Oficiali statistika rėžia, kad labiausiai pasaulyje korumpuota teisÄ—sauga ir medicina. Jau beveik dveji metai, kai Lietuvos gydytojams uždrausta priimti bet kokias dÄ—kingumo dovanÄ—les iÅ¡ pacientų. TaÄiau plaÄiau panagrinÄ—jus patį korupcijos apibrėžimÄ… galima suprasti, kad neteisÄ—tas elgesys gali bÅ«ti netgi ir žmogiÅ¡kumu paremtas mediko rÅ«pestis savo pacientu.
Šia tema bei apie dabartines gydytojų ir ligonių santykių problemas su "Kupiškėnų mintimis" kalbėjosi Kupiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centro gydytoja Milda Narmontienė.
Dirbate medicinos srityje dvidešimt septynerius metus. Kaip per šį laiką pasikeitė gydytojo ir paciento santykiai?
IÅ¡ tiesų jie keiÄiasi. MÅ«sų karta buvo mokoma, kad medicina - tai mokslas ir menas. Ir iÅ¡ tikrųjų taip buvo - mes turÄ—jome palankias sÄ…lygas labiau įsigilinti į paciento bÄ—das ir į jo norus. Dabartiniai santykiai medicinoje yra reglamentuoti - svarbu viskÄ… apibrėžti, standartizuoti ir jau niekas nebesako, kad Å¡i sritis - menas.
TaÄiau žmogus - tokia individuali bÅ«tybÄ—. Juk ir tÄ… paÄiÄ… ligÄ… gydant vienam pacientui vieni vaistai tinka, kitam - kiti. ÄŒia kaip su automobiliu - kiek tos paÄios markÄ—s maÅ¡inÄ… patyrÄ™s serviso darbuotojas beremontuos, iki galo jos neperpras. Taip ir su žmogumi, tik dar sudÄ—tingiau - reikia pažinti jo jausmus, perprasti mintis. Kartais liga slepiasi paÄiuose giliausiuose psichologiniuose žmogaus kloduose.
Todėl labai gaila, kad medikui šiandien nepalikta erdvės varijuoti tarp mokslo ir meno - trūksta laiko bendravimui su žmogumi. Reikia įsigilinti į jo bėdas, kurios dažnai ir slepia ligos priežastis. Mes, medikai, jau esame įsprausti į griežtus rėmus: simptomai - tokie, diagnozė - tokia, gydymas - toks.
IÅ¡ dalies reikÄ—jo didesnio mÅ«sų darbo susisteminimo, taÄiau puikiai visi prisimename prieÅ¡ daugelį metų nuskambÄ—jusį atvejį, kai mažai mergaitei Rasytei buvo nupjautos kojos. Tuomet jai padÄ—jo daug žmonių, kurie nepaisÄ— juos varžiusių taisyklių ir padarÄ— stebuklÄ…. DabartinÄ—mis sÄ…lygomis taip tikrai nebÅ«tų - visur instrukcijos ir draudimai. Kad ir žmogaus labui, gydytojas bijo peržengti savo įgaliojimus.
TaÄiau galime džiaugtis, kad dar nÄ—ra taip, kaip kitose Europos Å¡alyse.
TaÄiau ar tokie apribojimai neatvÄ—rÄ— smegduobÄ—s tarp mediko ir jo paciento?
ŽmonÄ—s, užėjÄ™ į kabinetÄ…, visuomet laukia iÅ¡klausymo. Bet jiems skirta tik po 20 minuÄių. Ir per šį laikÄ… gydytojas privalo žmogų iÅ¡klausyti, apžiÅ«rÄ—ti, nustatyti diagnozÄ™ ir paskirti gydymÄ….
Nori nenori tarpusavio santykiai privalo šaltėti. Kitose užsienio valstybėse tai jau norma, pas mus gi mediko ir ligonio ryšys iš inercijos likęs šiltesnis. Būna taip, kad savo darbe padarai daugiau nei tau priklauso - ir aš tuo džiaugiuosi.
Bet ar santykių šaltėjimas nepakenks gydymui - juk sakoma, kad kartais geriausias vaistas - paguodos žodis?
Mes taip nuo seno esame įpratę. Bet dabar jau einama prie to, kad jei tau reikia psichologinės paramos, eik pas psichologą ar psichiatrą. Gydytojas gali daryti tik tai, ko tiksliai reikia.
TaÄiau ar negalÄ—jo toks Å¡altas gydytojo ir paciento bendravimas dar labiau pakurstyti Å¡irdį minkÅ¡tinanÄias dovanÄ—les ir kyÅ¡ius?
Kartais mÄ…stau, kodÄ—l žmonÄ—s galvoja, kad gydytojui reikia kažko papildomai. Ir manau, jog pirmiausia tai yra dÄ—l įsitvirtinusių stereotipų. ŽmonÄ—s mÄ—gsta tokius dalykus, kaip "man sakÄ—", "girdÄ—jau". Ir žiÅ«rÄ—k, jei jau pacientas nedavÄ— kyÅ¡io, tai jauÄiasi netvirtai - stebi, ar gydymas nebus prastesnis. O jei gydytojas susiraukia - tai jau ir visai blogai, nors galbÅ«t jis turi kažkokių rÅ«pesÄių.
KyÅ¡ininkavimas medicinoje panaÅ¡us į stereotipÄ…, kad visi medikai geria tik konjakÄ…. AÅ¡ pati nevartoju jokio alkoholio ir prisimenu tokiÄ… situacijÄ…, kai viename baliuje neįsiÅ«lÄ™ man gÄ—rimų sveÄiai susidarÄ— nuomonÄ™, kad laukiu konjako - mat visi gydytojai kitokių alkoholinių gÄ—rimų nevartoja.
Žmonės tiesiog sukuria etiketes ir jas visiems pritaiko. Todėl reikia garsiai kalbėti apie tokias problemas.
Bet už visus medikus visgi sunku kalbėti.
Mes, gydytojai, gauname algas ir neturėtume laukti kyšio ar dovanos. Aš pati esu prieš bet kokį spaudimą ar tokio pobūdžio užuominą savo darbe. Šiaip, manau, kad Kupiškyje kyšininkavimas nėra didelė problema.
TaÄiau pirmiausia, manau, reikia su kyÅ¡ininkavimu pradÄ—ti kovoti nuo savÄ™s, tuomet ir nereiks badyti pirÅ¡tu į kitus.
Be to, manau, kad viso šio reiškinio pradžia - nekaltas nusirašinėjimas mokyklos suole. Tai juk toks pat nesąžiningas elgesys siekiant naudos sau. Tik pas mus nusirašinėjimas nėra blogybė - ir mokykloje, ir universitete masiškai nusirašinėjama, ir tai jau vos ne norma tapo. Tuo tarpu kitose Europos šalyse tokie dalykai - itin netoleruojami.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.