KupiÅ¡kio muzikos mokyklos istorija prasidÄ—jo nuo 1966 metų rudens. Tad Å¡ie metai neformaliojo ugdymo įstaigai - jubiliejiniai, skaiÄiuojamas veiklos 45-metis. KupiÅ¡kio rajono savivaldybÄ—s tarybos sprendimu, nuo rugsÄ—jo 15-os dienos pakeistas KupiÅ¡kio muzikos mokyklos pavadinimas. Nuo Å¡iol ji vadinsis meno mokykla. Keletas pedagogų mokykloje dirba labai seniai - daugiau nei tris deÅ¡imtmeÄius vaikus ir jaunimÄ… muzikos paslapÄių moko Vanda DiÄkienÄ—, Vytautas MuliarÄikas, taÄiau ilgiausiai - 37 metus - jaunuosius akordeonistus ugdo GenovaitÄ— BartaÅ¡eviÄienÄ—.
Polinkis į muziką - nuo pat vaikystės
Tikra kupiÅ¡kÄ—nÄ—, PaulÄ—s ir Aniceto Gurklių Å¡eimoje gimusi GenovaitÄ— BartaÅ¡eviÄienÄ— - vienintelÄ— muzikantÄ— Å¡eimoje, kurioje dar augo dvi seserys. "Žinoma, giminÄ—je yra muzikuojanÄių - akordeonu grojo pusbrolis, taÄiau profesionalaus muziko keliÄ… pasirinkau vienintelÄ—. Pamenu, buvau pradinÄ—se klasÄ—se, kai bendramoksliui tÄ—vai nupirko akordeonÄ…. Jis tuomet ir į mokyklÄ… savo muzikos instrumentÄ… atsineÅ¡davo. Jau tada akordeonas man paliko didžiulį įspÅ«dį, vis praÅ¡ydavau leisti juo pagroti. VÄ—liau kreipiausi į savo pradinių klasių mokytojÄ…, kad ir mane pamokytų. Pas jÄ… į namus dviratuku po pamokų važiuodavau ir po truputį susipažinau su visÄ… gyvenimÄ… mane lydinÄiu akordeonu. Kuomet 1966 metais KupiÅ¡kyje buvo atidaryta muzikos mokykla, labai praÅ¡iau mamos, kad mane ten nuvestų. Iki Å¡iol atmintyje įstrigÄ™ pirmieji stojamieji egzaminai. Ä® mokyklÄ… nuvykome rugsÄ—jį, o mokslo metai buvo prasidÄ—jÄ™ jau pavasarį, tad visi vaikai jau buvo priimti, taÄiau pirmasis direktorius Mindaugas Aižinas mokytojai Danutei Vaitkienei pasiÅ«lÄ—: "Priimk dar ir Å¡itÄ… mergaitÄ™." Ji sutiko. Kiek džiaugsmo buvo!" - į vaikystÄ—s prisiminimus grįžta mokytoja G. BartaÅ¡eviÄienÄ—.
Naujai atsidariusioje mokykloje direktorius Mindaugas Aižinas mokÄ— vaikus groti akordeonu, jo žmona Elena dÄ—stÄ— teorines disciplinas - solfedžio, muzikos istorijÄ…, o mokytoja DanutÄ— VaitkienÄ— - grojimo akordeonu ir fortepijonu pagrindus. Tuo metu mokÄ—si 60 mokinių. VÄ—liau pedagogų kolektyvÄ… papildÄ— akordeonistÄ— Gražvyda GapseviÄiÅ«tÄ—, atidarius smuiko klasÄ™, su Å¡iuo muzikos instrumentu vaikus supažindino AngelÄ— JankÅ«naitÄ—.
Pasak G. BartaÅ¡eviÄienÄ—s, tais laikais muziko keliÄ… rinkdavosi daug jaunų žmonių, į muzikos mokyklÄ… jie ateidavo jau tikÄ—damiesi savo ateitį susieti su Å¡iuo menu. Dabar daugeliui moksleivių muzikos mokykla - tik kaip savÄ™s lavinimo, saviraiÅ¡kos forma.
Profesijos pasirinkimas
Baigiant mokslus, direktorius M. Aižinas Genovaitei pasiÅ«lÄ— toliau žinių semtis Panevėžio muzikos technikume. "Pamenu, pati viena, savarankiÅ¡kai, bÅ«dama 16 metų, pasiÄ—miau akordeonÄ…, sÄ—dau į autobusÄ… ir nuvykau į kaimyninį miestÄ…. Per stojamuosius reikÄ—jo laikyti solfedžio egzaminÄ…, akordeonu pagroti pasirinktÄ… programÄ…. Puikiai pasirodžiusi, įstojau į akordeono specialybÄ™", - pasakoja G. BartaÅ¡eviÄienÄ—.
Studijos Panevėžyje truko ketverius metus, kartu muzikė įgijo ir vidurinį išsilavinimą.
Teko mokytis groti ne tik akordeonu, bet ir fortepijonu, kanklÄ—mis, skuduÄiais, žinių semtis chorvedybos, muzikos teorijos, literatÅ«ros, harmonijos, aranžuotÄ—s pamokose.
"DidžiausiÄ… pÄ—dsakÄ… Å¡irdyje paliko liaudies instrumentų orkestro vadovas Vytautas StasiÅ¡kis, tai buvo iÅ¡ties unikali asmenybÄ—, dÄ—stytojas, kuris labai daug reikalaudavo iÅ¡ mÅ«sų. Orkestre jis puikiai girdÄ—jo kiekvieno mokinio grojimÄ…, turÄ—jo didžiulius organizacinius sugebÄ—jimus, didžiulį dÄ—mesį skyrÄ— kÅ«rinio atlikimui. Jo dÄ—ka iÅ¡mokau groti skuduÄiais, o įgytÄ… patirtį po to pritaikiau savo darbe, vadovaudama skudutininkų ansambliui, - sako mokytoja. - Puikiai pamenu ir instrumento mokytojÄ… PetrÄ… LukoÅ¡eviÄių, mÄ—gau dirigavimo pamokas - man sekdavosi diriguoti, dÄ—stytojai sakydavo, kad turiu "valdingÄ… mostÄ…", taip pat patiko harmonijos studijos pas amžinos atminties kompozitorių A. BelazarÄ…. Kas pusmetį vykdavo atsiskaitymai, techninÄ—s įskaitos."
Bendriesiems mokomiesiems dalykams laiko likdavo mažiau, taÄiau G. BartaÅ¡eviÄienÄ— mokÄ—si labai gerai. "DienotvarkÄ— iÅ¡ties buvo labai įtempta, keldavomÄ—s 6 val. ryte ir skubÄ—davome iki pamokų pradžios auditorijoje pagroti, ten pat skubÄ—davome ir pasibaigus joms. Iki pat vakaro trukdavo muzikos paskaitos. Gyvenome Å¡alia mokyklos esanÄiame bendrabutyje, o savaitgaliais norÄ—davosi ir tÄ—vus aplankyti. Žinoma, įtemptas grafikas nuvargindavo, taÄiau man patiko tai, kÄ… dariau, turbÅ«t dÄ—l to viskas sekÄ—si. Niekuomet nesudvejojau dÄ—l pasirinktos specialybÄ—s, ir mano muzikos instrumentas - akordeonas labai patiko. Tai - tobulas instrumentas, turintis puikias dinamines galimybes, platų diapazonÄ…, orkestrines spalvas, daugiabalsiÅ¡kumÄ…. Juo galima atlikti tiek homofoninius, tiek polifoninius kÅ«rinius, akompanuoti atlikÄ—jams, puoselÄ—ti ir pramoginį, ir rimtosios muzikos žanrÄ…. Be to, jis nuolat tobulÄ—ja, o kartu su juo tobulÄ—ja ir pedagogas.
Studijų metai pralÄ—kÄ— nepastebimai, Panevėžio J. Å vedo pedagoginÄ™ muzikos mokyklÄ… baigiau 1974-iais, pavasarį. Baigusi įgijau liaudies instrumentų (akordeono) vaikų muzikos mokyklos dÄ—stytojos, bendrojo lavinimo mokyklos muzikos mokytojos specialybÄ™", - pasakoja G. BartaÅ¡eviÄienÄ—.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.