Kupiškėnų mintys

2024 m. lapkričio 25 d., pirmadienis

Reklama   |   Prenumerata   |   Naujienos   |   Archyvas

 

 Ieškoti

Kroštas brungiausias
Informacija
Įkainiai
 

Vėrinys

PIRMAS žMOGUS į KOSMOSą - ADELėS šEIMA į LIETUVą

BanguolÄ— ALEKNIENÄ–

2012−06−16

Komentarai5    Paruošti spausdinimui      Nusiųsk šio straipsnio nuorodą draugui

Adelė Sokaitė-Šileikienė parodė rankomis dailiai siuvinėtą staltiesę, kurią jos mamai už pasiūtą suknelę Sibire dovanojo Danutė Indrašienė.
AutorÄ—s nuotrauka
Nuo pirmųjų lietuvių trėmimų į Sibirą jau prabėgo daugiau nei septyniasdešimt metų. Tarp mūsų vis mažiau belieka to meto liudytojų, savo kailiu pajutusių visą atskyrimo nuo artimųjų, nuo savo krašto siaubą, patyrusių didelių kančių, kovos dėl išgyvenimo sunkumų. Šiuo metu prisiminimais daugiausia dalijasi jų vaikai, gimę tremtyje arba visiškai maži ištremti kartu su savo tėvais. Tremtis jų sąmonėje taip pat yra palikusi aiškią žymę. Tik gal ne tokią skaudžią, labiau jų tėvų prisiminimais grįstą, dažniausiai šviesia vaikystės skraiste apsuptą, namiškių rūpesčio nuglostytą, nuspėjamą iš jų lūpomis su vos juntamu slavišku akcentu tariamo lietuviško žodžio.
Kupiškėnė Adelė Sokaitė-Šileikienė tremtine tapo vos sulaukusi šešių mėnesių amžiaus. Tremtinės etiketė ją tebelydi iki šiol, o tris kartus jai apie tai buvo priminta ir pašalinių.

IÅ¡ tÄ—vo skrynelÄ—s

Adelė patvirtino, kad jos prisiminimai iš dalies yra iš mamos ar tėvo girdėtų prisiminimų apie tremties aplinkybes, apie gyvenimą Sibire atpasakojimas. Kai šeima grįžo iš tremties, ji tebuvo paauglė, o jos brolis ir sesuo dar jaunesni. Prisiminti tuos laikus padeda ir gausus šeimos nuotraukų archyvas, ir jos mamos skrupulingai rinkti įvairūs dokumentai. Juos ji laikė tėvo tremtyje sumeistrautoje medinėje dėžutėje. O dabar tą dėžutę su savo relikvijomis saugo Adelė. Sklaidydamos senų nuotraukų pluoštelį, žiūrinėdamos tos medinės dėžutės lobyną ir pradėjome šneką apie praeitį.

Adelė gimė Mičiūnų kaime, Skapiškio seniūnijoje. Pirmieji jos gyvenimo mėnesiai prabėgo senelio iš mamos pusės, Povilo Mikšio, namuose, kur buvo įsikūrę ir jos tėvai - Romualdas ir Julijona Sokai.

Adelės tėvas dirbo tuometinio Naivių durpyno vedėju. Jam pasakė, kad Mikšio šeima yra įtraukta į vežamų šeimų sąrašą. Senelis buvo tik prieš pusmetį grįžęs iš metų tremties Archangelske, kur pakliuvo taip pat metus iškalėjęs Vilniuje už pyliavų valstybei nesumokėjimą. Visi jau buvo pasirengę bėgti iš gimtinės į Panevėžį. Mama nenorėjo vien tik su lagaminais išvažiuoti. Laukė mašinos daiktams perkraustyti - ir sulaukė. Tik ne į Panevėžį, bet į tolimąją Irkutsko sritį. Netrukus iš paskos buvo ištremta ir mamos sesuo Ona Mikšytė, kuri tuo metu mokėsi Šiauliuose. Kitų seserų, kurios ištekėjusios gyveno atskirai gretimuose kaimuose, nelietė. Matyt, pavardės neužkliuvo.

„Mama pasakojo, kad jų išvežti iš namų atėjo du lietuviai ir du rusų kareiviai. Vyrams jie liepė sėsti kartu su jais prie stalo, o jai įsakė ruoštis. Nieko kito mamai nebeliko kaip ir mane ant to stalo vidurio klykiančią padėti. Didelės ruošos neprireikė, nes iš anksto buvo ir džiūvėsių pridžiovinta, ir duonos prikepta. Rusų kareivis mamai pataręs pasiimti viską, kiek tik gali. Kai kojinė siuvamoji mašina „Singer“ visa netilpo, tai jos galvutę vis tiek įspraudė tarp kitų rakandų. Tėtis jau Sibire pats primeistravo, ko stigo tai siuvamajai, ir mama galėjo ne tik šeimą visą apsiūti, bet ir aplinkinius. Tokiu būdu ir papildomą duonos kąsnį namiškiams pelnyti. Pakeliui į Skapiškio geležinkelio stotį, važiuojant pro tėvo gimtuosius namus, mama norėjo mane išmesti per mašinos bortą seneliams manydama, kad vaikui bus saugiau ir geriau pas juos augti nei kažkur Sibiro platybėse, bet tas pats rusų kareivis neleido ir pasakė, kad vaikas turi augti su motina. Po to mama kalbėjo, kad to kareivio patarimas buvęs išmintingas, kad tikrai būtų buvę nepakeliamai sunku palikus ją“, - dalijosi prisiminimais pašnekovė.

Nuo barako iki namo

Adelės šeima pirmiausia atsidūrė Irkutsko rajono Kardono vietovėje, po to perkelta į kitą barakų miestelį Sredniaja kaime. Dauguma tremtinių ten dirbo miško ruošos darbus. Taigoje medienos buvo apsčiai. Dokumentų skrynelėje saugomas ir tėvui ten išduotas pažymėjimas, kad jis gali dirbti su elektriniu ir benzininiu pjūklu. Į mišką šakų genėti kurį laiką teko eiti ir jau garbaus amžiaus seneliui Povilui. Paskui jis namuose vertėsi apsiūdamas storesniu veltiniu pirktinių veltinių padus. Tai buvo reikalinga aplinkiniams paslauga. Adelės mama tuo metu jau laukėsi antrojo vaikelio ir su ja buvo namuose. Brolis Bronius gimė 1949 m sausio 1 d., o 1953 m. pasaulį išvydo ir sesuo Rima. Artimieji ją vadina Roma, nes Romualdos vardu ji buvo pakrikštyta, o gimimo liudijime neteisingai įrašytas Rimos vardas. Mamai taip ir neteko dirbti valdiško darbo. Ji augino vaikus, siūdavo. Pasak Adelės, pirmieji penkeri metai buvo sunkiausi.

Mama sakydavo, jei ne vyro Romo tėvų siuntiniai iš Lietuvos, tai ir ta paprasčiausia košė būtų ne tokia buvusi.
„Gyvenimas pagerėjo penktais metais, kai mūsų šeima įsigijo karvutę. Šienauti su kaimynais tėvai važiuodavo apie 20 km į taigą, kur iškirtę medžius ir išrovę kelmus buvo pasidarę pievą. Prieš tai mama pasakojo, kad visame Sredniaja kaime buvo tik viena karvė, o pieno puslitrį vaikams gaudavusi tik kas antrą dieną per kyšius, kuriems buvo paaukotos visos jos siūtos suknelės. 1954 m. tėvai kartu su kita lietuvių šeima Malaja Goloustnaja kaime susirentė dviejų galų namą“, - pasakojo Adelė.

Mažųjų pareigos

„Žinoma, mūsų, vaikų, gyvenimas buvo kur kas nerūpestingesnis. Tačiau ir mes augome turėdami įvairių pareigų. Uogaudavome, grybaudavome. Daugiausia mamai uogienei virti pririnkdavome čia pat Šamankos kalno papėdėje sirpstančių bruknių ir girtuoklių. Mėlyniauti reikėdavo važiuoti toliau į taigą. Tad šių uogų teturėdavome vieną kitą kibirą. Sibire vasaros trumpos. Ten neauga obelys. Mažyčių obuoliukų kartu su mandarinais būdavo pridėta į naujametinių dovanėlių saldainių maišelius. Iš Lietuvos džiaugdavomės sulaukę siuntinuko ir su džiovintais obuoliais. Vėliau didelių šviežių obuolių mums atsiųsdavo buvę kaimynai, pirma mūsų sugrįžę į Lietuvą.

Vaikų pareiga buvo ir kas rytą lentpjūvėje po pjuvenomis surasti ir priskaldyti ledo pienui šaldyti. Reikėdavo ir kiaulėms žolės prirauti, daržus ravėti. Tėvai kasmet porą kiaulių užaugindavo. Turėjome ir vištų. Pamažu ūkiškas kaimo gyvenimas supanašėjo su buvusiu Lietuvoje. Ant stalo nestigo lašinių, turėdavome ir taukų atsargų.
Per visus darbus lietuviai nepamiršdavo ir dvasinių reikalų. Puronų troboje buvo įrengtas altorėlis. Kiekvieną sekmadienį ten visi eidavome pasimelsti kaip į bažnyčią, ten vykdavo gegužinės pamaldos. 1957 m. mus pirmą kartą aplankė kunigas J. Budrikis iš Lietuvos. Jis pakrikštijo vaikus, suteikė, kam reikia, santuokos, Pirmosios Komunijos sakramentus“, - pasakojo buvusi tremtinė.

Kas į kosmosą, kas į Lietuvą

Adelės šeima 1960 m. gavo leidimą grįžti iš tremties į Lietuvą. Tik senelis Povilas šios dienos nebepamatė. Jis mirė 1959 m., sulaukęs 77 m. Artimieji jo prašė kartu važiuoti su keleriais metais anksčiau grįžtančia į gimtąjį kraštą viena lietuvių šeima argumentuodami, kad seno žmogaus niekas nebekamantinės, ramiausiai jis galėsiąs ir nelegaliai pasiekti namus. Tačiau senelis atsisakęs išvykti be jų.
Į Lietuvą Sokai išsiruošė 1961 m. balandžio 12 d. Adelei ši diena įstrigo visam gyvenimui. Pakeliui Irkutske stabtelėjo pernakvoti pas pažįstamus. Ten ir išgirdę, kad pirmasis žmogus pakilo į kosmosą. Ši žinia sklido iš radijo imtuvų, garsiakalbių visame mieste. Taigi Adelei Kosmonautikos diena žymi sugrįžtuves iš Sibiro tremties.

Pas senelius

„Į Lietuvą viską parsivežėme. Važiavome dvi šeimos. Tai visam turtui parsigabenti buvo užsakytas traukinio vagonas. Kelionė užtruko beveik dvi savaites. Sugrįžę įsikūrėme tėtės namuose. Ten tuo metu gyveno senelis ir tėtės sesuo. Mamos tėviškė buvo visiškai nugyventa. Kolūkis paprašė 8 tūkst. rublių jai atsipirkti. Bet toks sandėris tėvų nesuviliojo. Juolab kad buvo kur apsistoti. Vėliau mamos namus išvežė. Šie trobesiai kartu su dar vienu namu buvo panaudoti Virbališkių senosios mokyklos statybai. Į mamos tėviškės sodybvietę eidavome aviečiauti. Ten buvo prisodinta skiepytų aviečių“, - pasakojo pašnekovė.
Adelės tėvas nėjo į kolūkį, o įsidarbino Noriūnų MSV. Ten darbavosi iki 1970 m., kol pasiligojo. Šeima jo neteko 1972-aisiais.

Mama nedirbo, siūdavo. Šiek tiek jai teko prižiūrėti kolūkio veršelius, už 60 arų sodybos sklypelį reikėjo ravėti kolūkio burokus. Kaip neblogai šeimininkei, jai patikėdavo virti valgį studentų vasaros stovykloms kolūkyje. Pasak Adelės, mama buvo labai smalsus, mėgstantis keliauti žmogus. Jau į devintą dešimtį įžengusi nuvažiuodavo į Vilnių sesers aplankyti, bažnyčių sostinės apžiūrėti. Ji mirė 2006 m.

Su tremtinės žyme

Į Lietuvą Adelė sugrįžo bebaigdama 7 klases. Toliau jai teko gyventi bendrabutyje ir mokytis Rokiškio 2-oje vidurinėje mokykloje, kur dėstyta rusų kalba. Mergina puikiai išlaikė septynmetės mokyklos egzaminus ir toliau siekė šioje mokykloje brandos atestato. Lietuviškai skaityti ją buvo tėvai išmokinę. Pasakų knyga „Užburta karalystė“, atsiųsta iš Lietuvos, buvo jos elementorius. Tačiau lietuviškai ji mokėjo tuo metu rašyti tik rusiškomis raidėmis. Kartu su ja, kol baigė aštuonmetę, porą metų Rokiškyje mokėsi ir brolis, vėliau jis mokslus tęsė technikume. Jaunylė sesutė mokslus Lietuvoje pradėjo Juodpėnų pradinėje mokykloje. Jos pirmaklasės žinios buvo labai gerai įvertintos. Ją norėjo net į trečią klasę perkelti.

Plačiau skaitykite "Kupiškėnų mintyse"

Povilas Mikšys (kairėje), Romualdas Sokas, Julijona Sokienė su vaikais - Broniumi, Adele ir Rima 1956 m. gegužės 1 d. Malaja Goloustnaja kaime.

Adelės Sokaitės-Šileikienės tėvas su kitu lietuviu 1954 m. Malaja Goloustnaja kaime pasistatė tokį namą.
Nuotraukos iš Adelės Šileikienės archyvo


Skaityti komentarus (5)

 

Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos
skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
 

 

Vardas:  (nebūtinas)
El. paštas:  (nebūtinas)
Komentarai:

Šį lauką palikite neužpildytą:

 

 Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.

 

Savaitės klausimas

Ar pritariate, kad tėvai būtų skatinami eiti tėvystės atostogų?

 
 
 
 

 

Vardadieniai

GermilÄ—, Jaumantas JaumantÄ—, Katarina, KatrÄ—, Katryna, KotrÄ—, Kotryna, Santautas, SantautÄ—, Sanvyda, Sanvydas, SanvydÄ—, TrynÄ—.

Naujienos: Visos naujienos  |  Aktualijos  |  Gamta ir mes  |  Sveikata  |  Vėrinys  |  Nuomonės  |  KupiÅ¡kio kraÅ¡to kaimų istorijos  |  Rezervuota jaunimui  |  PAMIRÅ TI NEGALIMA PRISIMINTI
KroÅ¡tas brungiausias: KupiÅ¡kėnų kertala
Informacija: Skelbimai  |  Atsiliepimai  |  Redakcija
Ä®kainiai: Prenumerata  |  Reklama
Archyvas: Amatų gijos  |  AukÅ¡taičių kraÅ¡tas  |  Bendruomenė  |  Kamara  |  Iš ESmės  |  PožiÅ«ris  |  Sugrįžimai  |  Ulyčia  |  Amžių sandÅ«roje  |  „Pasikalbosykim“  |  Laiko raÅ¡tas  |  Gyvenimo ratas  |  Savi tarp kupiÅ¡kėnų  |  Å ėlsmas  |  Talalojus  |  Pasikalbosykim  |  MÅ«sų Å¾monas  |  Likimai  |  Horizontai  |  Propagandos anatomija  |  Pabėgėliai  |  PilietiÅ¡kumas  |  Kas mus saugo?

Jūs esate

9 087 894

šios svetainės lankytojas


Šiame puslapyje pateiktą medžiagą kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Kupiškėnų mintys“ sutikimą.

 

UAB „Kupiškėnų mintys“, Gedimino g. 34, 40130 Kupiškis

Tel.: (8 459) 3 54 74, tel./fax.: (8 459) 5 48 89.

Elektroninis paštas: [email protected]