Osvaldas Miciūnas dvidešimt dienų praleido Irane. „Apie kiekvieną ten sutiktą žmogų būtų galima atskirą knygą parašyti“, - sakė vaikinas, prieš daugiau nei mėnesį grįžęs į gimtinę. Ši kelionė jau ne pirmoji dvidešimt ketverių metų kupiškėno gyvenime. Keliauti - tai, anot jo, visų pirma pažinti kitus žmones ir save, pasisemti naujų idėjų.
Kelionių anatomija
Osvaldas prieÅ¡ Å¡eÅ¡erius metus baigÄ— KupiÅ¡kio gimnazijÄ…. Mokykliniais metais sportuoti mÄ—gÄ™s vaikinas iÅ¡ pradžių buvo pasirinkÄ™s studijas KÅ«no kultÅ«ros akademijoje. TaÄiau jomis greitai nusivylÄ— ir metÄ—. Po to įstojo į Kauno kolegijÄ… studijuoti turizmo ir vieÅ¡buÄių vadybos. Å iuo metu jam beliko paraÅ¡yti specialybÄ—s bakalauro darbÄ… ir studijos bus baigtos.
„Studijos davė man galimybę pakeliauti. Prieš dvejus metus pagal studentų mainų programą „Erazmus“ buvau išvykęs studijuoti į Prancūziją. Ten pirmą kartą išsiruošiau į kelionę autostopu. Tokiu būdu aplankiau jau apie dvidešimt Europos valstybių. Vieną vasarą dirbau Jungtinėse Amerikos Valstijose. Studentams ten lengva gauti darbo leidimą“, - pasakojo apie save pašnekovas.
PraÄ—jusių metų lapkritį Osvaldas buvo pradÄ—jÄ™s planuoti kelionÄ™ į IndijÄ…. Ketino ten nusigauti per TurkijÄ…, IranÄ… ir PakistanÄ…. PrieÅ¡ tai nutarÄ— Å¡iÄ… vasarÄ… padirbÄ—ti Kipre. Ten jo sumanymas Å¡iek tiek pasikoregavo. Vaikinas autostopininkų interneto puslapyje sužinojo, kad viena lietuvÄ— mergina ieÅ¡ko pakeleivių į TurkijÄ…. Su ja susisiekÄ— ir abu sutarÄ— keliauti. „AÅ¡ labiau mÄ—gstu į kelionÄ™ leistis vienas. Man patinka paÄiam priimti sprendimus savarankiÅ¡kai. TaÄiau atsiliepti į merginos pasiÅ«lymÄ… paskatino mintis, kad jai vienai keliauti į Rytus bÅ«tų nesaugu. Antai vyrai turkai yra linkÄ™ kabinÄ—tis prie moterų, ypaÄ tų, kurios vieÅ¡umoje pasirodo vienos. Mano pakeleivÄ— jų įkyraus dÄ—mesio neiÅ¡vengÄ— netgi keliaudama kartu su manimi“, - dalijosi kelionÄ—s prieÅ¡istore Osvaldas.
Su Ieva Gudmonaite jis susitiko Bulgarijoje ir patraukė į Stambulą. Iki šio miesto juos pavėžėjo tolimųjų reisų vairuotojas. Keliauninkų biudžetas buvo minimalus. Jie neturėjo 75 eurų Irano vizai. Tad nusprendė užsidirbti. Didžiausioje Stambulo gatvėje, kur apstu parduotuvėlių ir turistų, Ieva (mergina yra Vilniaus dailės akademijos studentė, priklauso rašytojų sąjungai) piešė portretus, o Osvaldas grojo gitara. Greitai pavyko surinkti reikiamą sumą, nes turkai vyrai labai mėgsta turėti dailininko pieštą portretą.
Skirtumai
„Irano sieną kirtome lyjant lietui ir žaibuojant. Gamtos stichija kėlė kažkokį nenusakomą nerimą. Gal veikė iki tol turėta informacija apie Iraną, kad turistams tai gana pavojinga šalis. JAV prezidentas Bušas Iraną yra pavadinęs blogio ašimi. Be to, ir mano mama su seserimi, sužinojusios, kad keliauju ten, labai nerimavo ir abejojo mano sprendimu“, - pasakojo Osvaldas.
TaÄiau nuogÄ…stauta buvo be reikalo. Irane keliauninkams tereikÄ—jo tik Å¡iek tiek prisitaikyti prie vietos paproÄių. Ten uždraustas feisbukas, nÄ—ra gatvÄ—s muzikantų, galioja sausas įstatymas, moterys vieÅ¡ai negali dainuoti ir Å¡okti. Nuostabius balsus turinÄios iranietÄ—s daugiausia reiÅ¡kiasi užsienyje. Tik po to grįžti į gimtinÄ™ dÄ—l gresianÄių sankcijų praktiÅ¡kai nebegali.
Irane gatvÄ—se neleidžiama vedžioti Å¡unų. Jie laikomi neÅ¡variais. IÅ¡ nepaisanÄio Å¡io draudimo asmens gali bÅ«ti atimtas Å¡uo. Net kaimuose kažkodÄ—l Å¡unų mažai keliauninkams teko matyti. Osvaldas Å¡ortus turÄ—jo pakeisti į kelnes, o Ieva - labiau paisyti iranietÄ—ms privalomos aprangos. Ten moterys vieÅ¡umoje turi visada pridengti plaukus ir visÄ… kÅ«nÄ…. Leidžiama nedengti tik veido ir rankų plaÅ¡takų. AiÅ¡ku, į užsienieÄių aprangÄ… žvelgiama Å¡iek tiek atlaidžiau, bet svarbiausi reikalavimai iÅ¡lieka.
„Ta apranga mums buvo kaip žaidimo forma. Norėjome kuo giliau integruotis į vietinę kultūrą. Ieva mokėsi iranietiškų dainų, o aš – persų kalbos. Sutiktiems žmonėms sakėme, kad mes esame ne turistai, o keliautojai. Aš net fotoaparato neturėjau. Man kelionės - ne architektūra, bet bendravimas su žmonėmis, pažintis su jų gyvenimo būdu“, - teigė pašnekovas.
Osvaldas džiaugÄ—si, kad keliauti į IranÄ… prikalbino ir IevÄ…. Be jos kelionÄ— bÅ«tų gal ir ne tokia turininga, mažiau kontaktų bÅ«tų pavykÄ™ užmegzti. Mat Irano gatvÄ—se moteris negali prieiti ir užkalbinti vyro, o vyras - moters. Jei yra nesusituokÄ™, vyrai ir moterys negali sveÄiuotis vieni pas kitus, vaikÅ¡Äioti poromis. Kas nepaiso tų draudimų, gresia dideli nemalonumai, net iki kalÄ—jimo. Jei nori iÅ¡vengti nemalonumų, užklupta, pvz., besiÅ¡nekuÄiuojanti kambaryje buvusių klasÄ—s draugų porelÄ—, privalo susituokti.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.