Balandžio 28 d. Kupiškio viešojoje bibliotekoje surengta diskusija "Kurkime naujoviškos bibliotekos viziją". Joje dalyvavo aktyviausi bibliotekos lankytojai ir jos darbuotojai. Renginio pradžioje šia tema buvo transliuojama internetinė diskusija, kurioje pasisakė kultūros ministras Arūnas Gelūnas, savo darbo patirtimi ir ateities vizijomis dalijosi šalies bibliotekų atstovai.
DaugiafunkcinÄ— veikla
Šiuo metu Lietuvoje yra 3 tūkst. bibliotekų. Pasak A. Gelūno, šiuolaikinė biblioteka turi būti ne tik skaitymo ir knygų išdavimo vieta. 21 a. bibliotekos - tai daugiafunkciniai kultūros centrai, kuriuose rengiamos diskusijos, konsultuojama, kur gauti, kaip pasiekti informaciją, kaip ją kūrybiškai panaudoti. Turėtų keistis ir bibliotekininko kvalifikacijos turinys. Jis turėtų įgyti naujų įgūdžių, tapti ir mokytoju, ir net atlikti socialinio darbuotojo funkcijas. "Į biblioteką pažvelkime kaip į savo namus, kaip į vietą, kur mums jauku būti, nepamirškime, kad ji ir malonaus laiko praleidimo, bendravimo vieta", - sakė ministras ir pakvietė visus padiskutuoti, kokia turėtų būti ateities biblioteka.
Mindaugas Žebrauskas, "TMD partners" konsultantas, teigÄ—, jog biblioteka turi iÅ¡likti bendruomenÄ—s kultÅ«riniu traukos centru. TodÄ—l jai reikia keistis. Pirmiausia reikia personalo kaitos kompetencijos, požiÅ«rio prasme. Be to, bibliotekos paslaugos turi tenkinti besikeiÄianÄios visuomenÄ—s poreikius. Tuos poreikius turi atitikti ir jos patalpos bei įranga.
Geroji patirtis
InternetinÄ—je diskusijoje dalyvavÄ™ bibliotekininkai sutiko su tuo, jog bibliotekos misija visgi turÄ—tų iÅ¡likti ta pati - tenkinti visuomenÄ—s informacijos poreikius, kaupti, tvarkyti, saugoti kultÅ«rai, istorijai reikÅ¡mingÄ… informacijÄ… ir sudaryti sÄ…lygas ja naudotis visuomenei. TaÄiau tÄ… misijÄ… reikÄ—s įgyvendinti naujais metodais. Akcentuota, kad bibliotekų steigÄ—jai, savininkai turÄ—tų daugiau investicijų skirti jų patalpoms. Daug dar kur bibliotekos veikia nepritaikytose patalpose, yra neÅ¡ildomos. Kaip tokiais atvejais joms tapti žmonių susibÅ«rimo erdve? Buvo pateikta sektinų veiklos pavyzdžių. Antai Å iaulių vieÅ¡ojoje bibliotekoje veikia klubas "Skaitanti mama". ÄŒia ateina mamos su savo mažyliais, vyksta edukaciniai renginiai. Žadama net vaikų gimtadienius kartu Å¡vÄ™sti. RokiÅ¡kÄ—nai, skuodiÅ¡kiai bibliotekininkai įdomiai bendradarbiauja su vietos laikraÅ¡Äiais ir literatų klubais, o jų kolegos lazdijieÄiai turi lÄ—lių teatrÄ… ir rengia bendrÄ… projektÄ… su radijo stotimi. PasvalieÄiai turi mobiliÄ… kompiuterizuotÄ… bibliotekÄ… ir važiuoja į atokiausius kaimus. Å i veiklos forma ir parama socialinÄ—s rizikos Å¡eimoms, nes padeda prasmingai praleisti laisvalaikį jų vaikams.
Pabrėžta, kad virtuali erdvÄ— - svarbiausias Å¡iuolaikinÄ—s bibliotekos akcentas. Lankytojai Äia turÄ—tų rasti prieigÄ… prie bibliotekos iÅ¡teklių, naujienų, įvairios informacijos, galimybÄ™ bendrauti. ReikÄ—tų kaupti mokymų, seminarų, konferencijų medžiagÄ…, pateikti atsiliepimus, apklausas.
Bibliotekininkai sutiko, kad keistis, žengti koja kojon su naujausiomis informacinėmis technologijomis būtina, bet nereikėtų užmiršti, kad poreikis skaityti naują, įdomią knygą - tarp žmonių dar išlikęs.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.