Å ių metų pradžioje Lietuvoje pradÄ—tas įgyvendinti projektas „Pažinkime Å¡ikÅ¡nosparnius drauge“. Jį inicijavo Europos SÄ…jungos finansuojama programa „Veiklus jaunimas“ Å io projekto pagrindinis tikslas yra suteikti galimybÄ™ Lietuvos kaimo vietovių jaunimui turiningai praleisti savo laisvalaikį tyrinÄ—jant gamtÄ… ir joje gyvenanÄius Å¡ikÅ¡nosparnius. Vienas iÅ¡ tyrinÄ—jimų užpraeitÄ… savaitÄ™ vyko Biržuose, į kurį įsitraukÄ— ir kupiÅ¡kÄ—nai. KodÄ—l bÅ«tent Å¡ikÅ¡nosparniai? Lietuvoje yra tokių Å¡ikÅ¡nosparnių rÅ«Å¡ių, kurios privalo bÅ«ti saugomos. Svarbus žingsnis Å¡ių žvÄ—relių iÅ¡saugojimo link yra visuomenÄ—s supratingumas ir pagalba. Å iuo atveju jaunieji Å ikÅ¡nosparnių apsaugos Lietuvoje draugijos (SALD) nariai rengia stovyklas jaunimui, kad leistų pažinti Å¡ikÅ¡nosparnių gyvenimÄ… ir padÄ—tų jiems neiÅ¡nykti. Biržų regioninio parko biologÄ—s Renatos UlinskienÄ—s dÄ—ka, jaunimas iÅ¡ Alizavos miestelio buvo pakviestas bÅ«tent į tokiÄ… stovyklÄ… ir patyrÄ— neiÅ¡dildomų įspÅ«džių.
KÄ… reikia žinoti? SusirinkÄ™s jaunimas iÅ¡ KupiÅ¡kio rajono ir Biržų, susipažino su SALD nariais, kurie dvi dienas mokÄ—, kaip reikia elgtis su Å¡iais Å¡altakraujais žinduoliais. Pirmadienį paskaitose jaunimas sužinojo daug įdomių dalykų. Å ikÅ¡nosparniai yra naktiniai gyvÅ«nai. Lietuvoje jų yra apie 15 rÅ«Å¡ių, o dar dvi yra ieÅ¡kotinos. Dauguma mitų ir istorijų pasakoja apie Å¡iuos žinduolius netikrų dalykų. Å ikÅ¡nosparniai visai nesivelia į plaukus, o dienÄ… miega pakibÄ™ ore. Kam to reikia? Kad pailsÄ—tų ir neprarastų savo esamo kÅ«no svorio. Maisto Å¡ikÅ¡nosparniai susiranda pasiklaiusdami ne regÄ—jimu, bet tobulai iÅ¡sivysÄiusia klausa. Tamsoje orientuotis jiems padeda skleidžiami ultragarsai, kuriuos vÄ—liau jie ausimis sugauna grįžtanÄius aidu. Tai vieninteliai žinduoliai, kurie gali skraidyti. VienÄ… vakarÄ… jaunimas, norÄ—damas stebÄ—ti Å¡ikÅ¡nosparnius, naudojosi detektoriais. Å iais prietaisais nustatomas dažnis, kuris pagauna Å¡ių žinduolių skleidžiamus garsus. Buvo tikrai įdomu iÅ¡girsti žmogaus ausiai negirdimÄ… garsÄ….
Gyvena ir inkiluose Ne taip lengva šikšnosparniams išgyventi, kai dauguma žmonių juos naikina. Šios būtybės,
kaip ir mes, turi gyventi. Å ikÅ¡nosparniai yra naudingi. Jie vasarÄ… naikina vabzdžius kenkÄ—jus. Å ie žinduoliai daugiausia gyvena medžiuose. TaÄiau jiems, kaip ir kitiems paukÅ¡Äiams, įsikurti gali tikti ir specialÅ«s inkilai. Tik Å¡ikÅ¡nosparniams gaminamas inkilas turÄ—tų bÅ«ti labai patvarus, nesulūžti ir nesutrÅ«nyti 15-20 metų. Å ikÅ¡nosparniai labai nemÄ—gsta skersvÄ—jų, todÄ—l inkilai turi bÅ«ti sandarÅ«s, sukalti iÅ¡ tvirtų, neÅ¡akotų lentų. Inkilai Å¡ikÅ¡nosparniams gaminami iÅ¡ sveikų, sausų, neobliuotų 2,5-3 cm storio lentų. Inkilo aukÅ¡tis – apie 100 cm, plotis – 25 cm. Apvalios landos skersmuo – 5 cm, plyÅ¡io plotis – 4 cm. Labai svarbu parinkti tinkamÄ… vietÄ…, kad nebÅ«tų Å¡alia inkilo daug Å¡akų ir bÅ«tų saulÄ—ta, nes Å¡ikÅ¡nosparniai mÄ—gsta Å¡ilumÄ….
Ne visi abejingi Stovyklautojams vietiniai gyventojai parūpino inkilų šikšnosparniams. Dauguma troško padėti šiems gyvūnams. Vakare visi ėjo stebėti ir klausytis šikšnosparnių, o ryte kėlė inkilus į medžius. Sunkus darbas, bet vertas dėmesio. Tarp jaunimo vyravo geros emocijos, o kartu ir konkurencija. Už iniciatyvumą ir drąsą Neringa Šešeikaitė ir šio straipsnio autorė gavo kelialapius nemokamai atvykti į rudenį vyksiantį baigiamąjį projekto „Pažinkime šikšnosparnius drauge“ renginį.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.