Sakoma, kad žmogaus gyvenimas panaÅ¡us į upÄ™. Vienų jis bÅ«na vingiuotas ir labai sraunus, kitų - teka ramia, bet plaÄia vaga.
PenkiasdeÅ¡imt gražiausių gyvenimo metų atiduota žurnalistikai, iÅ¡ jų - 35-eri prabÄ—go KupiÅ¡kyje. Tokiu savo darbo kraiÄiu gali pasidžiaugti ilgametÄ— laikraÅ¡Äio "KupiÅ¡kÄ—nų mintys" žurnalistÄ— Eleonora VaiÄeliÅ«nienÄ—. Visai neseniai ji atsisveikino su redakcija, ir, kaip pati juokavo, pagaliau tapo savo laiko Å¡eimininke.
Tikriausiai rajone yra nedaug takelių ir kaimo keliukų, kurių nežinotų ar nebūtų ten keliavusi daugumos skaitytojų tiesiog vardu vadinama žurnalistė.
Pranašavo poetės dalią
Kilusi iÅ¡ RadviliÅ¡kio rajono KarÄiamų kaimo Eleonora GrigaliÅ«naitÄ— - VaiÄeliÅ«nienÄ— pasakojo, kad bÅ«dama mokinukÄ— mÄ—go raÅ¡yti eilÄ—raÅ¡Äius, patiko lietuvių kalba. Deja, netgi ir literatÄ—s karjeroje buvo visko. KartÄ… mokytoja Eleonoros paraÅ¡ytÄ… diktantÄ… įvertino nepatenkinamai. Matyt, to užteko, kad mokinÄ— pasitemptų, o blogas pažymys liktų tik vaikystÄ—s prisiminimu.
Vietiniame laikraÅ¡tyje kartas nuo karto pasirodydavo mokinÄ—s Eleonoros eilÄ—raÅ¡tukai. Daugelis pranaÅ¡avo jai poetÄ—s keliÄ…, jeigu ne visai netikÄ—tai kartÄ… iÅ¡ pažįstamos kaunietÄ—s nugirstas magiÅ¡kas žodis - žurnalistika. "Man taip įdomu pasidarÄ—. Ä®sidÄ—mÄ—jau tÄ… pavadinimÄ…, nors net gerai nežinojau, kÄ… jis reiÅ¡kia, - prisimena E. VaiÄeliÅ«nienÄ—. - VÄ—liau pradÄ—jau bendrauti su RadviliÅ¡kio laikraÅ¡Äio redakcijos darbuotojais ir jau rimtai galvojau studijuoti lietuvių kalbÄ… arba žurnalistikÄ…".
Ir šį kartÄ… E. VaiÄeliÅ«nienei likimas papokÅ¡tavo. Kai baigusi vidurinÄ™ nuvyko į Vilniaus universitetÄ… priduoti dokumentų, pirmiausiai stojo į tÄ… eilutÄ™ laukianÄiųjų, kurie norÄ—jo studijuoti lietuvių kalbÄ…. E. VaiÄeliÅ«nienÄ— pastebÄ—jo, kad prieÅ¡ jÄ… stovÄ—jusios merginos dokumentuose įraÅ¡yta irgi GrigaliÅ«naitÄ—s pavardÄ—. "Tada pagalvojau, kad dviejų GrigaliÅ«naiÄių į vienas studijas tai tikrai nepriims. Taip ir nuÄ—jau ten, kur buvo eilutÄ— norinÄių studijuoti žurnalistikÄ…. Tai toks buvo mano galutinis apsisprendimas", - juokÄ—si paÅ¡nekovÄ—.
Studijos - nelengvos
Tais 1956 metais norinÄių studijuoti netrÅ«ko - net keturi pretendentai į vienÄ… vietÄ… buvo. Vien gerų pažymių neužteko, nes buvo tvarka, kad studijuoti turi ir merginų, ir vaikinų vienodas skaiÄius. Kaip žinia, merginų visada bÅ«na daugiau, todÄ—l joms ir konkurencija didesnÄ—.
Kad mokslas buvo nelengvas, liudija ir tai, jog iÅ¡ trisdeÅ¡imties įstojusiųjų po penkerių metų studijų diplomus gavo tik dvylika. Nors teko daug pasÄ—dÄ—ti prie Lenino raÅ¡tų, studijuoti marksizmÄ…, taÄiau pagrindinis dÄ—mesys buvo skiriamas lietuvių kalbai ir literatÅ«rai, apskritai literatÅ«rai. Studijų metu didelis dÄ—mesys buvo skiriamas žurnalistikos žanrams. Apybraiža, reportažas, fotoreportažas, straipsnis - niekas negalÄ—jo bÅ«ti sumaiÅ¡yta į vienÄ…. "Dabar pasikeitÄ— raÅ¡ymo pobÅ«dis, ir niekas didelio dÄ—mesio nebeskiria į žanrų subtilybes, bet svarbu iÅ¡liko medžiagos pateikimas. Tai jau autoriaus savastis", - sakÄ— E. VaiÄeliÅ«nienÄ—.
Kiekvieno bÅ«simojo žurnalisto studijų metu laukÄ— net trys praktikos. Baigus antrÄ… kursÄ… teko vykti į savo rajoninį laikraÅ¡tį atlikti praktikos. Po treÄio kurso - siųsdavo į geresnes, stipresnes redakcijas. Tuo metu gana aukÅ¡to lygio buvo UkmergÄ—s rajoninis laikraÅ¡tis, todÄ—l ten buvo antroji praktika. O po ketvirto kurso jaunoji žurnalistÄ— vyko į Alytaus rajono redakcijÄ….
"Tuomet Alytuje vyko statybos, todÄ—l reikÄ—jo labai daug apie jas raÅ¡yti. Vietiniams žurnalistams ta tema buvo labai nusibodusi, tai jie dviems atvykusioms praktikantÄ—ms nuolat pasiÅ«lÄ— raÅ¡yti statybų tema, - prisimena Eleonora. - Gal kokius penkis straipsnius iÅ¡ eilÄ—s raÅ¡Ä—me apie tas statybas. Labai mums su drauge nusibodo ta tema. KartÄ… Ä—jau pro Vaikų namus ir parÅ«po užsukti. Po to raÅ¡inio mano draugÄ— atviravo, kad pagaliau atsigavo perskaiÄiuosi kažkÄ… naujo, nes nuo raÅ¡liavos apie statybas rimtai galvojo grįžti namo į gimtÄ…jį Vilnių. Nuo to laiko paÄios įsidrÄ…sinom ieÅ¡koti kitų paÅ¡nekovų, kitų temų".
AtsakomybÄ—s jausmas
Baigus studijas kiekvienas absolventas gaudavo paskyrimÄ… dÄ—l darbo. Daugiausia paskyrimų buvo į rajoninius laikraÅ¡Äius. Tie, kurie jau studijų metais dirbo, galÄ—jo ten ir pasilikti. E. VaiÄeliÅ«nienÄ—s pirmoji darbo vieta buvo Pasvalio rajono laikraÅ¡tis. VÄ—liau penkerius metus teko darbuotis Skuode, o 1975 metų pavasarį kartu su Å¡eima E. VaiÄeliÅ«nienÄ— atvyko gyventi ir dirbti į KupiÅ¡kį. ÄŒia rajoniniame laikraÅ¡tyje džiaugsmais ir rÅ«pesÄiais su skaitytojais bei kolegomis dalijosi 35-erius metus.
Pasak E. VaiÄeliÅ«nienÄ—s, tuomet pas paÅ¡nekovÄ… retai kada vykdavo vienas žurnalistas - iÅ¡ kolÅ«kio kontoros darbuotojų kas nors palydÄ—davo, padrÄ…sindavo kalbinamÄ… žmogų. Dauguma tų, apie kuriuos tekdavo raÅ¡yti, buvo darbo pirmÅ«nai. Daugiausiai buvo klausinÄ—jama apie darbÄ…, jo gyvenimÄ…, politika likdavo nuoÅ¡alyje. Visgi buvo keli atvejai, kai paÅ¡nekovas, papasakojÄ™s apie save, darbÄ…, nesutiko fotografuotis - nusuko nugarÄ… ir tiek.
Žurnalistai mokėjo ne tik rimtomis temomis rašyti, bet ir pajuokauti. Kartą balandžio 1-osios proga kolegė Eugenija parašė, kad į Notigalės pelkę atskraidinta meškų. Dauguma tokia žinia patikėjo - rudeniui atėjus buvo ir tokių, kurie nedrįso eiti spanguoliauti.
Sovietmetyje buvo labai populiarÅ«s feljetonai. Tekdavo raÅ¡yti apie kolÅ«kių pirmininkus, fermų vedÄ—jus, kurie nevykdydavo planų ar bÅ«davo savanaudiÅ¡ki. Kartais po feljetono laikraÅ¡tyje valdininkÄ—lis galÄ—davo net darbo netekti - ypaÄ jeigu apraÅ¡omos jo blogybÄ—s susijusios su gamyba, sukÄiavimu. Spauda turÄ—jo galiÄ…, buvo stiprus grįžtamasis ryÅ¡ys. Po kiekvienos kritikos laikraÅ¡tyje visuomet bÅ«davo atsakymas, pasiaiÅ¡kinimas, kodÄ—l taip pasielgÄ— kritikuojamas herojus. "Labai gaila, kad dabar to grįžtamojo ryÅ¡io nebeliko. Tarsi nebeliko atsakingų už padÄ—tį. Visa jÄ—ga - skaitytojų atsiliepimai", - pastebÄ—jo E. VaiÄeliÅ«nienÄ—.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.