |  Pasikalbosykim  |  Mūsų žmonas  |  Likimai  |  Horizontai  |  Propagandos anatomija  |  Pabėgėliai  |  Pilietiškumas  |  Kas mus saugo?

Jūs esate

šios svetainės lankytojas


Šiame puslapyje pateiktą medžiagą kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Kupiškėnų mintys“ sutikimą.

 

UAB „Kupiškėnų mintys“, Gedimino g. 34, 40130 Kupiškis

Tel.: (8 459) 3 54 74, tel./fax.: (8 459) 5 48 89.

Elektroninis paštas: kupmin@takas.lt