Praeitis ir dabartis nÄ—ra du atskiri pasauliai. Tuo įsitikins iki kovo 25 d. į KupiÅ¡kio etnografijos muziejų užsukÄ™ lankytojai. . PraÄ—jusį penktadienį jame pristatyta paroda "MedžioklÄ—s praeitis ir dabartis“. Å i paroda jau antroji. Nuo 2003 m. vasarį surengtos medžioklÄ—s trofÄ—jų ekspozicijos ji skiriasi tuo, jog be ankstesnių metų bei naujausių medžioklÄ—s trofÄ—jų pateikiama ir istorinių žinių. Visi netilptų Parodoje galima iÅ¡vysti daug neseniai sumedžiotų žvÄ—rių ragų, ilÄių. IÅ¡ 2003-2004 m. medžioklÄ—s sezono ekspertams Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos (LMŽD) KupiÅ¡kio skyriaus nariai pristatÄ— daugiau kaip 50 trofÄ—jų. Vertingiausi iÅ¡ jų – tai septynių stirninų ir R. MiÄiÅ«dos Skapagiryje sumedžioto tauriojo elnio ragai. Ekspozicijoje - ir Å¡erno iltys, lapių, vilko, bebro kaukolÄ—s, ožio, dovanoti muflono ragai. Pasak rajono mero, garbÄ—s medžiotojo Leono ApÅ¡egos, visi medžiotojų turimi trofÄ—jai į muziejų netilptų net juos sukrovus vienÄ… ant kito. Tokio pobÅ«džio parodos, jo manymu, pakelia medžiotojo autoritetÄ…, pritraukia daug lankytojų (pirmoje trofÄ—jų parodoje apsilankÄ— 1219 žmonių).
Medžiotojai ne tik turiningai praleidžia laisvalaikį gamtoje, bet ir rÅ«pinasi žvÄ—rių atranka, jų apsauga. L. ApÅ¡ega paminÄ—jo, jog pereinama prie europietiÅ¡ko medžiojimo bÅ«do: statomi bokÅ¡teliai, pasirenkami medžiojami gyvÅ«nai, Å¡Ä—ryklos žiemÄ… visada pilnos paÅ¡arų. “Per medžioklÄ™ "nelieka" nei merų, nei direktorių. Visi vadinamÄ—s vardais, nuolat “špilkuojam†vienas kitą“, - sakÄ— garbÄ—s medžiotojas. PapraÅ¡ytas papasakoti kokiÄ… nors per medžioklÄ™ nutikusiÄ… istorijÄ… rajono vadovas kuo rimÄiausiu veidu teigÄ— radÄ™s struÄio kiauÅ¡inį ir tikino galįs jį tuojau pat atvežti.
Ne tik ragai Parodos pristatyme dalyvavę tarptautiniai medžioklės trofėjų ekspertai Rimantas Baleišis ir Eugenijus Tijušas labai teigiamai vertino iniciatyvą pademonstruoti praėjusio medžioklės sezono trofėjus.
Å alia didingai atrodanÄių elnių, briedžių ir stirninų ragų puikiai dera ir žvejų sugauti laimikiai. ParodÄ… pagyvina RokiÅ¡kio grafo Jono PÅ¡ezdzeckio ir jo sveÄių dvaro apylinkÄ—se 1930 m. vykusioje medžioklÄ—je nuÅ¡autų žvÄ—rių nuotraukos iÅ¡ RokiÅ¡kio kraÅ¡to muziejaus archyvų, reprodukcijos iÅ¡ Antano MaliÅ¡ausko knygos “MedžioklÄ— Lietuvoje 1918-1940 metaisâ€, LMŽD KupiÅ¡kio skyriaus valdybos pirmininko Albino Vaižmužio pateikta medžiotojo atributika, Å¡io skyriaus narių Å¡ventÄ—s akimirkos prie KupiÅ¡kio marių, medžiotojų bÅ«relių vaizdai. PirmÄ… kartÄ… muziejuje eksponuojami XVIII-XIX a. medžiokliniai Å¡autuvai iÅ¡ Panevėžio kraÅ¡totyros ir Kauno karo muziejų ginklų kolekcijos.
Mokomoji priemonÄ— Å iemet LMŽD Å¡vÄ™s savo veiklos 85-metį – ji įsteigta 1918 m. KupiÅ¡kio medžiotojų draugija įsikÅ«rÄ— - 1940 m. Prie jos paskui prisijungÄ— ir kraÅ¡to žvejai. Pirmasis jos vadovas buvo V. KiÅ¡kis, vÄ—liau vadovai keitÄ—si. Å iuo metu skyriaus veiklÄ… koordinuoja A. Vaižmužis. Apie 500 kupiÅ¡kÄ—nų medžiotojų, priklausantys dvideÅ¡imÄiai bÅ«relių, valdo 100 tÅ«kst. hektarų medžioklei tinkamų plotų. Tarp medžiotojų – ir 4 dailiosios lyties atstovÄ—s. Žvejai naudojasi 1100 ha ploto vandens telkiniais. A. Vaižmužis iÅ¡sitarÄ—, jog po dvejų metų vyksianÄioje parodoje valdybos ir bÅ«relių narius galÄ—sime pamatyti pasipuoÅ¡usius gražiomis uniformomis.
Kultūros ir švietimo skyriaus vedėjas, Lietuvai pagražinti draugijos rajono skyriaus pirmininkas Vidas Vilimas pastebėjo, kad medžioklės trofėjai – ir tam tikra kultūros dalis. Daug vaikų apsilanko parodoje. Ne visi atskiria elnio ragus nuo briedžio, kai kurie nėra matę gyvo vilko ar lapės. Paroda jiems – geriausia gamtos pamoka.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.