PraÄ—jusios savaitÄ—s penktadienį KupiÅ¡kio Lauryno Stuokos-GuceviÄiaus gimnazijoje, nuo pat durų iki Aktų salÄ—s treÄiajame aukÅ¡te, plaikstÄ—si nuotaika ne taip dažno filosofinÄ—s minties renginio.
Vien iliuzija
Å ios ugdymo įstaigos direktorius Virgilijus Žilinskas, sveikindamas konferencijos sveÄius ir gausiai susirinkusius dalyvius, o po keturių valandų per apibendrinimÄ… matydamas jų bemaž tiek pat, tvirtino esÄ…s nustebintas tokiu gimnazistų susidomÄ—jimu.
Pokalbio kuratorÄ—s, gimnazijos lietuvių kalbos mokytojos Nidos MikÅ¡ienÄ—s žodžiais, diskusijai pasiÅ«lytoji tema "Bandymai sustabdyti laikÄ…" - vien intriguojanti iliuzija, nes iÅ¡ tikrųjų to padaryti mes negalime. Geriausiu atveju mums pavaldi tik akimirka, atspindima nufilmuotu kadru, garsu, judesiu. TaÄiau juk kažkiek laiko pagavos "Äia ir dabar" galima atspindÄ—ti ir raÅ¡ytinÄ—je kÅ«ryboje?
Renginio lektoriai - humanitarai, apskritai visuomenėje žinomi asmenys. Apsispręsta, jog laiko tikrovės atspindžių tikslingiausia ieškoti publicistikos tekstuose.
Apie tokiÄ… galimybÄ™ dalijosi pamÄ…stymais Liudvikas JakimaviÄius, poetas, dramaturgas, literatÅ«ros kritikas, Bernardinai. lt apžvalgininkas.
Publicistikos tekstas - straipsnis ar visa knyga - neatsiejamas nuo jo autoriaus suvoktos atsakomybÄ—s prieÅ¡ istorinÄ™ tiesÄ…, visuomenÄ—s situacijos realybÄ™, nuo raÅ¡anÄiojo asmeninÄ—s pozicijos. L. JakimaviÄiaus tvirtinimu, skaitytojas netrunka pajusti, ar teksto autorius pats tiki tuo, apie kÄ… raÅ¡o, ar jam tai iÅ¡ tikrųjų svarbu. Kai raÅ¡inys pavirÅ¡utiniÅ¡kas - be faktų ir argumentų - skaitytojas pajunta jam siÅ«lomÄ… netikrumÄ… ir tokiÄ… informacijÄ… atmeta.
L. JakimaviÄius atkreipÄ— dÄ—mesį į tai, jog publicistika, be josios paskirties žadinti, aÅ¡trinti skaitytojo mÄ…stymÄ…, turi ir neigiamo poveikio.Visas blogas naujienas autoriams įprasta perteikti kuo jautriau, todÄ—l patiklusis skaitytojas yra nuolat veikiamas apraÅ¡ytų grÄ—smių baimÄ—s: krizÄ—s, gripų pandemijos, katastrofų pasekmių. JautresnÄ—s psichikos žmonÄ—s, gelbÄ—damiesi nuo neigiamos informacijos, neretai ir gyvenamÄ…jÄ… aplinkÄ… keiÄia į labiau nuoÅ¡alesnÄ™.
Šis literatūros darbininkas pamokė, kaip reikia skaityti sovietiniais laikais parašytus inteligentijos atstovų publicistinius tekstus. Iš lėto. Ir tikrai pajausime, kurioje vietoje cenzoriaus plunksnos pasidarbuota, kur esama svetimybės jo stiliui.
Ar įdomi moksleivių publicistika?
RaÅ¡ytoja, eseistÄ— GintarÄ— AdomaitytÄ— - nuolatinÄ— jaunųjų publicistų kÅ«rybos respublikinių konkursų vertinimo komisijų narÄ—. Ji sakÄ—, jog, turÄ—dama galimybÄ™ kasmet perskaityti pluoÅ¡tus Å¡alies mokinių meninÄ—s ir publicistinÄ—s kÅ«rybos, drÄ…siai tvirtinanti, jog auga mÄ…stanÄių, jautrių reiÅ¡kiniams, įvykiams bÅ«simų raÅ¡ytojų ir žurnalistų karta. PaminÄ—jo ir pastarųjų metų konkursų dalyvius kupiÅ¡kieÄius. Labai įstrigÄ™s Ievos, sukÅ«rusios sodrius kaimo moterų portretus, atspindÄ—jusios Å¡io laikmeÄio bendruomenÄ—s žmonių santykius, stilius. Publicistikos kilmÄ— - iÅ¡ vieÅ¡o oratorinio žodžio, per laikÄ… susiklosÄiusios inteligentijos pareigos iÅ¡sakyti savo nuomonÄ™, plÄ—toti diskusijÄ….
VÄ—liau praktiniame užsiÄ—mime su pasirinkusiais jame dalyvauti gimnazistais, raÅ¡ytoja gvildeno vienÄ… iÅ¡ publicistikos žanrų - interviu. Pirmas jos patarimas jaunam žurnalistui - pokalbiui pasiruoÅ¡ti ir iÅ¡likti sąžiningam paÅ¡nekovo atžvilgiu - nekoreguoti jo atsakymų. Gimnazistų Äia pat paraÅ¡yti tarpusavio interviu vieÅ¡niai patiko, jos nuomone, tekstai gali bÅ«ti įdomÅ«s gimnazijos jaunųjų žurnalistų bÅ«relio leidiniui.
Publicistikos veikėjas - nūdienos žmogus, su savuoju požiūriu į ją, noru ir galimybe ją vertinti. Tuo grindžiamas autobiografinių knygų, kurių pastaruoju metu skaitytojams nemažai pasiūlo ir Lietuvos leidyklos, patrauklumas.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.