Kupiškėnų mintys

2024 m. lapkričio 25 d., pirmadienis

Reklama   |   Prenumerata   |   Naujienos   |   Archyvas

 

 Ieškoti

Kroštas brungiausias
Informacija
Įkainiai
 

Vėrinys

PLANUOJANTIESIEMS KURTI NUOSAVÄ… VERSLÄ… €“ įKVEPIANčIOS ROKIÅ¡KÄ—Nų VERSLO ISTORIJOS

2015−12−08

Komentarai0    Paruošti spausdinimui      Nusiųsk šio straipsnio nuorodą draugui

Rajonuose gyvena daug žmonių, ilgą laiką nesusirandančių darbo, pasigendama ir jų iniciatyvos. Rokiškis – ne išimtis: pirmai progai pasitaikius, linksniuojamas darbingo amžiaus žmonių sustabarėjimas, nenoras taikytis prie darbo rinkos, baimė persikvalifikuoti, keistis, bandyti, ieškoti. Kaip viena galimų susiklosčiusios situacijos išeičių dažnai minima galimybė imtis nuosavo verslo, bet vėlgi – trūksta žinių, laukiama postūmio, iš anksto bijoma nesėkmių arba, atvirkščiai, į naują veiklą metamasi stačia galva, o įsitikinus, kad „greitų“ ir „lengvų“ pinigų nebūna – nuleidžiamos rankos...
Tam, kad nuosavo verslo idėją lukštenantiems rokiškėnams pavyktų išvengti pradedančiųjų klaidų, kad būtų iš ko pasisemti idėjų, „Gimtasis Rokiškis“ dalinasi dviem sėkmingo verslo istorijomis.


Idealus scenarijus versle – retenybė, todėl... reikia skaičiuoti

Verslininkas Irmantas Tarvydis: „Neįmanoma iÅ¡ karto turÄ—ti sÅ«rių ar maÅ¡inų gamyklÄ… – reikia pradÄ—ti nuo mažų dalykų.“ 
Asmeninio archyvo nuotr.
Prieš 20 metų rokiškėno Irmanto TARVYDŽIO įkurta UAB „Ivabaltė“ šiandien Lietuvoje atstovauja 23 pasaulyje gerai žinomiems žemės ūkio technikos gamintojams. Verslo pradžių pradžia – prekyba Minsko ir Vladimiro traktorių gamyklų produkcija, NVS šalių padangomis, natūraliu kaučiuku. „Viskas prasidėjo nuo dviejų žmonių – manęs ir buhalterės, dabar bendrovėje darbuojasi per pusantro šimto. Įmonės plėtra ėjo koja kojon su rinkos kaprizais: iš pradžių besikuriantiems mažiems ūkiams siūlę įkandamą rusišką techniką, vėliau, ūkiams augant, jau 1998-aisiais ėmėme siūlyti importinę vakarietišką. Taip viskas ir įsisuko“, – „Gimtajam...“ pasakojo I. Tarvydis. Anot jo, nuo nulio pradėjus verslą, įgyjama nemažai pranašumų. „Viską tarytum „perleidi“ per save: žinai, ką dirba kiekvienas darbuotojas, nes kurį laiką pačiam teko gilintis į tuos pačius dalykus“, – pastebi verslininkas.

Pasirinkta verslo sritis turi būti artima „dūšiai“


Sėkmingos veiklos dvidešimtmetį mininti UAB „Ivabaltė“ šiandien daugiausia bendradarbiauja su vokiečių žemės ūkio technikos gamintojais. „Nuo pat pradžių bendrovės strategijoje užsibrėžėme tikslą prekiauti tik kokybiška technika. Veiklos sričių ir tikslų išgryninimas – svarbiausi dalykai kuriant verslą. Pats apsisprendžiau dirbti su ūkininkais, nes ši sritis man buvo artima: kaip tik buvau baigęs tuometinį Žemės ūkio universitetą, viskas buvo žinoma, įdomu, artima. Būtent nuo „dūšiai“ artimų dalykų ir vertėtų pradėti galimos verslo srities paieškas. Jei pasirinkta sritis domina, jei jos nagrinėjimas, gilinimasis į ją teikia malonumą – pirmyn. Šiandienos klientas nori kokybiškos paslaugos, o su vidiniu užsidegimu dirbantis, darbo valandų neskaičiuojantis verslininkas visada sukurs geresnį produktą ar paslaugą nei tas, kuris dirba pagal tam tikras instrukcijas“, – teigė I. Tarvydis. Pasak jo, sėkmingi verslininkai darbo valandų neskaičiuoja. „Jei nori įgauti kliento pasitikėjimą, turi su juo būti ir džiaugsme, ir varge. Jei šeštadienį antrą valandą nakties paskambins klientas ir praneš, kad pačiame darbymečio įkarštyje sugedo technika ir žūtbūt reikia remonto – turi skaudėti ir tau. Negali sakyti, kad savaitgalis, kad dabar nedirbi... Verslininką būtų galima palyginti su chirurgais, kurie, pacientui diagnozavus apendicitą, negali pasakyti „dabar nedirbu, truputį palauk, išoperuosiu, kai galėsiu“, – sakė I. Tarvydis.

Būtina skaičiuoti ir visada pasilikti rezervą

Į ką dar turėtų atkreipti dėmesį svarstantieji nuosavo verslo galimybę? Pasak patyrusio verslininko, vienas svarbiausių dalykų – skaičiai. „Idealus scenarijus versle – retenybė. Ar planuoji skolintis verslo pradžiai, ar jau darai investicijas į jo plėtrą – visada turi skaičiuoti ir pasilikti rezervą. Jei planuoji, kad gali, pvz., uždirbti dešimt eurų – niekada neimk jų, kaip absoliutaus skaičiaus. Paskaičiuok, kas būtų, jeigu vietoj 10 liktų tik 3. Ar tokiu atveju pavyktų susimokėti bankui ir dar kas nors liktų? Jei taip – pirmyn, jei ne – gal nė neverta pradėti? Versle, kaip ir gyvenime, idealaus maksimumo niekada nebūna“, – pastebėjo I. Tarvydis.

Pradėti nuo mažų dalykų

Kokių verslo perspektyvų įžvelgia svarios patirties turintis rokiškėnas? „Laisvų verslo nišų yra ir pasaulyje, ir Rokiškyje. Kaip geras pavyzdys atmintin man įstrigusi viena nedidelė, maždaug 80 darbuotojų turinti užsienio įmonė, kuri pirmoji pasaulyje ėmėsi specializuotis labai siauroje srityje – kelmų frezavimo ir akmenų skaldymo technikos gamyboje. Sritis labai specifinė, bet jų gaminių kokybė išskirtinai aukšta, todėl netrukus jie sulaukė pripažinimo pasaulinėje rinkoje. Tokie pavyzdžiai rodo, kad svarbiausia svarstant galimybę kurti verslą – perspektyvios idėjos apčiuopimas ir kokybiškas jos įgyvendinimas“, – teigė I. Tarvydis. Pasak jo, šiuo metu apie nuosavą verslą galvojantiems rokiškėnams vertėtų gerai „nuskenuoti“ neišvystytą laisvalaikio ir paslaugų sektorių. „Laisvų nišų yra beveik visuose sektoriuose, tereikia gerai pagalvoti, pvz., Rokiškyje neturime galimybės įsigyti šviežios kokybiškos mūsų ežerų ir upių žuvies, o pristigę šviežių salotų žiemą – keliaujame į prekybos centrą, o ne pas vietos daržininką. Neįmanoma iš karto turėti sūrių ar mašinų gamyklą – reikia pradėti nuo mažų dalykų“, – patarė I. Tarvydis.

Raimundas NagelÄ—: „Galimybių sukurti sÄ—kmingÄ… verslÄ… visada yra, tereikia turÄ—ti idÄ—jÄ…, nebijoti darbo ir tikÄ—ti.“ 
Asmeninio archyvo nuotr.
SÄ—kmingo verslo paslaptis? Ne rusenimas, bet degimas idÄ—ja!

„Niekada nesivaikiau didžiulių apimčių. Visada vadovavausi ir tebesivadovauju principu, kad geriau mažiau, bet kokybiškiau, o vietoj aklo bėgimo visada rinkčiausi sąlyginai mažesnes, bet stabilesnes pajamas. Padarytos klaidos? Jų nemažai, ypač miško auginimo srityje, bet... jeigu iš klaidų pasimokai, jas išnagrinėji ir ateityje tai duoda verslui teigiamą efektą, vadinasi, eini tinkama linkme“, – sakė miškininkyste, medienos apdorojimu bei perdirbimu užsiimančios UAB „Roksulė“ vadovas Raimundas NAGELĖ.

Ką veiks gyvenime, žinojo dar vaikystėje

Nuosavų miškų plote besitvarkantis verslininkas pasakojo, jog dar besimokydamas mokykloje žinojo, kad savo gyvenimą sies būtent su miškininkyste. „Miško trauka tikriausiai bus užkoduota mano genuose: nekantriai laukdavau klasės kelionių į mišką, o jame atsidūręs negalėdavau akių atplėšti nuo šauniai besitvarkančio girininko. Nuvažiavęs malkauti ne pavargdavau, o pasikraudavau energijos. Patiko jausmas, jog galiu suvaldyti medį, todėl baigęs miškininkystės studijas dabartiniame Aleksandro Stulginskio universitete kitų galimybių nė nesvarsčiau – nėriau į miškininkystę“, – sakė R. Nagelė. Anot jo, lengva nebuvo. „Pradėjau nuo tėvų ir senelių turėtos žemės bei miškų. Pardavinėti tik stačią medieną nesinorėjo: norėjosi turėti kelias veiklos sritis, kurios paremtų viena kitą. Taip išsigrynino miško sodinimas, priežiūra, kirtimai ir medienos perdirbimas. Visos sritys – vienodai svarbios, nes kai darai nuo iki, kokybiškai atliktas pradinis darbas lemia galutinį rezultatą“, – sakė pašnekovas.

Geriau mažiau, bet kokybiškiau

R. Nagelės vadovaujamoje įmonėje dirba 6 darbuotojai, pagrindines pajamas garantuoja kompleksinis savų miškų naudojimas ir medienos perdirbimas. „Darbuotojų skaičius kinta, jį įprastai diktuoja pokyčiai medienos rinkoje. Kritus medienos paslaugai, daugiau krypstame į miško priežiūros darbus, gaminame galutinį produktą – sausas malkas. Versle esu realistas: matau realią kaimų situaciją, todėl aklam bėgimui nepasiduodu. Nuo pat verslo kūrimo pradžios neturėjau tikslo vaikytis kuo didesnių apimčių, norėjosi geriau mažiau, bet kokybiškiau“, – pasakojo verslininkas.

Šiais metais Nacionalinė mokėjimo agentūra R. Nagelę apdovanojo kaip vieną sėkmingiausiai europinę paramą įsisavinusių Lietuvos miškininkų. „Per paskutinįjį paramos laikotarpį įveisėm daugiau nei 60 ha miškų, vieni pirmųjų Rokiškio rajone įsigijom medienos traukimo techniką, modernizavom miško kirtimą, apvaliosios medienos, biokuro ruošą, įdiegėme technologines inovacijas ir kt. Norint, kad verslas būtų sėkmingas, būtina mažinti rankų darbą. Teisybę sakant, rasti motyvuotą darbuotoją kaimo vietovėje – jau dabar yra didžiulis iššūkis“, – sakė R. Nagelė.

Klaidos – gerai, jeigu iš jų pasimokoma

Trečią dešimtmetį miškininkystės srityje besisukantis R. Nagelė, paklaustas apie savo paties versle padarytas klaidas, neslepia, kad tokių buvo, ir nemažai: „Ypač daug klaidų pridaryta miško auginimo srityje. Žinoma, būtų geriausia, jeigu sugebėtumėme pasimokyti iš svetimų klaidų, bet retai kam taip pavyksta. Dažniausiai mokomės iš savų. Jeigu padaryta klaida ateityje duoda teigiamą efektą, vadinasi, einama tinkama linkme.“
Paklaustas, ko trūksta įvairiais nepritekliais besiskundžiančiam žmogui, R. Nagelė patarė: „Daugelis pratę rusenti, o ne liepsnoti... Kartais bijomasi prisiimti atsakomybę net už save patį, o reikalavimai – dideli: kažkas turi duoti darbo, kažkas privalo pasirūpinti gera buitimi ir t. t. Ir vis – kažkas kitas, bet ne pats... Gaila, kad tik retas supranta, jog už šiuos dalykus esam atsakingi mes patys.“

Pagrindiniai verslo „ingredientai“: idėja, darbas ir tikėjimas

Anot R. Nagelės, galimybių sukurti sėkmingą verslą yra, tereikia turėti idėją, nebijoti darbo ir tikėti. „Jei pats netiki idėja, turi pagalvoti, ar verta ją įgyvendinti, bet jeigu idėja degi, jeigu domėjimasis ja tau teikia malonumą – užsidega žalia šviesa. Rokiškyje matau laisvų nišų paslaugų sektoriuje, daugybė vietos infrastruktūros gerinimui rajone, neišnaudotas turizmas. Perspektyvų teikia ir augantys miškai – tai puiki investicija“, – svarstė R. Nagelė. Pasak jo, be minėtų dalykų, norint sukurti sėkmingą verslą, svarbus ir darbo bei poilsio balansas. „Daugelis iš pradžių įsivaizduoja, kad sunkiai padirbės trejus ar penkerius metus, o vėliau jau galės ilsėtis. Realybėje taip nebūna: turi nuolat tobulėti, domėtis, dirbti, o greta šių dalykų visada turi būti ir poilsis. Tas pats ir dėl pirmųjų uždirbtų pinigų: kuo greičiau juos uždirbi, tuo lengviau išleidi. Įprastai „greiti“ pinigai investuojami į prabangius automobilius, namus, gerą aprangą ar pan., kai iš tiesų juos reikėtų „dėti“ į verslo plėtrą“, – patirtimi dalinosi verslininkas R. Nagelė.


Skaityti komentarus (0)

 

Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos
skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
 

 

Vardas:  (nebūtinas)
El. paštas:  (nebūtinas)
Komentarai:

Šį lauką palikite neužpildytą:

 

 Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.

 

Savaitės klausimas

Ar pritariate, kad tėvai būtų skatinami eiti tėvystės atostogų?

 
 
 
 

 

Vardadieniai

GermilÄ—, Jaumantas JaumantÄ—, Katarina, KatrÄ—, Katryna, KotrÄ—, Kotryna, Santautas, SantautÄ—, Sanvyda, Sanvydas, SanvydÄ—, TrynÄ—.

Naujienos: Visos naujienos  |  Aktualijos  |  Gamta ir mes  |  Sveikata  |  Vėrinys  |  Nuomonės  |  KupiÅ¡kio kraÅ¡to kaimų istorijos  |  Rezervuota jaunimui  |  PAMIRÅ TI NEGALIMA PRISIMINTI
KroÅ¡tas brungiausias: KupiÅ¡kėnų kertala
Informacija: Skelbimai  |  Atsiliepimai  |  Redakcija
Ä®kainiai: Prenumerata  |  Reklama
Archyvas: Amatų gijos  |  AukÅ¡taičių kraÅ¡tas  |  Bendruomenė  |  Kamara  |  Iš ESmės  |  PožiÅ«ris  |  Sugrįžimai  |  Ulyčia  |  Amžių sandÅ«roje  |  „Pasikalbosykim“  |  Laiko raÅ¡tas  |  Gyvenimo ratas  |  Savi tarp kupiÅ¡kėnų  |  Å ėlsmas  |  Talalojus  |  Pasikalbosykim  |  MÅ«sų Å¾monas  |  Likimai  |  Horizontai  |  Propagandos anatomija  |  Pabėgėliai  |  PilietiÅ¡kumas  |  Kas mus saugo?

Jūs esate

9 086 533

šios svetainės lankytojas


Šiame puslapyje pateiktą medžiagą kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Kupiškėnų mintys“ sutikimą.

 

UAB „Kupiškėnų mintys“, Gedimino g. 34, 40130 Kupiškis

Tel.: (8 459) 3 54 74, tel./fax.: (8 459) 5 48 89.

Elektroninis paštas: [email protected]