Praėjusių metų gruodžio 15 d. dvidešimt šešerių kupiškėnė Jolita Šerkšnaitė iš Jungtinių Amerikos Valstijų po pusšeštų metų sugrįžo į Lietuvą. Mergina įsitikinusi, kad dabar - jau visam laikui.
Ta proga su ja ir pasiÅ¡nekÄ—jome apie emigrantų džiaugsmus ir rÅ«pesÄius.
Kaip atsidūrėte JAV?
Baigusi tuometinÄ™ KupiÅ¡kio Lauryno Stuokos-GuceviÄiaus vidurinÄ™ mokyklÄ… įstojau į Kauno žemÄ—s Å«kio universitetÄ… studijuoti buhalterinÄ—s apskaitos ir finansų. Po antro kurso pagal studentams skirtÄ… programÄ… „Dirbk ir keliauk“ iÅ¡vykau į Ohajaus valstijos Klivlendo miestÄ…. PadirbÄ—jau keletÄ… mÄ—nesių atrakcionų parke ir grįžau tÄ™sti studijų. Baigusi tris kursus, vÄ—l pagal tÄ… paÄiÄ… programÄ… patraukiau į KlivlendÄ…, nes ten buvo likusių draugų. Pasibaigus studentiÅ¡koms atostogoms, nutariau pasilikti ilgesniam laikui. Suviliojo galimybÄ— nedaug uždirbant įsigyti namÄ…, automobilį ir, be abejo, laisvÄ—. Tiesa, manÄ™s tÄ—vai namuose nelaikÄ— po padu, bet tik Äia pajutau savarankiÅ¡ko gyvenimo skonį. Niekam nereikÄ—jo atsiskaitinÄ—ti, kÄ… darau, turÄ—jau pati priimti sprendimus, mokytis iÅ¡ klaidų.
Kokius darbus teko dirbti?
Daugiausia dirbau įvairiuose restoranuose padavÄ—ja, barmene. Klivlende dvejus metus teko padirbÄ—ti ir banke. BÅ«Äiau ten likusi ir ilgiau, bet pasibaigÄ— darbo leidimas, o jo pratÄ™simas per ilgai užtruko. Po ketverių metų palikau KlivlendÄ… ir persikÄ—liau į Ä®linojaus valstijÄ…. Ä®sikÅ«riau ÄŒikagoje. Å i valstija vienintelÄ— JAV, kur emigrantams taikomi liberalesni įstatymai. ÄŒia įsidarbinau ÄŒikagos lietuvių restorane „KunigaikÅ¡Äių užeiga“ padavÄ—ja, paskui barmene.
Per tuos metus visÄ… laikÄ… dirbau legaliai. TaÄiau daug patyriau iÅ¡laidų ir sugadinau nervų, kai reikÄ—davo pratÄ™sinÄ—ti darbo leidimÄ…. Advokatai nesiÅ«lÄ— pigesnių variantų. Apie juos sužinojau tik nuÄ—jusi į ÄŒikagos migracijos tarnybÄ… praneÅ¡ti, kad savo noru iÅ¡važiuoju iÅ¡ JAV. ÄŒia man patvirtino, kad tikrai nesu pažeidusi įstatymų ir po 3 mÄ—nesių vÄ—l galÄ—siu laisvai atvykti į jų Å¡alį. Gal ir gerai, kad neiÅ¡loÅ¡iau Žaliosios kortos, nepradÄ—jau ten studijuoti, nes grįžus į LietuvÄ… bÅ«tų likusi graužatis, kad kažko nebaigiau, kad gal dar vÄ—l atgal patraukti.
Kodėl grįžote į gimtinę?
Amerikoje niekada nesijauÄiau sava. AmerikietiÅ¡ka kultÅ«ra manÄ™s iki galo nesužavÄ—jo. Stebino tai, kad dauguma amerikieÄių nededa jokių pastangų, kad siektų mokslo, karjeros. Su tokiais susidÅ«riau dirbdama aukÅ¡tos kvalifikacijos nereikalaujanÄius darbus. Banke tikÄ—jausi sutikti protingesnių žmonių. Ten dirbantiems amerikieÄiams svarbiausia - atlikti gerai standartines operacijas. Buvo tokių, kurie vadybininkų kasdien klausdavo to paties dalyko, užuot tai įsidÄ—mÄ—jÄ™ visam laikui. AÅ¡, kartu dirbÄ™s rusas buvome žingeidesni, domÄ—jomÄ—s, iÅ¡ kur produkcija gaunama, kur nukeliauja ir t. t.
Gal toks amerikieÄių sugebÄ—jimas gyventi tik Å¡ia diena yra dÄ—l to, jog daugelis augo be rÅ«pesÄių. Pavyzdžiui, 60-metÄ— neturtinga moteris pasakojo, kad ji nuo gimimo visko turÄ—jo. O mums gi tÄ—vai nuo mažens kala į galvÄ…, kad turi stengtis dirbti, mokytis, kad susikurtum sau gerÄ… ateitį.
Amerikoje paprasÄiausiai nemaÄiau didelių karjeros ir gyvenimo perspektyvų. Nusibodo bastytis. Per tÄ… laikÄ… teko net 10 gyvenamųjų vietų pakeisti. Vyro ten neieÅ¡kojau. Tarp pažįstamų lietuvių bendraminÄių, kurie norÄ—tų grįžti į LietuvÄ…, nesutikau. Apskritai asmeniniam gyvenimui nebuvo ir laiko.
Ar Jūsų apsisprendimui palikti JAV turėjo ten prasidėjusi ekonominė krizė?
Lietuvoje daugelis dar įsivaizduoja, kad JAV aukštesnio lygio, svajonių šalis. Tai išpūstas stereotipas. Žinoma, kažkada ji tokia buvo. Praėjusių metų pabaigoje iš Čikagos lietuviai masiškai grįžo į Lietuvą. Dolerio kursas kritęs. Ten dėl pinigėlių šiuo metu tikrai neverta sėdėti. Neverta ir investuoti didelių pinigų į mokslą ar panašius dalykus, jei nežinai, ar ten pasiliksi.
Å iuo metu JAV geriausias verslas – perkraustyti gyventojus. Bankas daug konfiskuoja namų, už kuriuos gyventojai nebeįstengia susimokÄ—ti. Daugelis amerikieÄių neįvertina savo galimybių. Perka didžiausiÄ… bÅ«stÄ…, nors nedidelÄ— Å¡eima galÄ—tų įsitekti ir mažesniame. Apskritai ten įprasta gyventi nuo algos iki algos ir netaupyti. Pavyzdžiui, įmokai už kreditÄ… pirktam namui iki krizÄ—s viena Å¡eima kas mÄ—nesį bankui skirdavo 1 000 dolerių, o dabar jau reikia 1 400 dolerių. Tokia suma jau gali bÅ«ti ir nepakeliama tos Å¡eimos biudžetui. Labai krito ir namų kainos.
Ar norėtumėte iš Lietuvos emigruoti į kokią nors kitą šalį?
Emigruoti nenorÄ—Äiau. TrokÅ¡tu pastovumo, Å¡eimos. JAV jauÄiausi tarp dangaus ir žemÄ—s. Vis ieÅ¡kojau kažko geriau, įdomiau. Po poros metų toje Å¡alyje jau niekas nebestebino. Mintis gyventi Lietuvoje niekada nebuvo apleidusi.
Kaip jauÄiatÄ—s sugrįžusi, kokius privalumus ir trÅ«kumus matote gimtinÄ—je?
Pirmomis dienomis sugrįžusi į LietuvÄ… jauÄiausi kaip iÅ¡ MÄ—nulio iÅ¡kritusi. Ä® AmerikÄ… iÅ¡važiavau bÅ«dama dar visai vaikas, nedirbusi, nežinau, pavyzdžiui, kokių Lietuvoje dokumentų įsidarbinant reikia. ÄŒia gyventi tarsi vÄ—l pradedu iÅ¡ naujo. Keistoka, nes mano bendraamžiai draugai jau turi darbus, Å¡eimas. ViskÄ… stebiu, lyginu. Kad sunku, nepasakyÄiau.
Man sakydavo, kad Lietuvoje nemandagÅ«s žmonÄ—s. TaÄiau, kiek Ä—jau, mane visur maloniai aptarnavo, viskÄ… paaiÅ¡kindavo.
Vienintelis minusas – nesijauÄiu saugi. Pavyzdžiui, Kaune vakarais iÅ¡eiti iÅ¡ namų baugoka. JAV vieÅ¡ose vietose daug policininkų. Jautiesi ramiau. Kartais net nesupranti, iÅ¡ kur jie iÅ¡dygsta.
Man atrodo, kad mÅ«sų Å¡alyje mokslai aukÅ¡tesnio lygio. Teko pavartyti aukÅ¡tosios matematikos vadovÄ—lį. Turinio atžvilgiu jis man pasirodÄ— gana lÄ—kÅ¡tas. Vienas draugas iÅ¡ Izraelio dvejų metų koledžo kursÄ… baigÄ— per metus aukso medaliu. Tai kokio lygio tos studijos? AiÅ¡ku, yra ir JAV prestižinių universitetų. TaÄiau ten mokslai labai brangiai kainuoja.
Lietuvoje mane glumina nedrausmingi, kažkur lyg akis iÅ¡degÄ™ skubantys vairuotojai. AmerikieÄiai, atvirkÅ¡Äiai, keliuose neskuba. Jei kas juos sudomina, sustoja pasižvalgyti, nepaisydami to, kad gali sutrikdyti visÄ… judÄ—jimÄ…. Pasirodo, kad greito maisto restoranuose jie irgi valgo ne dÄ—l to, kad skuba, o dÄ—l to, kad tingi namie gaminti.
Kokius puoselÄ—jate ateities planus?
TÄ™siu studijas ŽemÄ—s Å«kio universitete. Iki birželio vidurio turiu iÅ¡laikyti keletÄ… egzaminų, kad likviduoÄiau mokymosi skirtumÄ…. Nuo rugsÄ—jo pirmosios turÄ—Äiau tapti ketvirtojo kurso studente neakivaizdininke. Nusprendžiau darbÄ… derinti su studijomis. Tad man prisidÄ—s dveji metai studijų. Manau, kad moksle pasivysiu bendraamžius. NesijauÄiu prastesnÄ—. Kaune jau laukia ir darbas. Mokytis ir siekti karjeros visuomet norÄ—jau. Manau, kad Lietuvoje yra sÄ…lygos mano norams iÅ¡sipildyti.
Tik gyvendama toli nuo gimtinÄ—s skaudžiai suvokiau, kad nebepasikartos tÄ—vų jubiliejai, draugų vestuvÄ—s, atžalų krikÅ¡tynos. AÅ¡ nebuvau jų džiaugsmo akimirkomis Å¡alia. Gyvename vienÄ… kartÄ…. Esame ne amžini. NorÄ—Äiau kuo daugiau laiko praleisti su man brangiais žmonÄ—mis, neÅ¡vaistyti laiko veltui. Lietuvoje yra gyvenimas, o JAV - egzistavimas.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.