Praeityje tie laikai, kai Å«kininko įvaizdis siedavosi su mÄ—Å¡linais botais ir tepaluota Å¡imtasiÅ«le. Å iandien tai - verslininkas, dirbantis žemÄ—s Å«kyje - fizinius darbus jam atlieka samdiniai, o pats Å«kininkas rengia projektus Europos SÄ…jungos pinigams gauti, planuoja investicijas, skaiÄiuoja savo Å«kio biudžetÄ…, prognozuoja rinkų pokyÄius ir stebi gamtos prognozes. Gal todÄ—l Å¡iandien Å«kininko duonos nebesikrato ir jaunimas - vis daugiau jaunų rajono gyventojų pasirenka šį gyvenimo keliÄ….
Nuo paauglystÄ—s
Daugelį jaunų Å«kininkų perimti tÄ—vų Å«kį ir pasinerti į žemÄ—s darbus paskatino ES parama. TaÄiau galima rasti ir tokių, kuriuos į Å¡iÄ… sritį atvedÄ— meilÄ— žemei.
AukÅ¡tupÄ—nuose gyvenantis trisdeÅ¡imt dvejų metų Å«kininkas Albertas Å lapelis jau 13 metų pleÄia savo Å«kį. Jį paveldÄ—jo iÅ¡ tÄ—vo bÅ«damas dvideÅ¡imties, taÄiau, kaip pats vyras sako, Å«kininko duonos ragauja nuo 15 metų.
"Ant savo peÄių Å«kį perÄ—miau po tÄ—vo mirties bÅ«damas dvideÅ¡imties. Bet žemÄ—s Å«kyje darbuojuosi jau nuo 15 metų. TÄ—vai prie mokslo nespaudÄ—, nors buvau gana gabus, todÄ—l daugiau laiko leisdavau su tÄ—vu prie Å«kio", - apie Å«kininkavimo pradžiÄ… pasakojo A. Å lapelis.
Ne tik iÅ¡ nemeilÄ—s mokyklos suolui tuomet dar paauglys aukÅ¡tupÄ—nietis nusprendÄ— savo gyvenimo keliÄ… pasukti į žemÄ—s Å«kį. Vyras teigÄ— nuo vaikystÄ—s jauÄiantis meilÄ™ kaimui ir gamtai.
Ir šiandien jis nė kiek nesigaili dėl savo pasirinkimo. Be to, ir jo ūkis gana smarkiai išsiplėtė nuo tėvo laikų: "Pradžioje buvome mažažemiai - teturėjome vos 20 hektarų žemės, ir gyvulius auginome, ir laukus dirbome. Dabar mano žemės plotai - apie 300 hektarų. Juose auginu beveik visas grūdines kultūras."
Mažiausiai 100 hektarų
DidžiÄ…jÄ… dalį žemÄ—s A. Å lapelis nuomojasi. Ūkininkas turi ir apie 40 hektarų savos žemÄ—s. Jos norÄ—tų įsigyti ir daugiau, taÄiau nusipirkti dabar tokio nekilnojamojo turto labai sunku.
"Žemės nusipirkti dabar nėra lengva. Jei parduoda, tai daugiausia dėl krizės, neturėdami lėšų pragyvenimui. Daugelis stengiasi išsaugoti turtą, kurį dažniausiai būna paveldėję iš tėvų ar senelių. Kiti gal laukia didesnių kainų ar pirklių iš užsienio", - kalbėjo pašnekovas.
A. Šlapelio nuomone, rimtas ūkininkas šiandien norėdamas išsilaikyti vien tik iš savo ūkio privalo turėti mažiausiai 100 hektarų žemės.
Ūkininkavimo pradžioje aukštupėnietis išbandė ir gyvulininkystę. Vėliau jos atsisakė dėl mažo uždarbio. Šiuo metu jo ūkyje yra nedaug gyvulių - jie reikalingi tik šeimos poreikiams.
"Dabar, kai visi gąsdina visokiais "E" parduotuvės siūlomuose produktuose, savo šeimai stengiamės pasirūpinti sveiko ir ekologiško maisto - mėsos ir daržovių patys užsiauginame, o prekybos centre apsiperkame tik minimaliai", - pasakojo pašnekovas.
Domina ekologiška žemdirbystė
Pagrindinė pietų ruošėja šioje šeimoje, aišku, Alberto žmona Edita. Pagal specialybę ji matematikos ir informatikos mokytoja, bet dabar augina du sūnelius ir triūsia namuose.
Kaip sakÄ— A. Å lapelis, žmona tokio potraukio žemei, kaip jis, nejauÄia. Å ioje Å¡eimoje Å«kininkas Albertas, o žmona - tik pagalbininkÄ— namuose.
"MÅ«sų Å¡eimoje Å«kio darbai gula ant mano peÄių. Žmona į žemÄ—s reikalus nesikiÅ¡a. O kai kaime gyvename, tai daržus prižiÅ«rÄ—ti ar viÅ¡tų kiauÅ¡inius surinkti jai visgi tenka. Bet prie gyvulių ji neina", - sakÄ— Å lapelių Å¡eimos galva.
Nors vyras jau pastebi, kad ir jo žmona po truputį linksta prie žemės darbų. Tik ją daugiau domina ekologiška augalininkystė. Moters planuose kada nors savo ūkyje auginti ir pardavinėti sveikas daržoves.
Be to, pasak A. Šlapelio, Edita neseniai pradėjo kepti naminę duoną. Todėl vyras gailisi, kad neaugina savo ūkyje rugių.
PaÅ¡nekovas pastebi, kad Å«kininkavimas domina ir jo sÅ«nelius TautvydÄ… ir EdgarÄ…. Nors jie kartu su tÄ—Äiu į laukus nevažiuoja, bet pažįsta visus žemÄ—s Å«kio padargus ir gali iÅ¡ eilÄ—s iÅ¡vardyti augalininkystÄ—s darbus.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.