Pasaulyje plintanÄių gyvulių ligų: kempinligÄ—s, kiaulių maro, snukio ir nagų ligos kaltininkÄ— yra pati žmonija. Tai galima pagrįsti ir konkreÄiu pavyzdžiu. Antai augant mÄ—sos poreikiui stengiamasi kuo labiau intensyvinti gyvulininkystÄ™. Galvijai Å¡eriami mÄ—sos kaulų miltais, kuriuose aptinkamas kempinligÄ—s sukÄ—lÄ—jas. Tad svarbu, kad žinotume, ar auginamas galvijas nÄ—ra užsikrÄ—tÄ™s tam tikromis ligomis. Å iam procesui reikalingos identifikavimo priemonÄ—s, viena iÅ¡ jų - įsagai.
Identifikacijos sistema
Seniau galvijų bandos numeris buvo fiksuojamas raguose, o nuo šiol - ausyse. Visad mūsų akį traukia ryškūs įsagai, dar kitaip mes linkę juos vadinti auskarais, esantys galvijų ausyse. Bėgant laikui reikėjo kuo tikslesnės identifikacijos sistemos. Gyvulių ženklinimo sistema yra viena svarbiausių visos atsekamumo sistemos grandžių.
1994 metais Lietuva iÅ¡ Naujosios Zelandijos gavo 200 numerių. MÅ«sų valstybei reikÄ—jo integruotis į identifikavimo sistemÄ…. Nuo to laiko prasidÄ—jo individualusis ženklinimas. Pasak KupiÅ¡kio r. valstybinÄ—s maisto ir veterinarijos tarnybos vyr. veterinarijos gydytojo Mindaugo PapuÅ¡kos, visi galvijai buvo suženklinti per tris nepilnus mÄ—nesius, iÅ¡skyrus kontroliuojamÄ…sias bandas. Å is darbas buvo sunkus ir didelis, bet atliktas per labai trumpÄ… laikotarpį. "ReikÄ—jo ne tik suženklinti, bet ir suvesti visÄ… informacijÄ… į duomenų bazÄ™", - pasakojo M. PapuÅ¡ka. Å ios sistemos reikia ne tik dÄ—l gyvulių sergamumo kontrolÄ—s, bet ir praverÄia gyvulio vagystÄ—s atveju. Nuo 2002 metų identifikuojamos avys ir ožkos. - O nuo 2004 metų visi galvijai privalÄ—jo turÄ—ti pasus", - sakÄ— M. PapuÅ¡ka.
Registruoti ir ženklinti naminius gyvÅ«nus bei vykdyti jų kontrolÄ™ yra viena pagrindinių priemonių siekiant užtikrinti duomenų atsekamumÄ… ir gyvÅ«nų sveikatingumÄ…. Svarbiausius duomenis galime sužinoti iÅ¡ skaiÄių, kurie bÅ«na pateikti įsaguose.
SkaiÄiukų eilÄ—
"Jeigu galvijas pameta įsagus, tada jie gaminami iš naujo", - teigė M. Papuška. Įsagai šiuo metu gaminami Prancūzijoje. Gera žinia, kad ūkininkai (turintys daugiau nei penkis galvijus) patys gali pirkti ir verti įsagus bei suvesti visus reikalingus duomenis į bazę. Įsagai yra padaryti iš specialios plastmasės, taip pat juose yra įrengtos mažytės mikroschemos. Pagal jas galima matyti, kaip galvijai keliauja po visą pasaulį, kai yra transportuojami.
O svarbiausias dalykas įsaguose - brūkšninis kodas. Šiame kode yra fiksuojama gyvulio rūšis, vietovė, eiliškumas ir kontrolė. Vartotojas šią informaciją mato ir mėsos vitrinose.
Dažniausiai visi galvijai yra identifikuojami bandomis. Įsagų numeriai yra tikrinami ir skerdyklose, jie turi sutapti.
Savininko atsakomybÄ—
Pasak M. Papuškos, banda tai vienetas, pagal kurį tiriamos ligos.
Norint iÅ¡vežti galvijus reikia turÄ—ti sveikos bandos statusÄ…. ValstybinÄ— veterinarijos tarnyba suveda informacijÄ… apie transportÄ…, vežėjÄ…, kelionÄ—s trukmÄ™. M. PapuÅ¡kos teigimu, galima gyvulio judÄ—jimÄ… visiÅ¡kai tokiu bÅ«du atsekti. Tad neturÄ—tų kilti jokių problemų norint atsekti plintanÄiÄ… ligÄ…. Juk gyvulys kontroliuojamas, galima sakyti, visÄ… laikÄ…, pavyzdžiui, pieno tyrimai, juk pagal juos matome, ar galvijas neserga tuberkulioze. Svarbu žinoti, kad už galvijo sveikatÄ… atsako savininkas. Tad ligas galima suvaldyti. Neregistruotus ir neženklintus gyvÅ«nus skersti draudžiama.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.