PanemunÄ—lio 240 metų sukakÄiai buvo iÅ¡leista dviejų dalių monografija „PanemunÄ—lis“. Joje net penki straipsniai skirti kunigui Jonui Katelei, gimusiam Suvainių kaime (priklausÄ— KupiÅ¡kio dvarui), KupiÅ¡kio parapijoje. Remdamasi monografijos „PanemunÄ—lis“ medžiaga skaitytojams priminsiu apie šį dvasininkÄ….
Rūpėjo žmonės
KupiÅ¡kÄ—nas kunigas Jonas KatelÄ— - vienas garsiausių savo laikmeÄio visuomenÄ—s Å¡vietÄ—jų, lietuviÅ¡ko raÅ¡to diegÄ—jas (rÅ«pinosi, kad visi parapijos žmonÄ—s bÅ«tų raÅ¡tingi), vyskupo Motiejaus ValanÄiaus idÄ—jų tÄ™sÄ—jas (kunigo iniciatyva PanemunÄ—lio parapijoje uždarytos visos smuklÄ—s), daraktorių mokytojas, slaptųjų mokyklų steigÄ—jas, jų ir knygneÅ¡ių rÄ—mÄ—jas, pats buvo sukaupÄ™s didelÄ™ bibliotekÄ…. Å vietimo darbas buvo taip iÅ¡plÄ—stas, kad PanemunÄ—lio valsÄiuje nebeliko kaimo, kuriame nebÅ«tų lietuviÅ¡kos mokyklÄ—lÄ—s. J. KatelÄ—s pastangos aprÅ«pinti slaptÄ…sias mokyklÄ—les reikalingomis mokymo priemonÄ—mis buvo unikalios visoje Lietuvoje.
Kunigas lankÄ— parapijieÄius, materialiai Å¡elpÄ— vargstanÄius, kaip dvasininkas gebÄ—jo rasti keliÄ… į daugelio Å¡irdis. J. KatelÄ— bendravo su tokiomis asmenybÄ—mis kaip Maironis, Juozas Tumas-Vaižgantas, Jonas Jablonskis, Povilas Matulionis ir daugeliu kitų. Už Å¡vietÄ—jiÅ¡kÄ… veiklÄ…, nelegalų mokymÄ… J. Katelei 1876 m. buvo paskirta policijos priežiÅ«ra.
Kun. J. KatelÄ— - visos kultÅ«rinÄ—s veiklos įkvÄ—pÄ—jas, rÄ—mÄ—jas ir organizatorius PanemunÄ—lio kraÅ¡te, nuo 1893 m. pradÄ—jÄ™s rengti slaptus vaidinimus. Jis - vienas iniciatorių 1894 m. įkuriant slaptÄ… „ŽiburÄ—lio“ draugijÄ…, kuri 1897 m. pavadinta „Žvaigžde“. Draugijos tikslas sukaupti slaptÄ…jį knygynÄ—lį, skaityti ir lavintis, užraÅ¡yti liaudyje nugirstÄ… pasakÄ…, dainÄ…, priežodį ar mįslÄ™, rengti vaidinimus. Kaip teigia dr. Bronius Riauka, J. KatelÄ— yra paraÅ¡Ä™s ir aritmetikos vadovÄ—lį. Jis vietinių valstieÄių sÄ…monÄ—je suformavo pagarbÄ… mokslui, lietuvybei. 1906 m. vyskupas MeÄislovas Paliulionis J. Katelei suteikÄ— GarbÄ—s kanauninko titulÄ….
Ir statytojas
Kunigas PanemunÄ—lyje be pastoracinÄ—s, Äia jau paminÄ—tos Å¡vietÄ—jiÅ¡kos veiklos, užsiÄ—mÄ— ir statybos darbais, nes jų dvasininkai negali iÅ¡vengti. PanemunÄ—lyje jis pastatÄ— naujÄ… klebonijÄ…, tvartus, kitus pastatus, užveisÄ— didelį sodÄ…, įkÅ«rÄ— bitynÄ…. TaÄiau vienas svarbių kun. J. KatelÄ—s darbų - naujosios mÅ«rinÄ—s PanemunÄ—lio bažnyÄios statyba (1897 m. patvirtintas architekto Florijono Vyganovskio parengtas bažnyÄios projektas, iÅ¡rinkta vieta bažnyÄios statybai). 1898 m. pamÅ«ryti pamatai, taÄiau trÅ«ko lėšų, tad darbas vyko pamažu. 1900 m. įsirengta net sava plytinÄ—, o 1907 m. jau iÅ¡mÅ«rytos sienos. Klebono sveikatai silpstant, bažnyÄios statybos darbus tÄ™sÄ— vikaras kun. Juozapas Budrikas, mirus kun. J. Katelei, tapÄ™s PanemunÄ—lio parapijos klebonu.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.