Keturias savo dukras užauginÄ™ MaksvyÄių kaimo gyventojai Aldona ir Antanas Jatužiai savo Å¡irdyse rado vietos dar vienuolikai svetimų vaikų. PrieÅ¡ deÅ¡imt metų nusprendÄ™ į savo Å¡eimÄ… priimti gausų bÅ«rį mažylių iÅ¡ globos namų, nemažą patirtį turintys tÄ—vai tuomet suprato, kad auklÄ—ti vaikus teks mokytis iÅ¡ naujo. IÅ¡ problemiÅ¡kų Å¡eimų atÄ—jÄ™ globotiniai juos privertÄ— perversti krÅ«vas psichologinių- pedagoginių knygų, ne kartÄ… reikalingo patarimo Jatužiai ieÅ¡kojo pas specialistus. TaÄiau galiausiai globÄ—jai suprato, kad vienintelÄ— vaikų auklÄ—jimo taisyklÄ— - mylÄ—ti juos tokius, kokie yra.
NÄ—ra laiko pavargti
Gruodžio 3-Ä…jÄ… Jatužių Å¡eimyniniai vaikų globos namai Å¡ventÄ— savo deÅ¡imties metų jubiliejų. Ta proga globÄ—jai sulaukÄ— daugybÄ—s sveikinimų iÅ¡ įvairių mÅ«sų rajono institucijų. Gausios Å¡eimos rÅ«pesÄiais ir džiaugsmais nusprendÄ— pasidomÄ—ti ir "KupiÅ¡kÄ—nų mintys".
Ä® MaksvyÄių kaimÄ…, kur stovi didžiulis Aldonos ir Antano namas, užsukome dar rytmetį. Tuomet visÄ… bÅ«rį vaikų į mokyklÄ… iÅ¡lydÄ—jusi globÄ—ja A. JatužienÄ— triÅ«sÄ— namuose. Po soÄių pusryÄių moters laukÄ— daugybÄ— kasdienių darbų: kambarių tvarkymas, vaikų drabužių skalbimas, pietų ruoÅ¡imas.
NegalÄ—dami atsistebÄ—ti, kaip Å¡eimininkÄ— viskÄ… suspÄ—ja, paklausÄ—me, ar ji nepavargsta nuo tokių rÅ«pesÄių.
"Neturiu laiko galvoti, ar man sunku - negaliu imti ir pasiduoti. PaprasÄiausiai labai myliu vaikus ir kol užtenka sveikatos, stengiuosi jais pasirÅ«pinti kaip įmanoma geriau", - laisvÄ… nuo darbų minutÄ—lÄ™ kalbÄ—jo paÅ¡nekovÄ—.
Vaikus visada mylÄ—jo
Jatužių Å¡eimoje Å¡iuo metu auga 8 globotiniai, kurių amžius nuo 8 iki 18 metų. Mažesnieji kol kas dar lanko Rudilių Jono Laužiko pagrindinÄ™ mokyklÄ…, vyresnieji - KupiÅ¡kio Lauryno Stuokos-GuceviÄiaus gimnazijÄ…. PilnametystÄ—s sulaukÄ™s Gediminas studijuoja Vilniaus Gedimino technikos universitete.
Iš viso Jatužių šeimynos namuose per dešimt metų gyveno 11 tėvų paliktų vaikų.
Paklausta, iÅ¡ kur tokia meilÄ— vaikams, A. JatužienÄ— teigÄ— jÄ… atsineÅ¡usi dar iÅ¡ vaikystÄ—s: "VaikystÄ—je jauÄiausi vieniÅ¡a - brolis ir sesuo buvo daug vyresni už mane, todÄ—l augau kaip vienturtÄ—. Bet kurdama Å¡eimÄ… jau žinojau, kad turÄ—siu daug vaikų".
Ir Jatužiai susilaukė keturių savo dukrų, kurių vyriausiai jau 32, o jauniausiai 21 metai.
"Atsimenu vienÄ… momentÄ…, kai vyresnÄ—lÄ—s užaugo ir iÅ¡Ä—jo gyventi atskirai, o namuose liko tik viena dukra. Einame mes su tÄ—vu po tvarto ruoÅ¡os ir visuose namuose tik viename lange Å¡viesa dega. Taip liÅ«dna pasidarė…Nuo to karto Ä—mÄ—me rimtai mÄ…styti apie vaikus iÅ¡ globos namų ", - pasakojo paÅ¡nekovÄ—, - TaÄiau gailestį ir meilÄ™ tokiems vaikams jauÄiu jau nuo seno. Dar mÅ«sų dukros mažos buvo, pasikviesdavau į savo namus tÄ—vų neprižiÅ«rimus mažylius, juos pamaitindavau. Bet apie įvaikinimÄ… tada dar negalvojome - baimindavomÄ—s, kad tik savo vaikus iÅ¡laikytume. O kur dar Äia globotiniai..."
PraÅ¡Ä— tik mergaiÄių
TaÄiau lygiai prieÅ¡ deÅ¡imt metų apsisprendÄ™ paimti nors du vaikus iÅ¡ globos namų, jų gavo visus Å¡eÅ¡is. Vaikų Jatužiai specialiai nesirinko - Ä—mÄ— tuos, kuriuos davÄ—.
DrÄ…su, pasak paÅ¡nekovÄ—s, vadovauti tokiai Å¡eimai paÄioje pradžioje nebuvo. Be to, moteris, auginusi mergaites, globoti paÄ—mÄ— ir kelis berniukus.
"Patirties su berniukais neturÄ—jome, todÄ—l praÅ¡Ä—me mergaiÄių. Bet mums pasiÅ«lÄ— vaikus iÅ¡ vienos Å¡eimos ir nenorÄ—jome jų skirti. Å iandien galiu pasakyti, kad su berniukais netgi lengviau nei su mergaitÄ—mis - jie mažiau kaprizų rodo", - apie vaikus pasakojo A. JatužienÄ—.
IdÄ—jÄ… savo namuose priglausti likimo nuskriaustus vaikus, pasak A. JatužienÄ—s, itin palaikÄ— ir jų dukros. Å ios nuolat ragino tÄ—vus kuo greiÄiau atvežti į namus visÄ… bÅ«rį naujų brolių ir seserų. Ir iki Å¡iol visi Jatužių vaikai artimai bendrauja.
Svarbiausia užimti
Šiandien globėja Aldona nesigaili priglaudusi tėvų paliktus vaikus. Jie pašnekovę išmokė kantrybės ir leido suprasti pagrindinę auklėjimo taisyklę: "Vieno išmokau, kad vaiką reikia mylėti tokį, koks jis yra ".
Jatužių globotiniai, pasak paÅ¡nekovÄ—s, nebuvo idealÅ«s - jie turÄ—jo ir sveikatos sutrikimų, ir psichologinių bÄ—dų. TaÄiau globÄ—jai visais bÅ«dais stengÄ—si jiems padÄ—ti: skaitÄ— knygas, konsultavosi su specialistais ir daug Å¡nekÄ—josi su paÄiais vaikais.
"AnksÄiau dÄ—l visko bijodavome - nors patirties ir turÄ—jome, vis tiek nepasitikÄ—davome savo jÄ—gomis. JaudindavomÄ—s, kad tik visi mÅ«sų sprendimai bÅ«tų teisingi. TodÄ—l dažnai konsultuodavomÄ—s su specialistais, kurie mus nuramindavo, jog elgiamÄ—s gerai. Å iandien jau nebesijaudiname dÄ—l kiekvienos smulkmenos, - apie tÄ—vystÄ—s įgÅ«džius pasakojo A. JatužienÄ—, - Svarbiausia, manau, tinkamai vaikus užimti - tuomet jiems visko užteks ir nereikÄ—s krÄ—sti visokių iÅ¡daigų".
Ir iÅ¡ tiesų visi Å¡ios Å¡eimos globotiniai - kupini veiklos. Sunku net suskaiÄiuoti, kiek vaikams skirtų apdovanojimų ir medalių už įvairius nuopelnus menui ir sportui ant sienų iÅ¡kabinta Å¡iuose namuose. Vienas vaikas - gabus futbolininkas, kitas puikiai dainuoja, treÄiam gerai sekasi mokslai.
Darbą išmainė į vaikus
"Kai tiek dÄ—mesio skiriame savo vaikams, apie kitokį darbÄ… neįmanoma net pagalvoti. Buvo vyras įsidarbinÄ™s, bet darbo nepavyko suderinti su Å¡eimos rÅ«pesÄiais ir jam teko iÅ¡eiti", - apie pasiaukojimÄ… Å¡eimai kalbÄ—jo A. JatužienÄ—. Å iai Å¡eimai vaikai - svarbiausi gyvenime.
TaÄiau paÅ¡nekovÄ— nesmerkia ir tų moterų, kurios užuot likusios namuose su savo vaikais, visas jÄ—gas ir laikÄ… atiduoda darbui.
Redakcija už komentarų turinį neatsako ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, reklamuoja ar pažeidžia įstatymus.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol komentaras bus matomas.