Kaip sakoma, žmogus per savo gyvenimÄ… turi pastatyti namÄ…, pasodinti medį bei užauginti vaikÄ…. Gali bÅ«ti, kad senolių prietarai nemeluoja, ir tik taip po savÄ™s paliksime protingÄ… gyvybÄ™, gražesnį pasaulį. AuginanÄius daugiau vaikų, vadiname daugiavaikÄ—mis Å¡eimomis, džiaugiamÄ—s protingais, turtingu dvasiniu pasauliu garsÄ—janÄiais žmonÄ—mis. Medžių dažnas taip pat daug pasodina, tik ar nepamirÅ¡ta jais rÅ«pintis, kad prigytų, augtų. O kiek namų žmogus gali pastatyti per savo gyvenimÄ…?
Vartydama skaitytojų pasiÅ«lymų, minÄių, norų, palinkÄ—jimų lapus radau mintį: "Daugiau straipsnių apie paprastus rajono gyventojus." Koks žmogus yra paprastas, o koks ne? Ko gero, visi esame paprasti ir kažkuo nepaprasti.
Ar paprastas žmogus nevertas dėmesio?
Galvodama apie paprastus žmones, praÅ¡ausi į sveÄius pas Stasį ir AngelÄ™ Liobikus, gyvenanÄius SubaÄiuje, Biržų gatvÄ—je. Å eimininkas ilgokai atsikalbinÄ—ja, nesÄ…s vertas jokio dÄ—mesio, nenorįs vieÅ¡umos - juk jis paprastas žmogus. Pagaliau susitariame. Å iek tiek lengviau sukalbama jo žmona - labai geros Å¡irdies moteris, iÅ¡ kurios namų turbÅ«t nÄ— vienas neiÅ¡Ä—jo nepavaiÅ¡intas, geru žodžiu nepamalonintas, o jei kam pagalbos prireikÄ—, irgi padÄ—jo. Ir pasakoti ji pirmiausia pradeda apie save, kad vyrui bÅ«tų lengviau į pokalbį įsitraukti. AngelÄ— gimÄ— Biržų rajono Kuprių kaime 1950 metais. Vos porÄ… savaiÄių pasimokiusi ÄŒypÄ—nų pradinÄ—s mokyklos pirmoje klasÄ—je su visa Å¡eima buvo iÅ¡tremta į Chabarovsko kraÅ¡tÄ… todÄ—l, kad tÄ—vai turÄ—jo 45 hektarus žemÄ—s. Tremtyje praleido septynerius metus: mirus Stalinui iÅ¡ tremties Å¡eima buvo paleista kaip daugiavaikÄ—, bet be teisÄ—s gyventi savo namuose. Tad apsigyveno mamos tÄ—viÅ¡kÄ—je.
Kai prie stalo būrys žmonių
Abiejų Liobikų gyvenimas nuo vaikystÄ—s nelepino vien jau tuo, kad Å¡eimose augo po aÅ¡tuonis vaikus. Kai prie stalo kaskart valgyti susÄ—da 10 žmonių, ir tas stalas turi bÅ«ti netuÅ¡Äias. Stasys paantrina, kad jų Å¡eimoje dar gyveno ir dÄ—dÄ—. Taigi buvo metas, kai prie stalo sÄ—sdavo 13 žmonių. Tiek kasdien skanÄ—stais Å¡eimininkÄ— nepalepins. O ir tÄ—vai vienu du neuždirbs tokiai Å¡eimai užtektinai prasimaitinti. Tad ir dirbo kiekvienas pagal savo amžių, jÄ—gas. Pagrindinis maistas - Å¡altibarÅ¡Äiai, bulvÄ—s... AiÅ¡ku, ir dabar yra tokių Å¡eimų, kuriose prie stalo visus tris kartus per dienÄ… sÄ—da po nemažą bÅ«rį žmonių, bet dabar tokios Å¡eimos sulaukia dÄ—mesio: tai paÅ¡alpų, tai maisto produktų... O seniau?.. Jei norÄ—jai geriau gyvent, kažkÄ… turÄ—t, reikÄ—jo daug ir sunkiai visiems dirbt. Stasys, gimÄ™s 1933 metais, iÅ¡gyvenÄ™s įvairiausius valstybÄ—s gyvenimo pokyÄius, vienaip ar kitaip veikusius ir atskirų žmonių gyvenimÄ…, daug apie tai galÄ—tų papasakoti.
VaikystÄ—s kaimas
Stasys Liobikas yra kilÄ™s iÅ¡ ViktariÅ¡kių kaimo, kur nuo seno gyvena nestokojantys humoro jausmo, "dainuÅ¡nikai", aludariai. Gyvenimas nuo pat vaikystÄ—s jo nelepino: ketverius metus basas ganÄ— savo gyvulius. Vienas iÅ¡ nepamirÅ¡tamų ganiavos epizodų - pirtelÄ— stovÄ—jusi Papyvesy. Kai vilkai užpuldavo bandÄ…, piemenukams vienas iÅ¡sigelbÄ—jimas - slÄ—ptis pirtelÄ—je. Nepulsi gi prieÅ¡ vilkus vaikas bÅ«damas, kad ir matai, kaip plÄ—Å¡rÅ«nai sudoroja avelÄ™. Kol jauni bÅ«davo, mÄ—gdavo dainuot Papyvesy. Pagrindiniai dainininkai Juozas Liobikas, Benjaminas Laucius, Albertas Liobikas, Juozas Murolius. VienÄ…kart taip dainavÄ™, kad devintoj parapijoj aidas atsikartojÄ™s. Taip bedainuojant atlekiÄ…s pusiau skusta barzda Jonas Baniulis ir sakÄ…s: "Atsibodo beraudot jÅ«sų dainų beklausant, tai ir atlÄ—kiau kartu su jumis padainuot." Taip ir dainavo tada visi. Ilgokas gyvenimo tarpsnis, praleistas ViktariÅ¡kiuose, taip susiejo su gimtuoju kaimu, kad ir dabar Å¡is ryÅ¡ys labai tvirtas, kvieÄiantis SypsalÄ—j susitikti gimines kasmet.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.