Svarbiausia kalendorinių Å¡venÄių mintis yra žemdirbio rÅ«pestis ateinanÄiais metais. Užtat žiemos laikotarpio Å¡venÄių paproÄiuose ryÅ¡kÄ—ja artimos ir tolimesnÄ—s orų prognozÄ—s, pastangos savo veiksmais nulemti gerÄ… orÄ… sÄ—jai, javų augimo metui, rÅ«pestis Å¡eimos narių ir jos turto - gyvulių sveikata bei prieauglio gausumu. MagiÅ¡koje mÄ…stysenoje yra daug sveikos žemdirbio nuovokos, kad Å¡eimos gerovÄ—, kiekvieno žmogaus laimÄ— ateina su darbÅ¡tumu, su pastangomis, kai gyveni vienybÄ—je ir santarvÄ—je su kitais žmonÄ—mis. Jonas Balys yra raÅ¡Ä™s: "Visokie liaudies paproÄiai yra ne kas kita kaip praktikoje pritaikyti tikÄ—jimai, spÄ—jimai ir burtavimai. IÅ¡ tikÄ—jimų ir paproÄių galima daryti kai kurias iÅ¡vadas apie tautos bÅ«dÄ… ir pomÄ—gius."
Tad Å¡tai keletas KÅ«Äių, KalÄ—dų, dvylika dienų trukusio tarpuÅ¡venÄio iki Trijų Karalių ir dabar einanÄio mÄ—siedo - žiemos linksmybių, pirÅ¡lybų ir vestuvių meto, kuris baigsis UžgavÄ—nÄ—mis, paproÄių ir burtų.
KÅ«Äių vakarÄ… buria iÅ¡ adatų plaukymo. Kiekvienas paima adatÄ… ir, padÄ—jÄ™s ant Å¡aukÅ¡to, atsargiai nuleidžia jÄ… į vandenį. Kieno adata plauko pavirÅ¡iuj, tas gyvens, kieno skÄ™sta - mirs. Jei KÅ«Äių vakarÄ… pamatysi ant pagalvÄ—s vorÄ… - bÅ«si laimingas. Jei KÅ«Äiose sninga, bus geri metai ir bitÄ—s gerai spiesis, avelÄ—s ves po kelis gÄ—riukus. KÅ«Äių vakarÄ… merginos gula iÅ¡pintomis kasomis. Kas sapne supins, už to iÅ¡tekÄ—s.
PirmÄ… KalÄ—dų dienÄ… negalima eiti, ypaÄ vaikams, į sveÄius, tik namie galima padainuoti, paÅ¡okti. Kas eina, tas bÅ«siÄ…s iÅ¡tvirkÄ—lis. Jei KalÄ—dos baltos, tai Velykos bus žalios, ir atvirkÅ¡Äiai.
Jei per Naujus metus kieme yra daug Å¡arkų, tai per visus metus bus daug sveÄių. Naujų metų rytÄ… du vyru suneria rankas, padaro vadinamÄ…jÄ… "kumelÄ™" ir vaikÅ¡Äioja po sodžių. Kurian kieman įeina, ten prasideda vakaruÅ¡kos.
TarpuÅ¡venÄiu negalima verpti, nes avys kaituliu suksis. Negalima ir lopyti, nes avys margus gÄ—ryÄius ves.
Trijų Karalių vidunaktį reikia žiūrėti į mėnulį. Vieną valandą pažiūrėjus, nusiprausti, paskum dar valandą žiūrėti - ir atsigulti. Tada pasirodys balta, neaiški šmėkla - ir tu nubusi. Jei šmėkla klaus, tu atsakysi, jei tu klausi, ji atsakys - ir taip sužinosi savo ateitį. Čia Jono Balio surinkti tikėjimai, spėjimai ir burtai Kupiškio krašte.
Jei per Naujus metus kas atvažiuoja su marga kumele iš rytų pusės, tai sakoma: "Vestuves atoveža", o jei iš vakarų - tai reiškia, kad per mėsiedą šitame kaime vestuvių nebus.
Jeigu kiaulę paskersi jaunam mėnesyje, mėsa bus neskalsi. Senagalyje paskerstos kiaulės mėsa yra labai kieta, jos negali sušutinti. Jeigu kiaulę paskersi lyjant ar sningant, tai kumpiuose įsiveis kirmėlės.
Kai vieni kitus kviesdavo į vestuves ar kitas iÅ¡kilmes, suminÄ—davo, kokie sveÄiai yra kviesti ir pasakydavo: "Atvažiuok į sveÄius apsitaisius, kad nebÅ«tų sarmata."
Jauniesiems einant prie altoriaus, svoÄia prie staliuko patiesia drobÄ—s stuomenį, kad jų gyvenimas bÅ«tų turtingas. Jeigu jungtuvių apeigų metu altoriuje žvakÄ—s dega skaisÄiai - jaunųjų gyvenimas bus laimingas. Tai Elvyros GlemžaitÄ—s-DulaitienÄ—s užraÅ¡yti prietarai.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.