Kai daugelis pensininkų skundžiasi nuobodžiu gyvenimu, dvi seserys virbališkietės Danutė Sokienė ir Liucija Vilkaitė - puikus pavyzdys, kaip išnaudoti laisvą laiką. Ilgametės šio kaimo gyventojos randa tiek veiklos, kad joms ir laiko kartais ima trūkti. Neseniai nusprendusios atkapstyti savo giminės istoriją, moterys tiek "užsidegė" šiuo tikslu, kad dieną su naktimi sumaišė.
GiminÄ—s tyrinÄ—tojos
"Augulių giminÄ—s istorijos nuotrupa" Å¡iÄ… knygelÄ™ nuo praÄ—jusių metų savo rankose varto iÅ¡ VirbaliÅ¡kių kilusios, tikros Å¡io kraÅ¡to Å¡viesuolÄ—s septyniasdeÅ¡imt dviejų D. SokienÄ— ir ketveriais metais jaunesnÄ— L. VilkaitÄ—. Moterys, jau senokai besidžiaugianÄios pensinio amžiaus laisve, nusprendÄ— panarÅ¡yti archyvus ir surinkti istorinius savo giminÄ—s faktus. Radusios krÅ«vas senų dokumentų, moterys prisipažino galÄ—jusios iÅ¡tisas valandas juo vartyti ir tyrinÄ—ti. Tam tikslui seserys įsigijo padidinamÄ…jÄ… lÅ«pÄ… ir senÄ… rusų kalbos žodynÄ…, nes beveik visa gauta medžiaga buvo paraÅ¡yta Å¡ia kalba.
"Mes tik giminės liežuvautojos, - šmaikštavo L. Vilkaitė, pavadinta savo giminės tyrinėtoja.
"Tai nėra kažkas ypatingo, dabar genealogija - labai madinga. Bet mus toks užsiėmimas taip užkrėtė, kad net dieną su naktimi buvom sumaišiusios - būdavo, įsikniaubi į kokią medžiagą ir nepastebi, kad rytas aušta. Bet mes, pensininkės, turim daug laiko - kada norim, tada ir gulam", - seseriai paantrino D. Sokienė.
Tyrimai nesibaigÄ—
Ä® 2009 metais iÅ¡leistÄ… leidinį virbaliÅ¡kietÄ—s sudÄ—jo savo giminÄ—s istorijÄ…, kuri siekia 19 amžiaus pabaigÄ… - 20 amžiaus pradžiÄ… ir lieÄia Rusijos - Japonijos karÄ…. Jame kalbintų seserų senelis Petras Augulis Ä—jo sanitaro pareigas. VÄ—liau grįžęs į gimtinÄ™ savamokslis gydytojas medicininius sugebÄ—jimus pritaikÄ— savo kraÅ¡to žmonÄ—ms. TodÄ—l ir iki Å¡iol Augulių giminÄ— vietinių gyventojų - itin gerbiama.
Baigusios savo genealoginį tyrimÄ…, moterys tvirtina, kad dar norÄ—tų paieÅ¡koti ir D. SokienÄ—s vyro Å¡aknų. Tai daryti jas skatina ir moterų paraÅ¡yta knygele susidomÄ—jÄ™ giminaiÄiai.
"IÅ¡ pradžių giminÄ—je teko girdÄ—ti kalbų, kam Äia mums riekia viskÄ… kelti ir vieÅ¡inti, juk ir mÅ«sų seneliai nebuvo iÅ¡ turtingųjų. Bet vÄ—liau sulaukÄ—me didžiulio susidomÄ—jimo ir palaikymo", - džiaugÄ—si L. VilkaitÄ—.
Garbinga praeitis
Be archyvinių dokumentų tyrinÄ—jimo, D. SokienÄ™ itin domina kupiÅ¡kÄ—niÅ¡ka tarmÄ—. IlgametÄ— VirbaliÅ¡kių mokyklos lietuvių kalbos mokytoja kelis deÅ¡imtmeÄius paskyrÄ— Å¡ios tarmÄ—s puoselÄ—jimui. Vos įsidarbinusi mokytoja 1971 metais ji sukÅ«rÄ— vaikų ansamblį, kuris savo programÄ… pristatinÄ—jo kupiÅ¡kÄ—niÅ¡ka tarme.
"Dalyvavome daugybėje koncertų ir renginių. Ir kaip dabar sakoma, buvome tikros to meto žvaigždės. Nebuvo nė vienos Dainų šventės ar "Dainų dainelės" konkurso, kuriame nebūtume pasirodę. Koncertavome ir televizijoje, mūsų klausėsi rašytojas Juozas Baltušis…", - savo mokinių pasiekimais didžiavosi D. Sokienė.
Dabar jie, pasak paÅ¡nekovÄ—s, jau patys turi savo vaikų. TaÄiau ansamblio laikų buvÄ™ D. SokienÄ—s ugdytiniai nepamirÅ¡o - kai kurie jų dabar dirba mokyklose ir toliau puoselÄ—ja savo kraÅ¡to tarmÄ™.
PapraÅ¡yta prisiminti savo ansamblio pradžiÄ…, kalbinta moteris sakÄ—, kad viskas įvyko iÅ¡ pareigos - mokyklos direktorÄ— jaunai pedagogei liepÄ— įkurti kraÅ¡totyros bÅ«relį. TaÄiau pradÄ—jusi dirbti su vaikais D. SokienÄ— greitai ir pati susidomÄ—jo Å¡ia veikla. Mokytoja nusprendÄ— rinkti kupiÅ¡kÄ—niÅ¡kos tarmÄ—s tautosakÄ… ir jos pagrindu parengti nedidelÄ™ programÄ…. Å i iÅ¡ karto sulaukÄ— didžiulio žiÅ«rovų dÄ—mesio.
Padėjo įamžinti tarmę
Å iandien jau daugiau nei penkiolika metų praÄ—jo, kai D. SokienÄ— nebedirba mokykloje ir džiaugiasi užtarnautu poilsiu. TaÄiau moteris vis dar mielai pavarto jos mylimo mokinių ansamblio albumÄ…. ÄŒia sudÄ—ta kadaise klausytojus sužavÄ—jusi programa ir koncertų nuotraukos.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.