Rajono mokytojai, bibliotekininkai, muziejininkai ir kiti kultÅ«ros darbuotojai vasario 8 d. buvo susirinkÄ™ KupiÅ¡kio kultÅ«ros centro vitražų salÄ—je pasidalinti praÄ—jusiais metais savo nuveiktais darbais etninÄ—s kultÅ«ros sklaidos srityje. TÄ…dien Äia vyko rajono etninÄ—s kultÅ«ros plÄ—tros tarybos penktasis ataskaitinis susirinkimas.
Ä® jį buvo iÅ¡ sostinÄ—s atvykusi EtninÄ—s kultÅ«ros sklaidos tarybos specialistÄ— AukÅ¡taitijos regionui Vitalija VasiliauskaitÄ—, rajono KultÅ«ros ir Å¡vietimo skyriaus vedÄ—jas Rimantas Jocius, jo pavaduotojas Vytautas KnizikeviÄius. Renginį vedÄ— rajono etninÄ—s kultÅ«ros plÄ—tros tarybos pirmininkÄ— Kristina VarnauskaitÄ—.
Kad tradicijos tvirtėtų
KupiÅ¡kio kultÅ«ros centro folkloristÄ— Alma PustovaitienÄ— sakÄ—: „Šiais laikais etnokultÅ«rai nelengva. Ä® visÄ… mÅ«sų kultÅ«rÄ… braunasi kiÄas, Vakarų kultÅ«ros surogatai. Å iandien dar galime atsilaikyti savo dainomis ir savojo kraÅ¡to tradicijomis bei paproÄiais. Šį dvasinį penÄ… privalome kaip didžiausiÄ… paveldÄ… perduoti vaikams ir anÅ«kams. Ta intencija rajone ir vaikų bei moksleivių liaudies kÅ«rybos „Tramtatulio“ konkursÄ… rengiame ne kas antri metai kaip respublikinį jo turÄ…, bet kasmet, kad kupiÅ¡kÄ—niÅ¡ka tarmÄ— ir mÅ«sų kraÅ¡to tradicijos nenutrÅ«ktų, tvirtÄ—tų.“
Rajono etninės kultūros plėtros tarybos ataskaitiniame susirinkime pateikta šios srities entuziastų veiklos apžvalga bylojo, kad kupiškėnai, puoselėdami savo senąsias tradicijas, varo gilią vagą.
PateikÄ— ataskaitas
Savo veiklÄ… pristatÄ— KupiÅ¡kio vaikų lopÅ¡elio-darželio „ObelÄ—lė“ direktorÄ— DanguolÄ— KoženiauskienÄ—, Povilo Matulionio progimnazijos mokytoja, etnokultÅ«ros bÅ«relio vadovÄ— Daiva PalionienÄ—, Å epetos pagrindinÄ—s mokyklos technologijų mokytoja metodininkÄ— Ingrida PuÄÄ—tienÄ—. Apie Alizavos ir SubaÄiaus mokyklų veiklÄ… kalbÄ—jo etninÄ—s kultÅ«ros plÄ—tros tarybos narÄ— Dalia KaktienÄ—. IÅ¡ demonstruotų skaidrių buvo matyti, kad rajono ugdymo įstaigose pagal senovines tradicijas Å¡vÄ™stos kalendorinÄ—s Å¡ventÄ—s, vaikai buvo supažindinti su kupiÅ¡kÄ—niÅ¡ka tarme, senoviniais amatais. Tuos amatus jie pristatÄ— senųjų amatų dienose, mugÄ—se. Vaikai ir mokiniai taip pat mokyti liaudies dainų ir Å¡okių, tarmiÅ¡kų pasakojimų. Ko jie iÅ¡moko, visuomenÄ— galÄ—jo pamatyti ir įvertinti stebÄ—dama jų pasirodymus įvairiuose folkloro festivaliuose, mokyklų renginiuose, „Tramtatulio“ konkurse.
Apie rajono bibliotekininkių bendradarbiavimą su rajono ugdymo įstaigomis, ūkininkių draugija, laisvalaikio centrais papasakojo Kupiškio viešosios bibliotekos darbuotoja Danutė Baronienė. Bibliotekų kaimų padaliniuose su vietos bendruomenėmis, laisvalaikio centrais rengtos rankdarbių parodėlės, popietės, kuriose moterys dalijosi senovinių valgių ruošimo paslaptimis, senąsias tradicijas pritaikė rengiant įvairiais šventes, susipažino su kupiškėniškos tautosakos lobynais.
Muziejininkai irgi neatsiliko nuo kitų rajono etninÄ—s kultÅ«ros puoselÄ—tojų. LaukminiÅ¡kių kaimo muziejaus vedÄ—ja Janina PuronienÄ— pristatÄ— savo veiklÄ… ir plaÄiau papasakojo apie surengtÄ… tarpukario lietuvių moterų ryÅ¡Ä—tų skarelių parodÄ…. KraÅ¡totyrininkÄ—s seserys DanutÄ— SokienÄ— ir Liucija VilkaitÄ— demonstravo, kaip tos skaros buvo ryÅ¡imos mÅ«sų kraÅ¡te.
Etnografijos muziejaus specialistÄ— AuÅ¡ra JonuÅ¡ytÄ— papasakojo apie neseniai iÅ¡leistÄ… jos sudarytÄ… albumÄ… „Gyvenamieji kupiÅ¡kÄ—nų trobesiai“. Jame apibendrinta keletÄ… metų A. JonuÅ¡ytÄ—s tyrinÄ—ta mÅ«sų kraÅ¡to trobesiams bÅ«dinga puoÅ¡ybos įvairovÄ—. Jos kolegÄ— K. VarnauskaitÄ— padÄ—kojo visiems, kurie palaikÄ— ir jai su bendraautorÄ—mis, iÅ¡ kurių viena yra jos sesuo Asta BalÄiÅ«nienÄ—, padÄ—jo rengti pernai pasirodžiusį leidinį „Rytų aukÅ¡taiÄiai kupiÅ¡kÄ—nai“. K. VarnauskaitÄ— sakÄ—, kad Å¡i knyga skirta pagerbti ir jos moÄiutei Onai Varnauskienei, kuri saugojo kupiÅ¡kÄ—niÅ¡kÄ… tarmÄ™, pagarbÄ… jai įskiepijo ir savo anÅ«kÄ—ms.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.