Afganistanas - tik paÄių drÄ…siausių arba, tiksliau sakant, beprotiÅ¡kiausių turistų lankoma Å¡alis. Netgi Užsienio reikalų ministerijos puslapyje į Å¡iÄ… Å¡alį vykti tiesiog pakeliauti nerekomenduojama, mat tokių smalsuolių, ypaÄ iÅ¡ Vakarų Europos, laukia grobimai ir žudymai.
PusÄ™ metų Afganistane teko praleisti kupiÅ¡kÄ—nui Audriui ButkeviÄiui. Tik Å¡ioje Å¡alyje jis buvo ne turistas, o tarptautinÄ—s karinÄ—s misijos dalyvis. Grįžęs namo Å¡is vyras visai kitaip pradÄ—jo vertinti gyvenimÄ… dažno peikiamoje Lietuvoje.
Grįžo iš misijos
Nuo 2005 metų Lietuvos kariai aktyviai dalyvauja karinÄ—se misijose Afganistane. Dauguma Lietuvos karių siunÄiami į gana ramiÄ… Goro provincijÄ…. ÄŒia skurdas - įprastas reiÅ¡kinys. Karių tyko pavojai, taÄiau jie privalo padÄ—ti vietos valdžiai plÄ—sti įtakÄ… provincijoje. Taip pat Äia siekiama užtikrinti saugumÄ… ir sudaryti tinkamas sÄ…lygas vystytis gyventojų kultÅ«rai, Å¡vietimui, sveikatos sistemai ir kitoms civilizuotame pasaulyje svarbioms sritims.
IÅ¡ Å¡ios provincijos kaip karinÄ—s misijos dalyvis prieÅ¡ mÄ—nesį grįžo trisdeÅ¡imtmetis kupiÅ¡kÄ—nas A. ButkeviÄius. Jis Afganistane praleido Å¡eÅ¡is mÄ—nesius ir per tÄ… laikÄ… spÄ—jo iÅ¡ dalies pažinti Å¡ios Å¡alies žmones ir jų paproÄius.
"Pirmas dvi savaitÄ—s tik atvykus viskas buvo įdomu: žmonÄ—s, jų gyvenimas, gamta, klimatas. Bet vÄ—liau tai virto rutina - iÅ¡tisi smÄ—lynai, kalnai, karÅ¡tis ir skurdas. Grįžęs į LietuvÄ… galiu pasakyti, kad mes Äia gyvename labai gerai. Namie bent jau visada rasi elektrÄ… ar paprasto vandens", - "KupiÅ¡kÄ—nų mintims" sakÄ— A. ButkeviÄius.
Trumpas amžius
Ir iš tiesų, švarus ir tyras vanduo ten - tikras turtas. Afganistano gyventojai savo reikmėms dažniausiai vartoja upės vandenį.
Å alyje, kuri yra 2-4 kilometrai aukÅ¡Äiau jÅ«ros lygio (aukÅ¡Äiausios Lietuvos kalvos - apie 300 metrų virÅ¡ jÅ«ros lygio), nuo pavasario iki rudens daug kur neiÅ¡krenta nÄ— vienas laÅ¡as lietaus. TemperatÅ«ra dienÄ… pasiekia daugiau nei 35, o saulÄ—je ir 50 laipsnių temperatÅ«rÄ….
O upÄ—s viena nuo kitos Å¡ioje Å¡alyje nutolusios daugiau nei per 60 kilometrų. TodÄ—l gyventojai glaudžiasi kuo arÄiau upių. Goro provincijÄ… skrodžia Harirudo upÄ—.
"Mums, europieÄiams, jų upÄ—s vandens geriau net neragauti, nes vietiniai gyventojai jį itin terÅ¡ia Äia pat plaudami automobilius, leisdami nuotekas ir kitus terÅ¡alus. Gal todÄ—l Afganistano gyventojų sergamumas, o ypaÄ kÅ«dikių, toks didelis", - pasakojo karys.
Statistikos duomenimis, vidutinis Afganistano gyventojo amžius tÄ—ra 43-45 metai. Å i Å¡alis pasaulyje pirmauja pagal kÅ«dikių mirÄių skaiÄių - paskaiÄiuota, kad Äia neiÅ¡gyvena kas Å¡eÅ¡tas naujagimis. Apie ketvirtadalis tokių mirÄių bÅ«na dÄ—l infekcinių ligų.
AfganistanieÄių Å¡eimos, pasak A. ButkeviÄiaus, labai gausios - mažiausiai po deÅ¡imt narių.
Su šiuo pasauliu atsisveikina ir kas 60 Afganistano gimdyvė - tokia statistika taip pat viena baisiausių visame pasaulyje. Kol kas didžioji dalis moterų vaikus gimdo namuose.
Nors medicinos pagalba Afganistane vis labiau prieinama, skurdo nualinti žmonÄ—s sunkiai pasiekia sveikatos centrus ar ligonines. Be to, Å¡iose įstaigose, kaip ir visoje Å¡alyje, itin trÅ«ksta higienos - dažnoje ligoninÄ—je nÄ—ra paprasÄiausio vandens.
Krosnis kūrena išmatomis
"Higiena afganistanieÄiams - visiÅ¡kai svetimas reiÅ¡kinys. Ä®važiavus į miestÄ… nosį rieÄia nemalonÅ«s kvapai - kanalizacijos Äia niekas neturi, gamtinius reikalus gyventojai atlieka kur papuola. Tualete vandenį atstoja Ä…sotÄ—lis vandens", - apie "komfortÄ…" praeities karų nualintoje Å¡alyje pasakojo kupiÅ¡kÄ—nas.
Be to, atvykus į bet kuriÄ… gyvenvietÄ™ tenka susitaikyti ir su namų Å¡ildymui skirto kuro aromaterapija. AfganistanieÄiai savo krosnis kursto džiovintų gyvulių iÅ¡matų ir sausos žolÄ—s briketais. Jų kiekviename kieme stovi po didžiulÄ™ krÅ«vÄ….
"Kadangi Afganistanas yra labai aukÅ¡tai virÅ¡ jÅ«ros lygio - vasaros Äia labai karÅ¡tos, o žiemos Å¡altos ir snieguotos. Goro provincijoje dabar naktimis atÅ¡Ä…la iki 20 laipsnių Å¡alÄio", - sakÄ— kalbintas karys.
TaÄiau ir tokį kurÄ… žmonÄ—ms nÄ—ra lengva pasigaminti. Mat pievų Äia beveik nerasi - o žolÄ— smÄ—lynuose itin reta ir visiÅ¡kai skurdi. Nors ir labai keista, bet afganistanieÄiai augina didžiules bandas gyvulių.
"Kaimuose žmonės laiko daug gyvulių: avių, karvių, kupranugarių. Tai - pagrindinis jų maisto šaltinis. Juos gyventojai prižiūri patys, bet dažniausiai tai daro seniausi šeimos nariai", - sakė pašnekovas.
Ä®spÅ«dingai europieÄio akimis, anot jo, atrodo pavasarį gyvulius į kalnus iÅ¡genantys klajokliai kuÄiai. Bent du Å¡imtai vyrų, moterų, vaikų iki pat rudens keliauja palei upÄ™ ir kas dienÄ… su savo avių kaimenÄ—mis lipa į kalnus ieÅ¡koti žolÄ—s. ÄŒia pat papÄ—dÄ—je lieka jų palapinÄ—s ir asilų ar kupranugarių atgabenti daiktai.
"Ištisus mėnesius jie eina palei upę į rytus, kad galėtų paganyti savo gyvulius, ir rudeniop grįžta namo. Taip klajokliai apsirūpina maistu", - teigė karys.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.