Maždaug treÄdalį savo gyvenimo žmogus praleidžia miegodamas. Miegas svarbus žmogaus gyvybei palaikyti kaip oras, maistas ir vanduo. Nuo miego kokybÄ—s priklauso mÅ«sų santykiai su artimaisiais, darbo rezultatai, savijauta, sveikata, nuotaika ir saugumas.
Apie miego sutrikimus, jo iÅ¡tyrimo ir gydymo galimybes, KupiÅ¡kio rotarieÄiams paskaitÄ… skaitÄ— gydytoja neurologÄ— Raminta MasaitienÄ—.
Miego istorija
Kad miegas buvo labai svarbus, byloja ir tai, jog senovÄ—s graikai turÄ—jo net savo miego dievÄ… - HipnÄ…, kuris gyveno oloje. Ten nepatekdavo saulÄ—s Å¡viesa, ir jis žmonÄ—ms dovanodavo gilų, ramų miegÄ…. Hipnas turÄ—jo brolį dvynį mirties dievÄ…. Tai rodo, kad miegas buvo prilyginamas mirÄiai ir galvojama, jog kiekvienÄ… dienÄ… žmogų iÅ¡tinka maža mirtis. Net ir dabar yra dažnai sakoma: "Miega kaip užmuÅ¡tas".
Prieš šimtą metų žmogus išmoko užregistruoti miego stadijas.
Trumpai pasakyti kas yra miegas - sudėtinga. Jis būtinas gyvybinėms funkcijoms kaip oras, vanduo ir maistas. Be miego žmogus negali išgyventi. Atlikta daug tyrimų su gyvūnais. 4-6 savaites žiurkėms buvo ribojamas miegas. Nuo miego trūkumo iš pradžių joms padidėjo apetitas, todėl žiurkės ėmė ieškoti maisto, paskui nesugebėjo išlaikyti pastovios kūno temperatūros, ir galiausiai mirė nuo kraujo užkrėtimo.
Su žmonÄ—mis ilgalaikių studijų neatliekama, taÄiau pastebÄ—ta, kad dirbantiems naktinį darbÄ… taip pat yra sudÄ—tinga - iÅ¡ pradžių bÅ«na Å¡alta, norisi daugiau valgyti ir dažniau kimba įvairiausių ligų virusai. Kareiviams, sutikusiems dalyvauti tyrimuose, buvo duodamos užduotys. Ä®rodyta, kad net tada, kai jie Ä—jo, smegenys spÄ—jo numigti po labai trumpÄ… laiko atkarpÄ…. TaÄiau tokio miego žmogui nepakanka.
Per daug miegoti - negerai
Miegas skirstomas į dvi fazes - jis nėra vienodas. Lėtas miegas turi keturias stadijas: snaudulį, vidutinio gylio miegą, gilų ir giliausią miegą.
Paradoksinis miegas yra toks, kurio metu mes sapnuojame. Miegas nÄ—ra tolygus. Pirmoje nakties pusÄ—je yra daugiau gilaus miego, o antroje - mažiau, todÄ—l paryÄiui kai kada žmonÄ—s sako, kad miegodami girdi, kas vyksta aplinkui.
Miegas nėra vientisas - yra budimai. Jauni žmonės bunda net iki penkių kartų. Labai trumpo budimo smegenys net neatsimena.
VidutiniÅ¡kai miego trukmÄ— yra 7-8 valandos. Tyrimais įrodyta, kad mažiau 4 arba daugiau nei 9,5 valandos miegoti negerai. Tai yra kenksminga, ir per ketverių metų laikotarpį iÅ¡auga žmonių mirtingumas. Priklausomai nuo žmogaus amžiaus, miego pobÅ«dis kinta. Vyresniems miego trukmÄ— keiÄiasi lÄ—to miego sÄ…skaita.
Miego sutrikimai
Pagal tarptautinę miego sutrikimų klasifikaciją yra daugiau kaip devyniasdešimt miego sutrikimų. Jo sutrikimus galima būtų suskirstyti į keturias dideles grupes: nemigos, mieguistumo, lunatizmo ir miego budrumo ritmo sutrikimo.
Geriausiai mums žinoma yra nemiga, nes ji kamuoja daugelį. Miego sutrikimais skundžiasi apie 35-40 procentų žmonių.
Nemiga gali būti trumpalaikė arba lėtinė. Lėtinė nemiga yra ta, kuri tęsiasi ilgiau kaip mėnesį.
Jeigu žmogui nemiga kelia problemų darbe ar veikloje, reikia rimtai susirūpinti. Lėtinė nemiga skirstoma į pirminę ir antrinę. Antrinę nemigą apie 50 procentų sudaro įvairios psichikos ligos.
Lėtinę nemigą gali sukelti ir alkoholio vartojimas. Lėtinės nemigos ištyrimas ir gydymas yra gana sudėtingas. Tam reikia smulkios analizės. Pasitelkiant anketas aiškinamasi, ar nėra nerimo, depresijos. Objektyviai įvertinti miego sutrikimus padeda polisomnografijos tyrimas. Jo metu registruojami kelių tyrimų, būtinų miego struktūrai įvertinti, tokių kaip elektroencefalografijos, elektromiografijos, elektrookulografijos, parametrai. Svarbiausias tyrimo tikslas, atrasti nemigos priežastį, kad būtų galima paskirti tikslinį gydymą.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.